Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karınca Aslanı (Ant Lion) Nasıl Bir Canlıdır?

0 779

Yaygın ismi: Karınca Aslanı

Diğer ortak isimler: Ant-lion, antlion ve doodlebug

Boyut: Tamamen gelişmiş, iyi beslenmiş larva uzunluğu inç (1,2 cm) büyüyebilir. Yetişkin aşaması 1 inç (4 cm) uzunluğundadır.

Tür/Türler: Mymeleon sp.

Yararlı türü: Yırtıcı böcek

Karınca Aslanı (Ant Lion) Nasıl Bir Canlıdır?Metamorfoz türü: Olgunlaşmamış evreler yetişkin evresinden farklı görünür.

Yararlı aşamalar: Olgunlaşmamış aşamalar hareketli besleyicilerdir. Yetişkin nektar ve polenle beslenir

Av: Larvalar öncelikle karıncalarla beslenir, ancak küçük örümceklerin yanı sıra çukura giren diğer küçük böceklerle de beslenir

Oluşum: Galveston-Houston bölgesinde sınırlı alanlarda; Teksas’ın kumlu toprakları olan bölgelerinde daha yaygınlar

Ek notlar: 2.000 karınca aslanı türü dünyaya dağılmıştır, ancak tüm türler kum tuzağı inşa etmemektedir.

Hiç “uçan bomba” ismini duydunuz mu? Aslında, genellikle bir karınca aslanı bilinen bir böceğin larvasıdır. Karınca Aslanları, Neuroptera takımından bir böcek grubudur. Bu düzen içinde, “karınca” anlamına gelen myrmex’ten Yunan kökenli olan Myrmeleontidae ailesine ve “aslan” anlamına gelen leon ailesine de sınıflandırılır.

Teknik olarak konuşursak karınca aslanı terimi, bu ailenin üyelerinin olgunlaşmamış veya larva aşamalarına uygulanan bir terimdir. Karınca aslanı larvaları yırtıcı hayvanlardır, yetişkinler nektar ve polenlerle beslenir. Larvalar, karıncaların ve Karınca Aslanı larvalarının inşa ettiği konik çukurlara sıkışmış diğer küçük böceklerin ateşli avcılarıdır. Karınca aslanı larvaları (Myrmeleon sp.) Doodle böcekleri olarak da bilinir. Görünüşe göre bu lakap, genç larvaların kumda yaptıkları rastgele sarım ve sarmal izlerine atıfta bulunurken, larva yuvasını inşa etmek için uygun bir yer arar. İzler, biri boşta kumda boğulmuş gibi görünür. Larvaların kumdaki evi de bir çukur olarak bilinen yeni bir böcek tuzağıdır.

Kum Çukurları

Çukurlar, ters çevrilmiş bir koni şeklindedir ve ılık rüzgarlara ve yoğun güneş ışığına maruz kalmadan korunan kuru yerlerde bulunur. Çukurlar, genellikle çiftlik binalarının barınağı altında, iskelelerdeki evlerin altında, vb. yerlerde inşa edilir. Bu çukurlar genellikle 1 ile 2 inç çapında ve aynı derinliktedir. (Bazı karınca aslanı türleri ayrıca enkaz veya tahta parçaları altına saklanır ve geçen böceklere saldırır.)

Karınca aslanı larvası, bir karınca ya da başka bir böceğin gevşek kum üzerine kayması ve düşmesi için çukurunun dibinde bekler. Şüphesiz, av, çukurun merkezine ve Karınca Aslanı larvalarının bekleme çenelerine düşer ve yemek zamanı başlar. Av, çoğunlukla çukurun dik eğimli Karınca Aslanı (Ant Lion) Nasıl Bir Canlıdır?duvarlarını karıştırmaya çalışır. Durumundan kaçmak için bu tür umutsuz çabalar genellikle boşuna değildir. Bir Karınca Aslanı larvası, bir çukurun duvarını daha da dengesizleştiren ve böylece avı aşağıya doğru çeken, gevşek kumların hızlıca hafifçe vurulmasıyla bu kaçış girişimlerini hızla engeller.

Yaşam Döngüsü

Larva, korkutucu görünen bir yaratıktır ve kafası çok sayıda keskin, oyuk çıkıntılarla donanmış, çok etkileyici bir odunsu çene çifti (mandibula olarak bilinir) taşır. Çenelerin delici emme işlevi vardır. Avını yakaladıktan sonra larva, ilk ısırıkla enjekte edilen zehirle felç eder. Avının iç dokularını parçalamak için ek sindirim enzimleri enjekte edilir ve larva daha sonra hayati sularını emer. Avın vücudunun sıvılaştırılmış içeriğini tükettikten sonra, bir Karınca Aslanı larvası oldukça tuhaf bir şekilde cansız, süzülmüş karkasları çukurdan fırlatır. Bundan sonra, larva, sonraki şüphelenmeyen kurban için çukuru bir kez daha onarır.

Karınca aslanı larvaları sonunda çukuru bırakarak toprakta göz atmaya başlarlar. Yetişkin olan ve Yusufçuklar’a benzeyen Karınca Aslanları, istirahat ederken kanatlarını çadır benzeri bir şekilde katlarlar. Yetişkinler vahşi doğada nadiren tehditle karşılaşırlar çünkü çoğunlukla akşamları aktiftirler. Gün boyunca, karınca aslanları dinlenir ve genellikle hareketsizdir ve şeffaf kanatları ve kahverengimsi gövdesi ile oldukça iyi kamufle olur.

Yararlı Rol

Larva safhaları, diyetleri nedeniyle insana faydalıdır. Larva, karıncalarla beslenmede iyi bir uzmandır. Dahası, Karınca Aslanı larvalarının büyüklüğü arttıkça, kum tuzaklarına giren çeşitli böcekleri yakalama ve öldürme yetenekleri de oldukça artmaktadır. Bazı entomoloji uzmanları, beslenerek laboratuvar çalışması için Karınca Aslanı larvalarını korumaktadır. Karınca aslanı larvalarının da, tehdit altındaki kırmızı ithal ateş karıncalarıyla beslendiği bildirildi. Karınca aslanı larvaları da küçük örümceklerle beslenir.
Karınca Aslanı (Ant Lion) Nasıl Bir Canlıdır?Avın kendisinden çok daha büyük bastırılması yeteneği, kısmen vücudunun tümünün avının kaçma çabalarını sayarken onu kuma tutturmasına yardımcı olan sert kıllarla kaplanmış olmasıdır. Aslında, kıllar ileriye dönüktür, bu da vücudunu avının kuvvetli mücadelelerine karşı sıkıca tutturmak için ek kaldıraç sağlar.

Karınca aslanı larvaları, böcek avcılarının en büyüleyicilerinden biridir. Galveston-Houston bölgesinde meydana geliyorlar, ancak çok fazla değildir. Karınca Aslanları ılık topraklara sahip bölgelerde daha yaygındır. Sonuç olarak, Doğu Teksas, Hill Country (Teksas’ın ortası) ve Texas Central Gulf Coast bölgesinde daha sık görülürler.  Karınca aslanlarının ortak olduğu bölgelerde, kumdan geçen küçük hendek benzeri yollar görebilirsiniz. Bunlar, kazılmak için iyi yerler arayan Karınca aslanı larvalarının yarattığı depresyonlardır. Bu parkurların antyonun tanınmış takma adı olan uçan bombaya yol açtığı söylenir, çünkü yollar karalamalar gibi görünür.

Kaynakça:
Britannica

Yazar: Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.