Köpeklere Verilmemesi Gereken Gıdalar ve Yapılmaması Gereken Uygulamalar

İnsanlar için sağlıklı sayılan bazı yiyecekler, köpekler tarafından alındıklarında zehirli olabilirler. Ölümcül olmayan ancak köpekler için ciddi bir rahatsızlığa neden olabilecek yiyecekler mevcuttur. Yapılacak olan, veterinerinizin evcil hayvanınız için tavsiye ettiği köpek mamasını vermenizdir. Peki köpeğiniz bu yiyecekleri yiyorsa ne yapmalısınız?

1. Soğan ve sarımsak
Yemeklerinizde sarımsak ve soğan çeşidi kullanırsanız, artık yemeklerinizi köpeğinizle paylaşmamalısınız. Sarımsak, soğan ve pırasa, köpeklerde kırmızı kan hücrelerini parçalayabilen etkiye sahiptir. Bu köpeğin anemik olmasına neden olur. Özellikle sarımsak, diğer bitkilere göre köpeklere beş kat daha fazla toksik oluşturur. Büyük miktarda çiğ sarımsak ve soğanı tüketmek bir kenara daha küçük miktarlarda kullanmak bile sorunlara neden olur. Köpeklerde aneminin semptomları arasında zayıflık, kusma, yiyeceklere az ilgi ve diğerlerinin yanı sıra nefes darlığı meydana getirir.

2. Şeftali, erik ve hurma
Bir köpeğin bu meyvelerden bir tanesini kendi başına yemeye başlaması pek olası değildir, ancak şeftali ve erik ağaçları olan bir bölgede yaşıyorsanız, dikkatli bir şekilde davranmanız önemlidir. Meyvenin kendisi sorun değildir fakat içindeki çekirdeği bu hasara neden olmaktadır. Çoğunlukla çekirdekler ciddi olabilen bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilir. Bununla birlikte, insanlar ve evcil hayvanlar için toksik olan siyanür içerir. Ayrıca, Trabzon hurması tohumları bağırsakta iltihaplanmaya neden olarak köpeğinizin rahatsızlığını arttırır.

3. Maya ve Hamur
Ekmek yapmak için hazırladığınız yaş mayalı hamur köpeğiniz için son derece tehlikelidir, çünkü karnında yükselme ve şişliğe neden olacaktır. Maya hamurunun yutulması, köpüğün yükselmesiyle köpeğinizin sindirim sisteminde gaz birikmesine neden olur. Bu sadece acı verici olmakla kalmaz, aynı zamanda mide ve bağırsakların tıkanmasına veya şişmesine de neden olur. Maya, aynı zamanda köpeğinizde onları sarhoş hale getirebilecek bir yan ürün olan etanol üretir.

4. Üzüm ve kuru üzüm
Uzman veterinerlerin bildirdiğine göre, üzüm ve kuru üzümdeki köpekler için zehirli olan bileşik henüz bilinmemektedir. Köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilecek kadar tehlikeli tehlikelidir. Tüketilmesi aynı zamanda ciddi karaciğer hasarına da neden olabilmektedir. Köpeğinizin yemek yemeye nasıl tepki verdiği, cins ve boyutuna göre değişecektir, ancak az miktarda yemeleri bile ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

5. Şeker ve sakız
Şeker ve sakız, her ikisi de diş macununda ve bazı diyet gıdalarında bulunan xylitol adı verilen bir tatlandırıcı içermektedir. Köpeklerde, ksilitol, kan şekeri için kötü olan ve potansiyel olarak karaciğere zarar veren bir insülin eksikliğine yol açar. Ksilitol, yavru köpeklerde direk zehirlenmeye sebeptir.

6. Mısır
Mısır, birçok köpek mamasında 1 numaralı dolgu maddesidir ancak evcil hayvanınıza mısır verirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Köpekler, mısır taneleri bittikten sonra uzun süre koçanı kemirmeye devam edecek ve koçanın büyük parçalarını sindirerek sindirim sorunlarına yol açacaktır. Sadece birkaç santim olan mısır koçanı bile soruna neden olmak için yeterlidir.

7. Kafein
Köpeklerin kahve, soda ve enerji içecekleri de dahil olmak üzere her türden kafeinden uzak durmaları gereklidir. Köpek tarafından içilmesi direk zehir etkisi yapmaktadır. Kafein metilksantinler denilen maddeler içerir. Evcil hayvanlar tarafından bu madde alındığında, kusma, ishal, aşırı susama, idrara çıkma, hiperaktivite, anormal kalp ritmi, titreme, nöbet ve hatta ölüme neden olabilmektedir.

8. Çikolata
Çikolata, köpekler için iyi değildir. Kafein gibi, çikolata da metilksantinler içerir ve kafeinle aynı tehlikeli yan etkileri taşıyabilir. Bazı türlerde daha yaygın olmasına rağmen, her çeşit çikolata bu bileşikleri içerir. Bitter çikolata, sütlü çikolata ve sade çikolata, özellikle güçlü etkiye sahip olup köpekler için zararlıdır.

9. Tuz
Çok fazla tuz yemek, aşırı susama, idrara çıkma ve sodyum iyon zehirlenmesine neden olur.

10. Süt ve süt ürünleri
Tüm köpekler laktoz intoleransına karşı tepkilidir. Köpeklerin yiyemeyeceği yiyeceklerin çoğunda olduğu gibi laktoz intoleranı içerir. Bu da, kusma, ishal ve diğer sindirim sorunlarına yol açar. Bazı durumlarda, kaşıntı şeklini alabilecek alerjik reaksiyon da meydana gelebilmektedir.

11. Avokado
Avokado, köpekler için toksik olabilen persin adı verilen bir bileşik içerir. Diğer konular arasında, persin köpeklerde ishal, kusma ve kalp tıkanıklığına neden olabilir. Meyvenin içinde sadece persin değil, aynı zamanda çekirdeğinde, yapraklarda ve hatta avokado ağacının kabuğunda bulunur. Avokadoların doğal olarak yetiştiği sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, evcil hayvanınızı bu ağaçlardan uzak tutmanız gerekecektir.

12. İnsan tıbbı
İnsan tıb tedavi yöntemleri ile hayvan tıbbı tedavi yöntemleri çok farklıdır. Veterinerinizden belirli yönlendirmeler almadıkça, köpeğinize evsel ilaçlar vermeyin. Sadece insan tüketimi için kullanılan ilaçlardan elde edilen reaksiyonlar, köpekler için en yaygın zehirlenme biçimidir.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar