Köpekler İçin En İyi Pire ve Kene Tedavisi Nedir?

Yaz mevsiminde pire ve kene dönemi zirvede olduğundan köpeğinizin güvende kalmasını sağlamak istersiniz. Evcil hayvanınızın pire ve iç mekândaki kenelerden de etkilenebileceğini unutmamak önemlidir. Yani, evcil hayvanınız dışarıda olsa bile, içeride yer alan tüm zararlılardan yüksek risk altındadır.

Zararlıların evcil hayvanınıza getirebileceği tüm sağlık risklerinden ötürü özellikle nemli iklimlerde yaşayan aileler için, yıl boyunca önleyici bakım yapılması önemle tavsiye edilir. Evcil hayvanınızın bu zararlı böceklerden korunmasını sağlamak çok kolaydır. Sunulan tüm farklı ürün ve yöntemle köpekler için pire tedavisi seçebilirsiniz. Burada pire ve keneler ve taşıdıkları tüm hastalıklarla savaşmanın üç farklı yolu vardır, böylece köpeğinizi sağlıklı bir şekilde haşerelere karşı koruyabilirsiniz.

1. Pire ve kene bileziği/yakası

Köpeğinize bilezik takılması ilk önlem olarak çok etkilidir. Bir pire ve kene bileziği evcil hayvanınızı sekiz aya kadar koruyabilir. Büyük ve küçük köpek tasmaları, 7 hafta ve daha büyük olan köpekler için güvenlidir.

Bu bilezikler ilk 24 saat içinde köpeğinizdeki herhangi bir pireyi öldürmeye başlayacaktır. Tasmayı takarken, rahat olduğundan emin olmak için yakalı ve köpeğinizin boynu arasına iki parmağınızı yerleştirdiğinizden emin olun. Yaka, deri üzerinde sürtünerek çalışır, bu yüzden uzun tüyleri olan bir köpeğiniz varsa, yakanın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için yakayı çevirmeniz yeterli olacaktır.

2. Topikal Tedaviler

Haşere koruma için bir başka uygun seçenek aylık topikal tedavi kullanımıdır. Köpekler için üretilen özel formüllü ilaçlar, köpeğin yoluna gelebilecek herhangi bir pireyi ve keneyi kolayca tedavi eder ve öldürür. Köpekler için hazırlanan özel formüller 12 saat içinde çalışmaya başlar ve pıhtıların tüm aşamalarını öldürür, bu da yeniden oluşabilecek enfeksiyonu önleyecektir.

 3. Günlük Tedaviler

Köpeğiniz pire istilasına uğramış ise tedaviye benzer yumuşak yapıya sahip özel çiğneme tabletleri mevcuttur. Yumuşak çiğneme tabletleri, bir saat içinde pire ve keneyi yok etmektedir. Böcek nörotoksin olan imidacloprid ile yapılır. Köpeğiniz yoğun pire ve kene saldırısına uğramış olabilir. Bu nedenle istilaları hemen durdurabilir ve sonuçları görmek için 12-24 saat beklemeniz gerekmez. Ancak bu tablet uzun vadeli bir çözüm değildir ve sadece ani bir istila olduğunda tek seferlik bir çözüm olarak kullanılmalıdır. Köpeğin kilo, boy ve yaşına göre tablet ölçüsü ayarlanarak verilmelidir.

Haşereler genelde kan ile beslendiklerinden köpeğinizde pire veya kene farketmemeniz köpeğinizi ölüme terk etmek demektir. Gerekli kontroller ve hassasiyet gösterilirse haşerelere zamanında müdahale etmiş olursunuz.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar