Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sarımsak Suyunun Mucizevi Faydaları

0 291

Sarımsak Suyunun Mucizevi FaydalarıGüçlü antibakteriyel ve antifungal adını alan ve zengin lif içeriğine sahip olan sarımsağın besinler arasında en koruyucu güce sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sağlığa son derece iyi gelen organlar ile dost olan ve aynı zamanda antibiyotik özelliğini taşıyan sarımsağın sadece dışı değil,suyu da bir o kadar yararlıdır. Şifa diye adlandırılan ve her derde deva olan sarımsak suyu birçok kanserli hücrelerle savaşarak,yaşam kalitesini en üst seviyelere taşıyor. Yaşadığımız bu zor ,engebeli hayatta stres ile baş etmek mümkün olmamaktadır. Trafiğin stresi,yokluk ve maddi sıkıntılara dayalı stresler, psikoljik etkenler ve depresyona bağlayan ruh halleri, sağlıksız beslenmeler,uyku problemleri,sosyal yaşantılarımızda olumsuzlukların içinde yer almamız,bizi çeşitli kanserlere yakalanmamıza neden olan sebepler arasında yer alıyor. Kanserin nasıl ne ve çeşit gelişeceğini kestirmemiz oldukça zordur. Bu nedenle kanseri engelleyen besinleri yemeli , mümkün oldukça bu hayatta zorluklara direnmeyi bilmeli,ve en önemlisi mutluluk egosunu her daim en üst zirvelere taşımasını bilmemiz gerekir.Sağlıklı bir yaşam için ,kişi önce kendine değer vermelidir.Yaşantımızın bir parçası olan besinlerde bizlere nelerin tam anlamıyla iyi geleceğini bilmemiz zordur. Bazen faydası sandığımız besinler vücudun kabul edemeyeceği,kalori ve fazla proteini bize sunabilir. Tansiyon yükselmesi ve tansiyon düşmesinde nasıl önlemler almamız gerektiğini bilemeyiz. Özellikle sarımsağın bu amaçla nasıl kullanılması gerektiğini bilmemiz sağlık açısından son derece önem taşımaktadır.

Sarımsak Suyunun Mucizevi FaydalarıSarımsak her yemeğin lezzetidir. Türk mutfaklarının olmazsa olmazlarından biri olarak kullanılır. Çok amaçlı ve çok sağlıklı bir gıdadır. Kullanım alanlarında yaşın hiç bir önemi yoktur. 1 yaşından sonra çocuğunuza yedirmek,aman ağzı kokacak düşüncesi ile uzak tutmak,onun bağışıklığının gün içinde zayıflamasına hatta çökmesine neden olacaktır. Kısacası sarımsak vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli gıdalar arasında yer alır. Sağlık için faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sarımsağın suyu şifa olarak kullanılır. Cilt ve saç dostudur. Saçın ,kaşların hatta kirpiklerin gürleşmesine yardımcı olur. Güçlü bir antioksidandır. Kan seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. Birçok tansiyon çeşitlerinde ilaç olarak bile kullanılmaya devam etmektedir.

Sarımsak yüz yıllardır her evde kullanılan bir besindir. içinde var olan kuvvetli elementler,magnezyum,çinko,demir ve kalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca en çok bu vitaminleri içerir. Bunlar; A, B6, C ve E vitaminleridir. E vitamini saç ve cilt için besleyici özelliğe sahiptir. A vitamini göz duyusunun daha net görmesini sağlar. B6 vitamini türlü unutkanlıkların ve depresyona bağlı durumların tedavisini karşılar.

Sarımsak Suyunun Mucizevi FaydalarıBeyin gelişimi için son derece faydalı bir gıdadır. Sarımsağın içinde yoğun miktarda bu maddeler bulunur, kalsiyum, bakır, sülfür, magnezyum, demir, potasyum, selenyum ,gerekli mineraller,fosfor,zengin lif içerikli elementler. Kolay emilim sağlar,bağırsak kanallarında kabızlığı ve ishali dengeleyen bir özelliğe sahiptir. Özellikle kabız olan kişiler sarımsak suyundan içmeli,mide yavaş yavaş yumuşayarak,bağırsak hareketleri hızlanmalıdır.

Tıpta en önemli kullanım alanı olarak,sarımsak suyundan yararlanılır. Bağışıklığı güçlendiren bu besin çeşitli solunum yolları rahatsızlıklarının önüne geçer. Astım hastaları için çok iyi nefes açıcıdır. Sarımsak suyu göze sürüldüğünde göz içinde oluşan mikropları kırar. Gözü kısa bir süreliğine yakar. Ama göz enfeksiyonunun azalmasına yardımcı olur. Bir iki damla göz kapağı ve göz çevresine sürülebilir. Göz çevresinde oluşan kırışıklıkların azalmasına,hücrelerin canlanmasına yardımcı olur.Sayısız bakteri ve virüse karşı,hatta kanserli hücrelere karşı ,üstün derecede koruyuculuğunu ön plana atar.

Sarımsak suyunun düzenli bir şekilde tüketilmesi sağlık bakımından son derece önemlidir. Bu düzen sayesinde ,mikroplar yavaş yavaş vücuttan çekilmeye başlayacak,grip ve benzeri soğuk algınlıklarında azalmalar da artacaktır.Kan pıhtısının oluşumu riski,kan seviyesinde düşmelerin azalmasına yardımcı olun. Kısacası sarımsak suyu kan değerlerinin düzelmesinde etkin bir madde olarak kullanılır.Sarımsak ve sarımsak suyu,çok güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikler taşıdığında vücudun direncini arttırır. Akciğer,kolon,mide ve lenfoma,kanserlerinin önüne geçer.

Sarımsak Suyunun Mucizevi FaydalarıSarımsak suyu saç diplerine sürüldüğünde ,sap diplerinde kaşınmalar ve sivilceye benzer alerjiler varsa azalmaya başlar. Saç kepeğini azaltır. Saç daha parlak ve hızlı uzama özelliğine sahip olur. Yoğun E vitamini içerdiğinden cildin beslenmesine katkıda bulunur. Kirpiklerin daha sık ve gür olmasını sağlar. Aynı şekilde kaşlarda gürleşerek yüze inanılmaz canlılık ve güzellik katar. Böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur. Susatma özelliği olduğundan,sizin doğal yollarla su içme hissinizi çoğaltır. Suyu yeterli bir şekilde almanıza katkıda bulunur. Her türlü alerji,sivilce ve yaraları kurutur. Sarımsak suyu bir pamuk yardımı ile akne ve sivilceli bölgelere sürüldüğünde cilt derinlemesine temizlenir ve canlı olur. Sağlık için son derece yararlı ve şifa veren bir özelliği taşır. Kısacası sarımsak suyu her derde devadır. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
uzmankirala.com
mynet.com
pembenar.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.