Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çiriş Otunun Sağlığa Faydaları

0 3

Baharın gelmesiyle birlikte canlanan doğada birbirinden güzel armağanlar bizlerle buluşmaktadır. Doğadaki bitkilerin bizlere yaradanın armağanı olarak adlandırılmasının en büyük nedeni de lezzetlerinin yanı sıra sağlığa pek çok yararının bulunmasıdır. Bahsedilen sağlığa faydalı mucize bitkilerden bir tanesi de çiriş otudur. Yabani pırasa da denilen bu otun yaprakları yemek yapılarak tüketilmektedir. Beyaz çiçekleri olan çiriş otu dağ pırasası olarak da adlandırılmaktadır. Otun diğer isimleri yörelere bağlı olarak güllük, kirkiş ve kirgiç şeklindedir. Türkiye’nin neredeyse her yerinde yetişebilen bu bitki Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla yemeklerde kullanılmaktadır. Bitkinin yetişme ve pazarlarda satılma dönemi ise Nisan- Mayıs olarak bilinmektedir. Çiriş Otunun Sağlığa Faydaları Çiriş otu lezzetinden ziyade sağlığa olan mucizevî faydalarından dolayı sıklıkla tüketilmesi gereken sebzelerdendir. Faydaları şu şekildedir;

**Özellikle bayanlar için çiriş oldukça faydalıdır. Bayanlarda daha sık görülen sistit gibi idrar yolu problemlerinin tedavisinde yarar sağlamasının yanında adet düzensizliklerinde de bu ot çözüm sunmaktadır. Regl döneminin düzene kavuşmasının dışında vajinal akıntıyı yok etmektedir.

**Çiriş C vitamini ve diğer bağışıklığı güçlendirici vitamin ve minerallerce zengindir. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirici, hastalıklara karşı koruyucu rol üstlenmektedir.

**Sindirim sorunlarının yok edilmesinde oldukça faydalı olan çiriş düzenli kullanımda basur problemini tamamen çözmektedir

**Bitkinin bayanlara olan bir diğer faydası da emzirme döneminde süt kalite ve miktarını arttırmasıdır.

**Çiriş otunun saçlara da ciddi faydaları bulunmaktadır. İçinde saçları besleyen vitamin ve mineraller bulunmasının yanında yine saç dökülmesini tedavi edici içeriği bulunmaktadır. Saç köklerini güçlendirmekte, saçkıran tedavisinde de oldukça etkili olmaktadır.

**Son olarak çiriş otu cilt problemlerinin ortadan kaldırılmasında çözüm sunmaktadır. Suyu cilde sürüldüğünde egzamayı ciddi oranda azaltmakta, antibiyotik etkisi sayesinde iltihaplı sivilceleri yok etmektedir. Çiriş Otunun Kullanım Şekilleri Çiriş otu sağlığa önemli faydaları olan bir bitkidir. Ancak kullanım şekline göre faydası değişmektedir. Bitkiden en iyi faydayı sağlayabilmek için doğru kullanım şekli seçilmelidir. Sindirim ve kadınsal sorunların ortadan kaldırılması, anne sütünün arttırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için çiriş otu yemeğinin sıklıkla tüketilmesi gerekmektedir.

Bu bitkinin yemeği kavrularak yapılmaktadır. Öte yandan yine çayının demlenmesi ve balla karıştırılarak tüketilmesi de içsel problemlerin çözümü için faydalıdır. Saç problemleri için çiriş otunun kaynatıldıktan sonra tencerede kalan suyuna birkaç kaşık sirke eklenmeli ve son su olarak saçlar bu suyla yıkandıktan sonra duru suyla tekrar yıkanmalıdır. Son olarak cilt problemleri için yine çirişin haşlama suyu temiz bezle sorunlu bölgeye uygulanarak kullanılmalıdır.

Kaynakça:
sağlıklıyaşam.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.