Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Balkan Flexi Pass Nedir?

0 874

Balkan Flexi Pass Nedir?Balkan Flexipass, Balkanlarda yer alan ülkelerin birçoğu ile Türkiye’nin mütekabiliyet esası çerçevesinde yaptığı anlaşmalar sonucunda, belirli bir sürede belirli bir kullanım adedi doğrultusunda sunduğu bir tren biletidir. Bu biletin diğer biletlerden farkı tek kullanımlık olmaması ve belirli kurallar çerçevesinde birden çok defa kullanım imkanını sunmasıdır. Balkan Flexipass, sahibi bir kimse, bu bileti edindiği ülke de dahil olmak üzere, biletin dahili güzergahında yer alan ülkelerin demir yollarına kullanarak bir noktadan bir başka noktaya herhangi bir ek bilet ücreti ödemeden seyahat edebilirler. Görüldüğü üzere, Avrupa Birliği ülkelerinde sık sık kullanılan İnterrail’in bir başka versiyonu olan bu bilet sahibine oldukça ekonomik şartlar altında seyahat imkanı sunmaktadır. Halihazırda Türkiye sınırları içinde de elde edebileceğiniz ve sonrasında Sirkeci ya da Halkalı garlarından hareketle Bulgaristan‘a gidiş için kullanabileceğiniz bu pas bileti ile, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Romanya Bosna Hersek ve Karadağ herhangi bir ek ücret ödemeden seyahat edebilirisiniz.

Bilet Sirkeci garından tedarik edilebileceği gibi, internet üzerinden bu hizmeti sunan sitelerden de alınabilir. Ancak Sirkeci Garı’ndan alınması resmi olarak size güvence sağlar. Bilet 26 yaşının altındaki gezginlere 1 aylık geçerlilik süresinde 5 günlük kullanım için 53 Avro 27 yaş ve üzeri için ise yaklaşık 80 Avro, bileti aldığınız zaman bilet size 2 aylık bir sürede 3, 5, 7, 10 ya da 15 günlük kullanım hakkı sunar. Bu kullanım hakları 2 aylık süre içinde toplam kaç gün seyahat edeceğinizle doğrudan alakalıdır. Biletin sunduğu seyahat serbestisi, biletin son kullanıldığı günün bitiminde sona ermektedir. Bu anlamda öncelikle bileti en erken kullanım tarihinden 1 ay önce alabilirsiniz. İlk kullanım tarihi ile beraber 1 aylık süre de işlemeye başlar ancak toplam süre 2 ayı geçemez.

Bu bilet sahibi kişi herhangi bir bilet ücreti ödemeden sadece bazı ülkelerde aşırı bir yoğunluk olması hasebiyle kişilerin cüzi bir rezervasyon ücreti ödemesi gerekmektedir. Ancak siz bunu ödemeseniz dahi sizin trene binişiniz engellenmez sadece rezervasyonu olan kişilerin yer alan koltuklara ya da kuşetlere oturma önceliği doğar. Rezervasyon ücretleri ülkelere göre farklılık gösterse de ortalama olarak 1 ila 2 Avro arasında farklılık gösterir. Burada Balkan Flexi Pass sahiplerinin dikkat etmesi gereken noktalar ise, güzergahların direkt olmayışıdır. Her gezgin, gideceği güzergahı kendisi belirler ve neredeyse aktarma olmaksızın ülkeler arası büyük şehirlere tren seferleri bulunmamaktadır. Örneğin, Istanbul’dan Belgrad’a gidecekseniz, Öncelikle İstanbul-Edirne, sonrasında Edirne-Plovdiv, Plovdiv-Sofya ve nihayetinde Sofya-Belgrad yapacaksınız. Bununla ilgili aktarma detayları Aplikasyon olarak da indirilebilmektedir. Tabi burada Türk vatandaşlarının Bulgaristan, Romanya ve Schengen vizelerine sahip olması gerekmektedir. Eğer sadece bir ülkeye gidecekseniz o ülkenin vizesi de yetmektedir. Ancak her halükarda Bulgaristan vizesi alınması gerekmektedir. Çünkü Türkiye çıkışlı güzergah sadece Bulgaristan üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca belirtmek gerekir ki, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Bosna Hersek Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir.

Kaynakça:
Voyage For Backpackers

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.