Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hint Yağı Bitkisinin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

1 2.652

Hint Yağı Bitkisinin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?Hint yağı Hint bitkisinin tohumlarından elde edilir. Bu bitki daha çok Hindistan ve Afrika’da yetişir. Bu yağın sağlık açısından birçok faydası vardır. Birçok sektörde kullanılır. Ama yararlarının yanında yan etkileri ve zararları da vardır. Hint yağından gelen zararlar genel olarak aşırıya kullanmaktan kaynaklanır.
Hint yağı iki şekilde kullanılır. Birincisi vücuda sürülerek ikincisi de yenerek. Her iki kullanımda da dikkatli olmak da yarar vardır. Hint yağı vücuda sürülürken ince bir tabaka şeklinde sürülmelidir. Yoksa tahrişlere sebep olabilir. Ayrıca vücuda masaj yoluyla sürülürse o bölgelerde kramplar oluşabilir. Yine ciltte kızarıklık, döküntü, kaşıntı gibi sonuçlar ortaya çıkar.
Hint yağını tüketme esnasında daha çok zarar görülür. Öncelikle daha ağıza alınırken dudakları ve dili tahriş eder hatta şişirir. Zaten bu yağı kullanacak kişilerin sağlık sorunlarının olmaması gerekir. Yoksa çok olumsuz durumlar ortaya çıkar.
Hint yağı kabızlığa iyi gelir ama fazla içilirse ishal olunmasına sebep olur. Eğer ishal tedavi edilmez ise vücut hızla su kaybeder. Aynı zamanda bulantı, kusma, kalpte rahatsızlık, nefes almada problem yaşatabilir. Doğal çözümleri kullanırken yaratacağı yan etkileri bilmekte yarar vardır. Beklenen yararların yerine daha büyük zararlar almamak için doktora danışmak gerekir.
Hint yağı içeriğindeki asitten dolayı sindirim problemlerinin çıkmasına sebep olur. İnce bağırsağı tahriş edebilir.

Hint Yağı Bitkisinin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?Hint yağının kendisi zararlı bir yağ değildir. Fakat kullanım şekli ve kullanan kişinin bünyesi çok önemlidir. Zaten doğal yöntemler genellikle bir başkasına yarar sağladığı için tavsiye üzerine kullanılır. Herkesin bünyesi ve yapısal özellikleri farklıdır. Birine iyi gelen başka birine kötü gelebilir. Bunun için özellikle astım gibi nefes darlığı problemi yaşayanlar, kalp rahatsızlıkları çekenler çok dikkatli olmalıdır.
Bu yağ kullanıldıktan sonra eğer vücutta herhangi bir anormallik meydana gelirse en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta yarar vardır. Özellikle hamileler ve emziren anneler çok daha fazla dikkatli olmalıdır. Bu dönemde neyin zarar vereceği belli olmaz.
Hint yağı her sebepten dolayı kullanılırsa kullanılsın dozajı çok önemlidir. Ve doktor kontrolü şarttır.

Kaynakça:
https://www.faydalarizararlari.com/hint-yaginin-faydalari/
https://www.yag.gen.tr/hint-yaginin-zararlari.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. İpek matkaya diyor

    Hint yağını kirpik ve kaşlara sürmek istiyorum uzaması için ama astım hastasıyım bir zararı olabilir mi acaba

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.