Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lazer Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Var mı?

1 488

Lazer Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Var mı?Lazer epilasyon uygulamasının cilt üzerinde yol açabileceği zararlara değinmeden önce ilk olarak şunu belirtelim; uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda lazer epilasyonun yan etkilerinin olmadığı belirtilmiştir. Lazer epilasyonun zararları tam olarak bilinmemekte ve halen araştırılmaktadır. Ancak birkaç çeşit lazer tipi uygulaması mevcuttur. Bazı lazerler klaspesifik değildir. Yani bunların dalga boyları daha farklıdır. Bu tür lazerler daha derine giderler ve böylece bazı tahribatlar ve cilt üzerinde zararlar görülebilmektedir.

Cilt üzerinde oluşan zararlar nelerdir?

İlk olarak; lazer işleminden sonra kesinlikle 20-25 gün lazer uygulanmış bölgeye güneş ışınlarının zararlarından korunmak için ultraviyole A, ultraviyole B ışınlarına önlem almak için mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Kullanacağınız kremler 50 faktör içermelidir. Yanmalar veya lekelenmeler gibi ciltte oluşabilen tahribatlar söz konusu. Lazer epilasyonunda zarar görmemek için özel 755 nanometrelik dalga boyuna sahip alexandrite laser tipi makinaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Lazer epilasyonu; cildinize ciddi zararlar vermez fakat uygulama esnasında ve sonrasında; dikkatsiz ve özensiz davranışların sonucunda bir takım olumsuz etkiler görebilirsiniz. Olumsuz etkiler derken deride kaşıntı, yanma veya şişme gibi sonuçlardan bahsediyoruz. Bu tür etkiler 3-4 gün sonra geçer. Bir diğer önemli nokta ise kullanılan cihaz ve ayarlarıdır.

Lazer epilasyonu erkeklerin de yaptırmasında zarar var mıdır?

Ciltte yol açabileceği her hangi bir sakınca bulunmuyor.
Erkekler üzerinde bütün cilt bölgelerde uygulanabilir. Fakat şunu belirtmeliyiz ki çok esmer tenli erkeklerde sakal üstünde uygulama yapılırken oldukça seçici ve özenli bir uygulama yapılmalıdır. Esmer tenli ciltlerde uygulamaya özen gösterilmezse; leke oluşumu riski normal tenli ciltlere göre çok daha yüksek olur. Bu belirttiğimiz konular dışında, lazer epilasyonun cilt sağlığı bakımından herhangi bir zararı yoktur.
Ufak bir not olarak da nadiren çok yağlı cilde sahip olan bireylerde epilasyon sonrasında sivilcelenmeler görülebilir.

Sağlık açısından lazer epilasyonun zararlarına zemin hazırlamamak için lazer epilasyonda nelere dikkat edilmelidir?

Cildinde iltihap rahatsızlığı bulunan kişilerin; cildine lazer epilasyon uygulanması tehlikelidir ve bununla birlikte, uçuk, siğil, akıntılı egzama ve ışığa duyarlı kronik cilt rahatsızlığı gibi rahatsızlığı olan kişilerde lazer epilasyon yöntemini kesinlikle tercih etmemelidirler. Güneş ışınlarına karşı alerjisi olanlar da bu kategoriye girerler. Cildi güneş yanığı, bronzlaşmış ve solaryumlu cilde sahip kişiler üzerinde de lazer epilasyonu uzmanlar tarafından tehlikeli görüldüğü için yapılmamaktadır.

Hamileler üzerinde lazer epilasyonun zararı var mıdır?

Hamilelerde lazer epilasyonu ilk 3 aylık hamilelik döneminde uzmanlar önermemektedir. Bu öneri; bebeğe zararı olabileceği için değil, sadece annenin iç huzuru, lazer yaptırırken bebeğin hareketleri ve hafif ağrının anneyi telaşlandırması düşünülerek tavsiye edilmez. Lazer epilasyonunun hamilelik dönemi süresinde ertelenmesi önerilir. Hamilelik döneminde lazer epilasyonun zararları konusunda araştırmaların da henüz devam ediyor ve bu gibi dönemlerde lazer epilasyonuna ara verilmesini bizlerde tavsiye ediyoruz.

Lazer epilasyonun genital bölgeye zararı var mıdır?

Lazer epilasyonunda ışınlar kıl kökünü hedef aldıkları için vücutta başka organlar üzerinde herhangi bir zarar teşkil etmez. Lazerler kıl kökünü hedef aldıkları için lazer ışınları röntgen ışınları gibi vücutta yayılmazlar. Lazer epilasyonunda ışınlar; sadece uygulandığı bölge ve alan üzerinde reaksiyon gösterirler. Halk arasında en çok tartışılan konu ise genital bölgeye lazer epilasyon uygulanması durumunda kısırlık olur mu ? Yumurtalıklar açısından lazer ışınları zararlı mıdır ? Gibi tartışmalara sıklıkla rastlamaktayız. Fakat lazer epilasyon; 20 yıldan bu yana uygulanan bir yöntem ve uzmanlar tarafından lazer ışınlarının yumurtalıklara yansıyabileceği ya da olumsuz etkileyebileceği bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Bu durumda da görülebilecek yan etkiler diğer bölgelerde olduğu gibidir.

Hamilelik döneminde genital bölgeye lazer epilasyon yaptırmanın zararı var mıdır?

Hamileler üzerinde şu ana kadar herhangi bir araştırma ya da deney yapılmamıştır ki böyle bir araştırmanın yapılabilmesi etik sayılmıyor. Fakat bazı uzmanlar yine de hamilelere bu süreç içinde mümkün oldukça bir sonuç ya da tez olmadığı için lazer epilasyonu önermezler. Bazı uzmanlar bunun tehlikeli olabileceğini savunurken, bazıları da lazer ışınları kıl köküne çıkmadığı için herhangi bir sakınca görmüyorlar. Fakat ortak alınan karar şudur; hamilelikte oluşabilecek rahatsızlıklar ya da olumsuz etkiler; eğer birey lazer uygulaması yaptırdıysa sonuç olarak onunla bağdaştırılabilir, bu nedenle net ifadeler kullanmak doğru değildir.

Yapmış olduğumuz bu araştırmalar sonucunda; lazer epilasyon konusunda, bilinçli olarak en iyi cihazları ve uzmanları tercih etmelisiniz. Her ne kadar sakıncası olmayan bir yöntem olduğunu dile getirsek de sağlığınız ve güzelliğiniz için her zaman özenli ve dikkatli tercihlerde bulunmamız gerekmektedir.

Kaynakça:
sagliklibesinn.blogspot.com

Yazar: Alper Kumbaracı

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Suna diyor

    Güzel bir yazı. Fakat ekleme yapmak gerekiyor. Günümüzde lazer epilasyon cihazlarında yenilikler mevcut. Eski tip cihazlar örnek: Alexandrite yerine diode lazer epilasyon kullanılması halinde 4 mevsim güvenle yaptırılabilir. Zararı var mı kısmında ise herhangi bir zarar yaratmamaktadır. Zaten diode tercihinde direkt kıl kökünü hedef alır lazer ışınları ve deriye herhangi bir zarar gelmemekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.