Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kentucky Nasıl Bir Yerdir?

0 1.110

Kentucky Nasıl Bir Yerdir?Kentucky, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırları içinde yer alan 50 eyaletinden biridir. Bu eyalete her ne kadar Kentucky denilse de, kayıtlarda geçen resmi isim, Commonwealth of Kentucky’dir. Eyalet, coğrafi olarak Birleşik Devletler’in güney doğu bölgesinde yer alır. Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde sadece üç eyalet daha tıpkı Kentucky gibi, ”commonwealth” yani Türkçe karşılığı ile ”ulus” adına sahiptir. Bunlar Virginia, Pennsylvania ve de Massachussetts’dir. Bu anlamda eyalet, ülke tarihi için de son derece önemli bir yere sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski eyaletleri arasında yer alan Kentucky, 1792 yılında eyalet statüsü kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 15’inci federe devleti olmayı başarmıştır. Kentucky, eyalet olmadan önce Virginia eyaletinin uzantısı konumunda idi. Ancak daha sonra Kentucky, Virginia ile bağları koparıp tek başına bir eyalet olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 15’inci bağımsız federe devleti haline gelmiştir. Eyalet günümüz Amerika’sında da son derece önemli bir yere sahiptir. Özellikle de eyalet çok sayıda kurum ve kuruluşun merkezinin bulunduğu yer olmasıyla dikkat çeker.

Her Amerika Birleşik Devletleri eyaletinde olduğu gibi Kentucky’de de eyalet lakabı vardır. Bu ”Bluegrass State” olarak belirlenmiştir. Ayrıca eyaletin mottosu da, ”United we stand, divided we fall” olarak bilinir. Türkçeleştirirsek ”Birlikte olursak ayakta kalırız, bölünürsek düşeriz” şeklinde bir anlam ortaya çıkar. Eyalet, Amerika Birleşik Devletleri’nin sağ görüşü benimsediği önemli kaleleri arasında yer alır. Bu eyalet sınırları dahilinde tutuculuk çok sık görülen bir durumdur. Eyaletin resmi dili tekdir ve de İngilizcedir.

Kentucky Nasıl Bir Yerdir?Kentucky’nin başkenti ise, Frankfort‘tur. Bu Almanya’daki Frankfurt’tan esinlenilerek verilmiş bir isimdir. Başkenti her ne kadar Frankfort olsa da, eyaletin en büyük ve de en popüler şehri şüphesiz Louisville’dir.

Bu şehir sadece Kentucky için değil Amerika Birleşik Devletleri için de son derece önemlidir. Eyaletlerarası bir kıyaslama yapıldığı vakit, Kentucky Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 37’inci eyaleti konumundadır. Bu büyüklük tamamen coğrafi açıdan ele alındığında bu sonuç elde edilmektedir. Onun dışında nüfus bazlı düşünürsek, Kentucky Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 26’nci eyaleti konumundadır. Eyalet ayrıca, Birleşik Devletler’in en önemli dağlarından biri olan Karadağ’ı da bünyesinde barındırır.

Eyalet, Birleşik Devletler’in nispeten sakin bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Bu eyaletin sınırları dahilinde yaşayan insan sayısının son derece az oluşu bunda önemli bir rol oynar. Kentucky, son nüfus verilerine göre sınırları dahilinde 4,5 milyona yakın insanı yerleşik olarak barındırmaktadır. Bu da şehrin son derece sakin bir atmosfere sahip olmasında son derece önemli bir rol oynar. Eyaletin en büyük şehri, Louisville’dir ve de bölgeye havayolu ile ulaşmayı planlıyorsanız, büyük ihtimalle bu şehre iniş yapacaksınızdır.

Kentucky Nasıl Bir Yerdir?Günümüz itibariyle Türkiye üzerinden Kentucky’ye doğrudan uçuş bulunmamaktadır. Bu yüzden bölgeye ulaşım için kesinlikle aktarma yapmanız gerekecektir. Bunun için Türk şirketlerini ya da Amerikan şirketlerini tercih ederek seyahatinize start verebilirsiniz. Kentucky‘nin Türkiye’den uzaklığı aşağı yukarı 11 saat kadardır. Bu aktarmasız süredir. Aktarma yapmanız halinde bu süre 15 saatten başlar. Eyalet kışları son derece sert ve çetin şartlar altında geçirir. Bu yüzden bölgeye uçacağınız tarihi önceden iyi belirlemelisiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku