Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kiloları Korumanın Püf Noktaları

0 183

Günlük hayatta bir çoğumuz kilo alırız ve veririz. Bu denge bazı durumlarda oldukça bozulmaktadır. Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için kilomuzda sabit kalabilmenin belli püf noktalarına değineceğiz.
1. Güne Erken Başlamak
Güne erken başlamak, hem vücut sağlığımız hem de kilomuzu korumak açısından çok önemlidir. En geç 12 de yatıp sabah 7-8 gibi kalkan bireyler gün içinde hem daha dinç, hem de alması gereken gece uykusunu alarak zihnen de daha sağlıklı olur.
2. Hareketlerimizi Artırmak
Bireyin gün içerisindeki hareketlerini artırması ve hareket halinde olması oldukça önemlidir. Bu konuda düzenli egzersiz yapmak vücut sağlığı ve kilo dengemiz açısından önem arz etmektedir.
3. Uyku Öncesi Yemek Yememek
Bir çoğumuz akşam yemeğinden sonra, TV karşısında uyumadan son bir keyif yaparız ve bir şeyler yeriz. Bu alışkanlık kilo dengemiz ve vücut sağlığımız açısından zararlı olabilmektedir. Eğer ara öğün atıştıracaksak bunun en sağlıklısı uykudan 2-3 saat önce yapılmasıdır. Akşam yemeği ise uykudan 5-6 saat önce tercih edilmelidir.
4. Yeterli Vitamin AlmakKiloları Korumanın Püf Noktaları
Vücudunuzun yeterli vitaminleri aldığından emin olun. En yakın sağlık kuruluşunda vitamin değerlerinize baktırabilir, gereken takviyeleri alabilirsiniz.
5. Protein Alımına Dikkat
Kiloyu korumanın en önemli maddelerinden biri de yeterli miktarda protein almaktır. Proteinler sindirim olarak yavaş sindirilmesi sebebiyle sizi de oldukça tok tutacaktır. Aynı zamanda gün içerisinde sizin daha fazla enerji harcamanıza yardımcı olacaktır.
6. Denge
Kiloyu sabit tutmak için tükettiğimiz besinler de dengeli olmak zorundadır. İçerisinde şeker ve yağ barındıran ürünleri fazla tüketmek kilo almanıza sebep olacağından, kendinizi belli bir düzene sokarak doğru miktarlarda tüketmek en doğrusu olacaktır.
7. Lifli Gıdalar
Sizi gün içerisinde hem tok tutacak hem de sağlıklı bu lifli gıdaları mutlaka tüketmeye özen gösterin.

Kaynakça:
Dr. Dyt. Funda Şensoy, Sağlıklı Yaşam, Haziran 2003.

Yazar: Yağmur Karsan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku