Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cape Town Nasıl Bir Şehirdir?

0 152

Clifton-Cape-Town1Cape Town, Johannesburg’dan sonra Güney Afrika‘nın en büyük ikinci şehridir. Cape Town ayrıca, Güney Afrika’nın bir eyaleti olan Batı Burnu’nun da başkenti konumundadır. Şehirde yaklaşık olarak 3.8 milyon insan ikamet etmektedir. Bunların çoğu, beyaz Afrikalılar ve beyaz yabancıladır. Şehirde en çok İngilizce konuşulmaktadır. Bunun yanı sıra Güney Afrika’nın resmi dillerinden biri olan Afrikacada konuşulmaktadır. Şehrin Güney Afrika ekonomisine 59 milyar $ civarında bir katkısı bulunmaktadır. Ayrıca şehirde yaşayan insanların kişi başına düşen milli geliri 14,086$’dır. Şehir Güney Afrika Parlamentosu’nun da bulunduğu bir noktadır. Şehrin en ünlü mekanı ise, limanidir. Cape Town Limanı, birçok ticari geminin uğradığı oldukça işlek bir limandır. Şehir ayrıca Afrika’nın en popüler 10 şehrinden biridir.

picture3bigŞehirde birçok dağ bulunmaktadır. Ancak bu dağlar arasında en yüksek olanı yaklaşık olarak 1000m civarındadır. Şehirde bu anlamda 70’in üzerinde zirve bulunmaktadır. Ancak birçoğu 1000m’nin altındadır. Şehirde tam anlamıyla bir okyanus iklimi söz konusudur. Oldukça yağışlı kışlara sahip olan Cape Town, yazları ise, çok sıcak ve kurak geçirmektedir. Kışın ortalama sıcaklık değerleri, Haziran ve Eylülün başı için, 18C civarındadır. Yazlar ise, kuru geçmekte ve 30C’ye ulaşan sıcaklıklar söz konusu olabilmektedir. Şehrin havası neredeyse San Francisco ve Los Angeles ile aynıdır. Bu denli ılıman bir havaya sahip olan Cape Town, birçok canlı yaşamına da ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin birçok bölgesi tarihi olması sebebiyle, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde kendisine yer bulabilmiştir. Şehrin en çok turist çeken ve popüler bölgesleri, Campus Bay, Lion’s Head, Hout Bay ve Chapman’s Zirvesi’dir.

table-mountain_2010907c1652 yılında Vasco de Gama tarafından keşfedilen bu şehir, dönemin önemli ticaret noktalarından birisi olarak kabul edilmekteydi. Şehir dünyaca ünlüdür. Bunun en önemli nedeni, adının sonradan ”Ümit Burnu” değiştirilen bölgenin Cape Town içersinde yer alıyor olmasıdır. 1486 yılında Vasco de Gama tarafından keşfedilen şehir, o dönemlerde ”Ümit Burnu” olarak anılmaktaydı. Bunun en önemli nedenlerinden bir Hindistan’a ulaşımın yanı sıra uçsuz bir Hint Okyanusu’nun ve Atlantik Okyanusu’nun var olduğuna inanılmasıydı. Ayrıca, 16. yüzyılda buradan geçen Portekiz, Fransız, Danimarka, Hollanda ve İngiliz gemilerinin Hindistan ile bağlantısını sağlayan bir mola merkezi olarak kabul edilmesi ve bu sayede evlerine dönecek olan denizciler açısından bir sığınak niteliğinde olması bu adın verilmesinde kilit rol oynamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku