Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Belgrad Nasıl Bir Şehirdir?

0 491

belgrad-gezi-rehberiBelgrad, Balkan ülkelerinden Sırbistan‘ın başkenti ve aynı zamanda da en önemli şehridir. Çok eski bir kültürel mirasa sahip olan şehir, Balkan şehirleri arasında en kalabalık nüfusa sahip şehirlerden biri konumundadır. Belgrad sınırları içerisinde yaşayan kişi sayısı yaklaşık olarak 1.65 milyon kişidir. Şehir Sırbistan’ın en büyük ve aynı zamanda da en çok turist çeken şehri konumundadır. Şehir içinde 17 ilçe yer almaktadır. Belgrad’da yapılan araştırmalar sonucu şehirde ilk yerleşimin M.Ö. 279 yılına dayandığı tespit edilmiştir. Şehrin başkanlığını Sinisa Mali yapmaktadır. Şehrin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 117m’dir. Şehirde birçok tarihi mekan yer almaktadır. Bu bölge 500 yıla yakın bir süre boyunca Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmıştır. Belgrad, Sırbistan’ın en gelişmiş şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Belgrad ‘nın bulunduğu bölge yeryüzünün en eski şehirlerinin bulunduğu yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. En eski yaşam kalıntıları ve şehirleşme örneklerinin görüldüğü bu bölge tarih boyunca hep stratejik bir öneme sahip olmuştur. Yıllık yaklaşık olarak 2 milyon turiste ev sahipliği yapan şehir. Bu alanda Avrupa’nın birçok şehrini geride bırakmayı başarmıştır. Daha önceki yıllarda turist sayısı 2 ila 4 milyon arasında değişirken Atina, bu alanda kan kaybetmiştir. Bölge Balkanların en kurak ve en az yağış alan yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu durum özellikle yaz aylarında ciddi anlamda sorunlara yol açmaktadır. 24 Temmuz 2007 tarihinde yapılan ölçümde bölgede 43 santigrat derecelik bir sıcaklık değeri saptanmıştır.

Belgrade-NightLifeBunun yanı sıra kış ayları bölge oldukça soğuk bir iklime sahip olmaktadır. Polonya’dan sonra Avrupa’nın en sert kışının yaşandığı bölgelerden biri olarak kabul edilen Belgrad’da -26.2 santigrat derece ölçülmüştür. Bölgede birçok eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu kurumlar Avrupa Birliği standartlarında eğitim vermektedir ve özellikle Balkan ülkelerinde eğitim gören öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bölge Sırbistan açısında bir marka olarak kabul edilmektedir. Sırbistan ekonomisinin %25’lik bir kısmı Belgrad’dan karşılanmaktadır. Belgrad Avrupalı ve Balkan turistlerinin uğrak mekanları arasında yer almaktadır. Bölgede ulaşım ve altyapı çalışmaları halen sürmektedir. Bu anlamda bir dönüşüm içinde olan Belgrad’da Amerika ve Avrupa mühendisler mevcut trafik durumunu rahatlatmak için orta bir projede görev almaktadırlar. Belgrad 1 adet uluslar arası havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanın adı Nikola Tesla Uluslar arası Havalimanı’dır. Havalimanının kapasitesi 30 milyon yolcuya göre belirlenmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku