Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kosova Nasıl Bir Ülkedir?

0 187

kosova_flag_1Kosova, Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan bir Balkan ülkesidir. 2008 yılında Sırbistan‘dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova, Sırbistan tarafından tanınmamaktadır. Ancak buna karşın birçok dünya ülkesi tarafından tanınan Kosova’da Birleşmiş Milletler güçleri görev yapmaktadır. Bu güçleri oluşturan askerlerin birçoğu Türk’tür. Orta Balkanlarda yer alan Kosova’nın, Arnavutluğa sınırı vardır. Ayrıca ayrıldığı Sırbistan’a da sınırı bulunan Kosova, Avrupa ülkelerinin birçoğu tarafından tanınmıştır. Kosova’yı 2008’deki bağımsızlık ilanı sonucunda ilk tanıyan ülkelerden biri de Türkiye olmuştur. Ülkenin, Sırbistan ve Arnavutluk‘a olan sınırının yanı sıra aynı zamanda Makedonya ve Karadağ’a da sınırı bulunmaktadır. Bu anlamda 4 ülkeyle sınırı bulunan Kosova’nın zaman içersinde Avrupa Birliği’ne üye olabilmesi dahi söz konusudur.

Citys_of_KosovaAB’nin potansiyel adayları arasında gösterilen Kosova, Avrupa Birliği’nde olmadığı halde, euro para birimini kullanan sayılı ülkelerden birisidir. Refah düzeyinin ya da başka bir ifadeyle alım gücünün oldukça düşük olduğu ülkede birçok insan Avrupa’nın diğer ülkelerine göç etmek zorunda kalmıştır. Özellikle İsviçre ve Almanya en çok Kosovalı göçmenin yaşadığı ülkeler arasında yer almaktadır. Başkenti, Priştine olan Kosova’nın en büyük şehirlerinden bir diğeri de Prizren’dir. Turistik ziyaret açısından Prizren daha fazla ilgi çeken şehir konumundadır. Priştine’de birçok Türk müteahhit çalışmaktadır. Havalimanından köprülere yollara kadar birçok yapı Türkler tarafından üstlenilmiştir. Türkler son olarak şehrin havalimanı olan Adem Yaşari’yi inşa etmişlerdir.

Yaklaşık olarak 500 yıl boyunca Osmanlı bünyesinde kalan Kosova’da halen Osmanlı izlerini görmek mümkündür. Osmanlı tarafından yapılmış birçok cami ve tarihi eser bulunan Kosova’da bunların restorasyonun çoğu da Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanmaktadır. Osmanlı’dan ayrılıp Yugoslavya’nın bir parçası haline gelen Kosova, Sırbistan tarafından adeta sömürülmüştür. Yugoslavya’nın da dağılmasıyla Sırbistan’ın bir bölgesi haline gelen Kosova’da halk isyan çıkarmış ve 2008’de tek taraflı bağımsızlık ilan edilmiştir. Kosova’nın bu hamlesine dünyadan destek gelince, Sırbistan’ın eli oldukça zayıflamıştır. Ayrıca bir Avrupa Birliği üyesi olmak isteyen Sırbistan, AB’nin üyelik görüşmelerine başlanması için Kosova’nın tanınması gerektiğini söylemesi üzerine, Kosovalılarla aynı masada oturmak zorunda kalmıştır.

kosova-flagAvrupa Birliği üyesi olan 28 ülkeden 23’ü tarafından tanınmış olan Kosova’yı yalnızca Kıbrıs, Yunanistan, Romanya, Slovakya ve İspanya tanımamıştır. Ancak bu ülkelerinde ilerleyen dönemde Kosova’yı tanıması beklenmektedir. Ülkede ağırlıklı olarak, Arnavutça ve Sırpça konuşulmaktadır. Bu iki dil dışında, yaygın olarak Almanca ve Türkçenin de konuşulduğu bilinmektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku