Akita Köpeklerinin Genel Özellikleri Yaşam Şekli

Akita, ailesine haysiyet, cesaret, uyanıklık ve adanmışlığın eşsiz bir kombinasyonuna sahiptir. Bu aile ve arkadaşlar birbirlerine olağanüstü sevgi ve saygıyla sadık hayvanlardır. Bir Akita’nın yemek yedikten sonra yüzünü temizlemesi ve yuvasında çok temiz ve düzenli olması alışılmadık bir şey değildir.

*Fiziksel Özellikleri

Akita köpekleri ağır kemiklere ve uzun bir vücuda sahiptir. Akita köpekleri çok güçlüdür. Kar gibi beyaz olan saçları düz, yoğun bir dış tüyle kaplıdır. Akita ustasına karşı itaatkar ve her zaman uyarılmayan bir köpektir. Doğada bağımsız ve cesur olmak, bir avcı veya bekçi köpeği olarak muazzam bir şekilde işlev görür.

Köpek biraz inatçı ve baskın olmasına rağmen, özel bir eğitmenin rehberliği altında düzgün davranacaktır. Bununla birlikte, bazı Akitalar diğer köpeklere karşı saldırganlık belirtileri gösterir ve yabancıların etrafında sinirlenir.

*Bakım

Akita, evin içinde hava alan bir bölgede muhafaza edilmelidir. Bu köpekleri itaatkar tutmak için düzenli zihinsel ve fiziksel egzersiz çok önemlidir. Egzersiz ideal olarak kapalı bir alanda koşmayı veya uzun saatler yürümeyi içermelidir. Akita’nın hava geçirmeyen tüylü derisi, ölü tüylerden kurtulmak için ara sıra fırçalamayı gerektirir.(dökülme mevsiminde daha sık tarama gerekir)

*Sağlık

Ortalama 10 ila 12 yıllık bir ömrü olan Akitalar, bazen mikroftalmi, patellar lüksleşme, epilepsi, renal kortikal hipoplazi, polinöropati, entropiyon ve katarakttan dolayı hasta olmaktadırlar. Köpek kalça displazisi ve progresif retinal atrofi gibi cinsle ilişkili bazı önemli sağlık sorunlarının önlenmesi için dikkatli olunmalı ve tedbir alınmalıdır. Cins, mide torsiyonu, hipotiroidizm, dirsek displazisi, çapraz bağ rüptürü, pemfigus, lenfosarkom, osteosarkom ve sebasöz adenit gibi bazı küçük sağlık sorunlarına da yatkındır. Bu sorunlardan bazılarını tanımlamak için bir veteriner köpeğe tiroid, kalça, göz ve dirsek testleri yapılmalıdır.

*Tarihleri

Japonya’nın doğal bir hazinesi olarak kabul edilen Akitalar, orijinal olarak Kuzey Japonya’nın dağlık bölgesinde uyarlanabilir bir av köpeği olarak yetiştirilmişlerdir. Akitalar, Japonların yedi yerli köpek ırkını kurtarmak için ortak çaba gösterdiği 1800’lerde yok olmamaya başlamıştır. Akita, bu yedi ırk arasında en büyüğüdür. Muhtemelen en onurlandırılan Akita, istasyonda her gün efendisinin evine geri dönmesini beklerdi. Efendisinin ölümünden sonra bile, dokuz yıl boyunca her gün istasyonda dinlenmeye devam etmiştir. Hachiko 8 Mart 1935’te öldükten sonra, adanmışlığını anmak için bir heykel inşa edildi; Hachiko’nun töreni her yıl düzenleniyor.

Ünlü Amerikalı yazar Hellen Keller, ilk Akita’yı 1937’de Amerika Birleşik Devletleri’ne getirmekle tanınmıştır. Daha sonra 1972’de Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır ve bugün iyi huylu ve cesur niteliklere sahip mükemmel bir cins olarak kabul edilmektedir. Japonya’daki en yaygın meslek olan polislik ve bekçilik için akitalar bekçi köpeği ve polis köpeği olarak eğitilmişlerdir.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar