Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kedi mi Yoksa Köpek mi Daha Zekidir?

1 528

Kedi mi Yoksa Köpek mi Daha Zekidir?Evcil hayvanlar sahiplerine hem fiziksel hem de duygusal faydalar sağlarlar. En popüler evcil hayvanlardan ikisi köpek ve kedidir. Çocuklar, engelliler, hastanelerdeki hastalar ya da bakım evlerindeki yaşlılar için, çoğunlukla köpekler ya da kediler başta olmak üzere, evcil hayvanların desteğinin tıbbi olarak onaylandığı bir terapi yöntemi de bulunmaktadır. Evcil hayvan terapisi, kişileri belirli fiziksel, sosyal, bilişsel veya duygusal hedeflere ulaştırmak için bu eğitimli hayvanlardan yardım almaktadır.

Kedilerin mi köpeklerin mi daha akıllı oldukları ise, zekanın karmaşık soyut doğası nedeniyle yanıtlanması neredeyse imkansız görünen sorulardan biridir. Soruya bilimsel kanıtlarla yanıt bulmak için, yıllardır sürdürülen çalışmalar arasında, serebral kortekslerindeki nöronların sayısını hesaplayarak hayvanların zekalarını ölçmeye çalışan uluslararası bir bilim insanları ekibinin araştırma sonuçları, Vanderbilt Üniversitesi Psikoloji ve Biyolojik Bilimler Akademisi’nden Suzana Herculano-Houzel tarafından geliştirilen, beyindeki nöronların sayısını, özellikle de serebral kortekstekileri ölçmek için geliştirilen bir yönteme dayanıyor.

Serebral korteks beynin en büyük katmanıdır ve birçok karmaşık davranışsal özellik ile ilişkilidir. Kortikal nöron sayısının, hayvanların zihinsel yapı zenginliğini ve geçmişteki deneyimlere dayanarak çevresinde neler olacağını tahmin edebilme yeteneğini belirlediği görülüyor. Köpekler, yaklaşık 530 milyon kortikal nöronla ezici bir üstünlük gösterirken, kedilerin yaklaşık 250 milyon kortikal nörona sahip oldukları bulundu. Göreceli bir karşılaştırma yapılmak istenirse, bir insanın beyni ise yaklaşık 16 milyar kortikal nörona sahiptir.

Kedi mi Yoksa Köpek mi Daha Zekidir?Serebral korteks, memelilerin beyinlerindeki en büyük bölgedir ve bellek, dikkat, algı, biliş, farkındalık, düşünce, dil ve bilinçte önemli bir rol oynamaktadır. Korteks, nöronal hücreleri içeren ve gri cevher olarak adlandırılan nöral dokunun dış bölgesinden oluşur. Ayrıca uzunlamasına bir fissür ile sol ve sağ serebral hemisferlere ayrılır ve her iki hemisfer korpus kallozum tarafından orta hatta birleştirilir. Serebral korteks, iki temel organizasyonel özellik ile karakterize edilir. Bunlar, yüzeyinde çeşitli duyusal, motor ve bilişsel işlevlere hizmet eden fonksiyonel alanlar ve nöronların giriş ve çıkış bağlantısını düzenleyen çeşitli katmanlardır.

Büyük memelilerde, serebral korteks genellikle katlanarak, kafatasının sınırlı hacminde daha büyük bir yüzey alanı sağlanır. Artan yüzey alanlarının önemli olduğu düşünülmektedir, çünkü daha geniş çeşitlilikte fonksiyonel modüllerin veya alanların eklenmesine ve evrilmesine olanak sağlamaktadır. Serebral korteks, çok sayıda nöronal ve glial hücrenin yanı sıra, temel fonksiyonel devreleri oluşturmak için sinapslara bağlanan karmaşık dendritik oluşumları ve aksonal çıkıntıları içerir.

Kedi mi Yoksa Köpek mi Daha Zekidir?Söz konusu araştırmalardan elde edilen daha da önemli bir sonuç, diğer hayvanlar da incelendiğinde, beyinlerinin boyutlarının kortikal nöronlarının oranıyla doğrudan bir ilişki göstermemesidir. Yani beyinleri ne kadar büyükse, o kadar fazla kortikal nörona sahip değildir. Örneğin, bir golden retriever köpeğin beyninin, kendisinden üç kat daha büyük bir beyne sahip olan bir boz ayınınkinden daha fazla kortikal nörona sahip olduğu bulundu. Ve, aslında bir boz ayının, bir kediyle benzer sayıda kortikal nörona sahip olduğu görüldü.

Gene, bir kedinin beyninin boyutlarına sahip olan rakun beyninin, bir köpekle yaklaşık aynı nöronal yoğunluğa sahip olduğu da bulundu. Rakunlar tipik bir karnivor (etobur) sayılmazlar. Oldukça küçük bir beyinleri vardır, ama orangutan ya da şempanze gibi yüksek memeliler sınıfından bir primatta bulunması beklenen kadar da kortikal nörona sahiptirler. Evcil ve yabani hayvan türlerinin karşılaştırılması, karnivorların beyinlerinin nöronal yapısının evcilleştirmeden etkilenmediğini de göstermektedir.

Kedi mi Yoksa Köpek mi Daha Zekidir?Ancak, bir nöron ölçümü, zeka gibi çok karmaşık soyut bir özelliğin ölçülmesi için tek başına yeterli sayılmayabilir. Kedigillerin zekası, Padova Üniversitesi’nden karşılaştırmalı psikoloji uzmanı Christian Agrillo’nun, “balıklarla çalışmak, kedilerle çalışmaktan daha kolaydır” sözüyle özetlenen araştırma zorlukları nedeniyle, üzerinde oldukça az araştırma yapılmış bir akademik alandır. Aslında, karnivorlar, karşılaştırmalı nöroanatomi çalışmaları için, üyelerinin geniş beyin ve vücut büyüklüğü çeşitliliği nedeniyle önemli bir örnek zenginliği sunmaktadır.

Kaynakça:
– S. Benson-Amram, D. Dantzer, G. Stricker, E.M. Swanson, K.E. Holekamp, “Brain size predicts problem-solving ability in mammalian carnivores”, Proceedings of the National Academy of Sciences, 113, (2015).
– Débora Jardim-Messeder, Kelly Lambert, Stephen Noctor, Fernanda M. Pestana, Maria E. de Castro Leal, Mads F. Bertelsen, Abdulaziz N. Alagaili, Osama B. Mohammad, Paul R. Manger, Suzana Herculano-Houzel, “Dogs Have the Most Neurons, Though Not the Largest Brain: Trade-Off between Body Mass and Number of Neurons in the Cerebral Cortex of Large Carnivoran Species”, Frontiers in Neuroanatomy, (2017).

Yazar: Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Yazının Büyüsü diyor

    Kediler inanılmaz zeki :)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku