Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kiev Nasıl Bir Şehirdir?

0 248

Kiev, Doğu Avrupa ülkelerinden Ukrayna‘nın en önemli şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Sahip olduğu kozmopolit yapısı ile de ülkenin en tanınmış ve popüler şehri olan Kiev, ülkenin kuzey kesiminin tam ortasında yer almaktadır. Ukrayna siyasetinin ve ekonomisinin en önemli yeri olarak kabul edilen Kiev, Ukrayna nüfusunun önemli bir kısmını kendi sınırları dahilinde tutar. Kiev, Ukrayna’nın en gözde şehri olmasının yanı sıra yapılan araştırmalar uyarınca şehrin aynı zamanda da Avrupa’nın en popüler yedinci şehri olduğunu göstermektedir. Uzun yıllar süren Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde, Sovyetlerin bir parçası olan Ukrayna’nın en önemli şehri olan Kiev, Sovyetlerin en değerli üç şehri arasında gösterilmekte idi. Dünyanın en modern şehirleri arasında yer alan Kiev, diğer birçok Avrupa şehrine nazaran oldukça ucuz bir şehirdir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanlardan vize istemeyen Ukrayna, böylelikle Kiev’deki Türk turist sayısını da hatırı sayılır bir ölçüde artırmıştır.

KKiev Nasıl Bir Şehirdir?iev, Avrupa topraklarında yerleşim gözlemlenmiş en eski yerleri arasında yer alır. Öyle ki, burada bir dönem Türklerin de yaşadığı bilinmektedir. Resmi kayıtlara göre Kiev’de ilk yerleşim izleri M.S. 482 yılına dek uzanmaktadır. Bu da bölgeyi oldukça eski bir coğrafyaya dönüştürmektedir. Kiev, dünyanın en önde gelen şehirleri arasında kabul edilir ve Ukrayna’nın en önemli markası olarak bilinir. Şehrin Belediye Başkanı, eski bir boksördür. Hem de dünyaca ünlü bir ağırsiklet olan Vitali Klitschko’dur. Klitschko aynı zamanda da Alman vatandaşıdır. Ancak bunun yanı sıra Ukrayna pasaportu da bulunmaktadır. Bir deniz şehri olmayan Kiev, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 180m yukarıdadır. Şehrin merkezi olarak adlandırılan sınırları dahilinde yaklaşık olarak 3 milyon insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Şehrin hukuki sınırları dahilinde ise toplam 3,4 milyon kişi yaşamaktadır. Kiev sahip olduğu nüfus ile Ukrayna’nın en kalabalık şehri durumundadır.

Kiev, Ukrayna’nın en popüler turistik destinasyonları arasında kabul edilir. Bu anlamda şehir en çok turist çeken ve ağırlayan Ukrayna şehri konumundadır. Tam bir açık hava müzesi kıvamında olan Kiev şehri, bunun haricinde sahip olduğu eğitim kurumları ile de oldukça popülerdir. Özellikle havacılık alanında çok ciddi bir potansiyele sahip olan Kiev, Ukrayna için en önemli ekonomi merkezi olarak kabul edilir. Kiev, kendisini ziyarete gelen turistlere çok ciddi imkanlar sunmaktadır. Çok sayıda müzeye de sahip olan Kiev, hemen hemen birçok noktaya da toplu ulaşım aracı imkanı getirmiştir. Bunun yanı sıra çok aktif bir metroya da sahip olan Kiev, gezilmesi çok eğlenceli ve kolay olan bir şehirdir. Kiev, bir adet uluslar arası havalimanına da sahiptir. Bu havalimanı vasıtasıyla ülkeye tarifeli seferler düzenleyen havayolu şirketleri ile seyahat gerçekleştirmeniz mümkün olabilmektedir. Türk Hava Yolları da bu şirketler arasında yer alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.