Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kas Erimesine Neden Olan Faktörler?

0 383

Kas erimesi; kas zayıflaması ya da küçülmesinden dolayı oluşan bir kas kütlesi kaybıdır. Amyotrophic lateral sclerosis (ALS) gibi belli tıbbi durumları içeren kas erimesinin birkaç nedeni vardır.

Kas erimesinin belirtileri, kas kütlesi kaybının ciddiyetine bağlıdır. Bu belirtiler; azalmış kas gücü, fiziksel aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğinin azalması ve kas büyüklüğündeki azalmadır. Tanı genellikle, tıbbi geçmişe ve fiziksel muayeneye göre koyulur. Kas erimesinin belirtileri apaçıktır. Bazı durumlarda doktor, tanı için ek testlere ihtiyaç duyabilir.

Amyotrophic Lateral Sclerosis

Amyotrophic lateral sclerosis (ALS), bütün vücuttaki sinirleri etkileyen, düzenli ilerleyen bir hastalıktır. Genellikle, beyindeki ve omurilikteki sinirler kaslara hareket etmeleri için mesajlar gönderirler. ALS hastalarında, gönüllü hareketleri kontrol eden sinir hücreleri ölür ve hareket etmeye izin veren sinyalleri göndermeyi durdurur. En sonunda, kaslar kullanılamadığı için kas atrofisi (erimesi) ortaya çıkar.

Kas Distrofisi

Sürekli olarak, kasların zayıflamasına ve erimesine yol açan bir genetik hastalıktır. Yaşa ve belirli belirtilere bağlı olarak değişen kas disrofisinin birkaç türü vardır.

Kas Erimesine Neden Olan Faktörler?Multiple Sklerozis

Multiple sklerozis (MS); sinir fiberlerinin çevresindeki miyelini etkileyen bir tür otoimmün (vücuttaki bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine saldırması) hastalıktır. Bu hastalığın sinir hücrelerine verdiği hasarın bir sonucu olarak, kaslar da zarar görür. Hasarlı sinirler, kas hareketini tetikleme yeteneklerini kaybederler ve atrofiye neden olurlar. Hasarın ciddiyeti, kas kaybı oranını etkiler.

Spinal Kas Atrofisi

Genetik bir hastalıktır ve kasları kontrol eden motor nöronların kaybı nedeniyle ortaya çıkar. Vücuttaki kaslar, aşamalı olarak zayıflar. Vücuttaki çoğu kasın zayıflamasına rağmen, spinal kas atrofisi genellikle vücudun merkezine yakın kasları daha ciddi şekilde etkiler.

Diğer Sebepler

Kas erimesinin bazı nedenleri, tıbbi durumlara bağlı değildir. Bunlar;
1.Uzun periyotlar boyunca hareketsiz kalmak: Yatak istirahati gibi uzun süreli hareketsizlik, kas kütlesinin kaybıyla sonuçlanabilir. Yatak istirahati, kişinin hareket etmesini önleyen yaralanmalar ya da hastalıklardan dolayı gerekli olabilir. Araştırmalara göre; kas erimesi, yatak istarahatindeki sağlıklı yaşlılarda on gün içerisinde gelişebilir. Kas erimesinden dolayı ilk haftada kas gücünde % 40 düşüş olur.
2.Yetersiz beslenme: Vücuda yeterli besinin alınamaması kas kaybına yol açar. Yetersiz beslenmenin, anorexia nervosa, kanser ve sürekli kusma gibi çeşitli nedenleri olabilir.
3.Yaşlanma: Kas kaybı, yaşlanmadan dolayı dereceli olarak ortaya çıkar. 2013 yılında Kas Erimesine Neden Olan Faktörler?yapılan bir çalışmaya göre, kas kaybı yılda % 1-2 oranında olduğunda 50 yaşından sonra bacak kaslarında belirgin değişimler olur. Ayrıca aynı araştırma, 20 ve 80 yaşları arasında ortalama bir kişi, bacaklarındaki kas kütlesinin % 35-40’nı kaybeder.

Tedaviler

Kas erimesinin tedavisi kişinin genel sağlığı için hayati önem taşır. Kas erimesi çok sayıda hastalıkla beraber ortaya çıkar. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre kas erimesi; kalp yetmezliği, sepsis (kan zehirlenmesi) ve kanser gibi hastalıkların kötü yönde ilerlemesine katkıda bulunur.

Tedavi, kas kaybına neden olan durumun ne olduğuna bağlıdır. Bazı durumlarda hastalıkları tedavi etmek, kasın daha fazla erimesini durdurabilir ve hastalığı tersine çevirir.

Ek Tedavi Seçenekleri

1.Egzersiz: Egzersiz, kas erimesini önlemek ve tedavi etmek için ana yollardan biridir. Doktorun önerdiği aktivitelerin türü, atrofi nedenine bağlıdır. Örneğin bazı hastalıklar için, belirli egzersizler gerekebilir.
2.Hedeflenmiş ultrasound terapisi: Kas erimesi için yeni bir tedavi yöntemidir. Yüksek frekanslı ses dalgası ışınlarını, vücutta belirli bir bölgeye yönlendirmek ile ilgilidir. Ses Kas Erimesine Neden Olan Faktörler?dalgaları kas kasılmasını uyarır ve bu da kas kaybını azaltır.
3.Besin terapisi: Uygun beslenme, kas kütlesinin yeniden kazanılmasına yardımcı olabilir. Bir diyete bağlı kalmak; kas gelişimini uyaran yeterli miktarda kalori, protein ve diğer nutrientlerin vücuda alınmasını sağlar.

En kısa sürede tedaviye başlamak, kas kaybını önler ya da yavaşlatır. Kas erimesine sahip olduğunu düşünen kişiler doktor kontrolünden geçmelidir. Bazı durumlarda kas erimesini geri çevirmek mümkündür ama zaman alır. Kas erimesi geri çevrilebilir olmadığında, tedavi en azından kas kaybını yavaşlatabilir.

Kaynakça:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325439.php

Yazar: Ayça Olcay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...