Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

LG IPS235V LED Monitör İnceleme

0 480

LG IPS235V LED Monitör İnceleme

LG’nin piyasaya giren son teknoloji ürünlerini yakından incelemeye devam ediyoruz. Daha önce D2342 3D monitörünü incelemiştik. Bu sefer IPS teknolojisine sahip IPS235V modelini inceleyeceğiz. Monitör her zamanki gibi şık ve güzel bir görünüme sahip. 23inch (58 cm) büyüklüğündeki monitörde DVI, VGA, HDMI ve ses çıkışı bulunmakta. Ön bölümde açma/kapama tuşu ile birlikte 7 tane fiziksel düğme ile monitörün her türlü ayarını yapabiliyorsunuz. Onun harici cihaz üzerinde ekstra farklı bir ayrıntı yer almıyor. Tasarım olarak tatmin edici bir monitör olduğunu söyleyebiliriz.

Cihazın teknik özellikleri şu şekilde.
– 1920 x 1080 px çözünürlük
– 16.7M Renk Derinliği
– 250cd/m2 Parlaklık
– 5.000.000:1 Kontrast Oranı
– 5ms Tepkime süresi
– 178/178 derece izleme açısı
– Parıltı önleyici ekran

Bu özelliklerden 178 derecelik izleme açısı hemen dikkatinizi çekmiştir diye düşünüyorum. Böyle yüsek açılı izleme oranına her monitörde çıkamazsınız. IPS teknolojisiyle artık bu mümkün. Normalde birçoğumuzun kullandığı LCD yada LED monitörlerde farklı izleme açılarında görüntüde ve renklerde değişmeler olur. Ayrıca ekranda görülen renklerle fotoğraf makinesiyle ekranda görülen arasında farklılıklar vardır. Bunun sebebi TN adındaki teknoljiye sahip monitörlerin renklerde hatalar yapmasından ve varsayılan renk aralığına gösterme eğilimide olmasından kaynaklanıyor. Bu da orjinal içeriğin renklerinin yanlış yorumlanmasına sebep olmaktadır. IPS teknolojisinde bu sorun yoktur. Renkler nasılsa aynı şekilde görüntülenir. Fotoğraf düzenleme için geliştirilmiş olan monitörlerde de aynı IPS teknolojisi kullanılmakta. LG IPS235V modeli 2011 yılının en iyi giriş seviyesi fotoğraf düzenleme monitörü seçildiğinin altını çizelim.

LG IPS235V nin bir özelliği de cihazın fabrika çıkışlı kalibrasyon yapılmış olarak gelmesi. Kutuyu açtığınızda monitör test verisi ile karşılaşıyorsunuz. Bu rapor tüketicilere aldıkları ürünle ilgili olarak bir garanti sertifikası niteliğinde. Raporda dikkat edilmesi gereken birkaç husus şu şekilde;
– Gamma (Spec 2.2): Eğer monitörün gamma eğrisi, standart eğriye (2.2) yakınsa bu, parlaklık ve kontrastın doğru biçimde gösterildiği anlamına gelir.
– Renk Isısı Çeşitliliği: (Spec 500K): Profesyonel grafikler genellikle 6500K renk ısısı için tasarlanır, ve Spec 500K de ürünün orijinal renk tonunu doğru gösterebildiği anlamına gelir.
– Renk Farklılığı E (Spec < 5): E, grilik skalasındaki iki renk arasında bulunan tektip farkı temsil eder. Eğer bu değer 5’in altındaysa, ürün renkleri doğru gösteriyor demektir.

LG IPS235V LED Monitör İncelemeLG IPS235V LED Monitör İnceleme

LG IPS235V LED Monitör İncelemeLG IPS235V LED Monitör İnceleme

Sonuç olarak LG IPS235V Led monitör, renklerin olduğu gibi göstermesi, farklı açılardan bozulma olmadan izlenebilmesiyle beğenimizi fazlasıyla kazandığını söyleyebilirim. 5ms lik tepkime süresi pek oyun oynamayan biri olarak benim fark edebileceğim bir aralık değil. Ancak çok yoğun oyun oynayanlar için biraz yavaş kalabilir. Piyasada önümüzdeki dönemlerde bu tür cihazları daha çok görmeye başlayacağımız kesin. LG daha önce 3D monitörde olduğu gibi bu konuda da Türkiye piyasasında öncü olmayı amaçlıyor. Kaliteli LED monitör almayı düşünenlere bu modeli tavsiye ederiz. Testlerden sonra eski monitörüme alışmak zor geldi :)

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku