Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cleveland Nasıl Bir Şehirdir?

0 510

Cleveland Nasıl Bir Şehirdir?Cleveland, Kuzey Amerika ülkelerinden Birleşik Devletler’in 50 eyaleti arasında yer alan Ohio’da bulunan bir şehirdir. Şehir, Ohio eyaleti nazara alındığı vakit son derece önemli bir yere sahiptir. Bu yerleşim yeri Ohio’nun Cuyahoga County olarak adlandırılan bölgesinde yer alır ve de gerek eyalet gerekse de Amerika Birleşik Devletleri için son derece stratejik bir şehir olarak kabul edilir. Ohio eyaleti sınırları dahilinde bulunan birçok şehir arasında en önemli iki şehirden biri olan Cleveland, bu anlamda Ohio için son derece popüler olarak kabul edilir. Sahip olduğu nüfus da nazara alınırsa şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık otuz şehrinden biri konumundadır. Bu da şehri son derece önemli bir yer haline getirir.

Cleveland, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey kesiminde yer alır ve de ülkenin komşusu Kanada‘ya da oldukça yakındır. Şehrin her Amerikan şehri gibi lakabı ve de mottosu bulunur. Lakabı; ”The Forest City” olan şehrin mottosu ise, ”Progress & Prosperity”dir. Şehir sınırları dahilinde birçok önemli yapıyı barındırır. Bunlar arasında Rock and Roll Hall of Fame, Fountain of Eternal Life, West Side Market, West Pierhead Lighthouse, First Energy Stadium ve Cleveland Sana Müzesi’dir.

Cleveland Nasıl Bir Şehirdir?Birleşik Devletler’in kuzey hattında yer alan Cleveland, son derece verimli ve de canlı çeşitliliği bol topraklara sahiptir. Kanada ile çok yakın bir konumda olan Cleveland, bu anlamda birçok Kanadalı turiste de ev sahipliği yapar. Her yıl neredeyse nüfusu kadar bir ziyaretçiyi ağırlayan bu şehir, turistik bir imaj da kazanmıştır. Bu da doğru orantılı olarak şehrin marka değerine tesir etmiştir.

Birleşik Devletler’in en eski yerleşim yerleri arasında sayılan Cleveland, resmi olarak 22 Temmuz 1796 tarihinde kurulmuştur. Başka bir ifadeyle bugünkü Cleveland şehrinin temelleri o dönemde atılmıştır. Bu da şehri en eski Amerikan şehirleri arasında sokmuştur. Şehrin temelleri 1796 yılında atılsa da şehir, şehir statüsüne ancak 6 Mart 1836 tarihinde kavuşmuştur. Bu dönem öncesinde 23 Aralık 1814 tarihinde önce köy olan şehir, sonraki dönemde gösterdiği hızlı yükseliş sonrasında resmi şekilde şehir olarak kabul edilmiştir. Şehre adını veren Moses Cleveland’dır. Bu anlamda şehir, kendisine hayat veren kurucusunun soyadı ile anılır. Amerika’nın en popüler şehirleri arasında sayılan Cleveland, son derece modern bir yerleşim yeri olarak dikkatleri çeker. Bu şehir, tam bir gökdelenler şehri desek abartmış olmayız. Şehirde onlarca gökdelene rastlamanız mümkündür. Bu da şehri tam anlamıyla bir ekonomi merkezi haline getirmiştir.

Cleveland Nasıl Bir Şehirdir?Şehir, bölgenin kuzey hattı nazara alındığı vakit en kalabalık şehirlerden birisi konumundadır. 3,5 milyon insanın yerleşik olarak ikamet ettiği Cleveland, şehir merkezinde ise sadece 400 bin civarında bir yerleşik nüfusa sahiptir. Bölgeye ulaşmak için birçok seçenek bulunur. Bunlar arasında aktarmalı seçenekler son derece fazladır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.