Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kuala Lumpur Nasıl Bir Şehirdir?

0 383

Asya ülkeleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan Malezya, yıllar boyunca Asya ülkelerinin en önemli ticari partnerleri arasında yer almıştır. Kuala Lumpur ise, bu ülkenin başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda da ülkenin en popüler yerleşim yeri olarak kabul edilmiştir. Asya başkentleri arasında da ciddi bir üne sahip olan Kuala Lumpur, bölgenin en sık tercih edilen turistik destinasyonları arasında da yer almaktadır. Kuala Lumpur’un metropol sınırları dahilinde kabul edilen ya da başka bir ifadeyle merkezi olarak adlandırılan kesiminde yaklaşık olarak 1,7 milyon insan ikamet etmektedir. Bu rakam, şehrin hukuksal sınırları nazara alınacak olursa, yaklaşık olarak 10 milyonu bulmaktadır. Bu anlamda Kuala Lumpur, gerek ülkenin gerekse de Asya bölgesinin en önemli şehirlerinden birisidir. Şehir aynı zamanda da ülkenin en önemli siyasi, kültürel ve ekonomik lokasyonu olarak kabul edilmektedir. Bu da şehri ülke için oldukça önemli bir konuma dönüştürmektedir.

Kuala Lumpur Nasıl Bir Şehirdir?Nüfusu, bir diğer Asya ülkelerinden Endonezya‘nın başkenti Cakarta kadar hızlı büyümese de Kuala Lumpur, Asya’nın en hızlı büyüyen 20 şehri arasına girmeyi başarmıştır. Şehir ülkenin en önemli şehri olması sebebiyle, ülkenin en büyük yatırım şirketlerinin de en uğrak noktası konumundadır. Malezya içinde faaliyet gösteren hemen hemen bütün yerli şirketlerin merkezleri Kuala Lumpur’da yer almaktadır. Bu da şehri bir finans şehrine dönüştürmektedir. Şehir aynı zamanda da Asya şehirleri arasında en iyi eğitim veren 5 şehir arasında yer almaktadır. Kuala Lumpur’da yer alan birçok uluslar arası üniversite bulunmakta ve bu üniversiteler uluslar arası geçerliliğe sahip diplomalar da vermektedirler. Eğitim seviyesinin son derece yüksek olduğu bu şehirde hemen hemen herkes çok akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Dünyaca ünlü bir turistik destinasyon olma özelliği de bulunan Kuala Lumpur, gerek Asyalı gerekse de Avrupalı turistler tarafından sıkça rağbet gören bir yer haline gelmiştir.

Ülke ekonomisini neredeyse tek başına sırtlayan Kuala Lumpur, son derece gelişmiş bir ulaşım ve enerji altyapısını da sahiptir. Bölgenin en ünlü şehirlerinden birisine dönüşmesi sebebiyle Kuala Lumpur’a yeni bir havalimanı da inşa edilmiştir. Aslında eski havalimanı restore edildi denmesi daha doğru bir ifade olabilir. Bu sayede ulusal taşımacılığını yürüten Malezya Havayolları da tarifeli sefer sayısını artırabilmiştir. Bunun yanı sıra Kuala Lumpur’dan ülkenin diğer şehirlerine ve civar şehirlere gerek otobüs gerekse de demir yolu ile seyahat etmekte mümkündür. Havacılığın son derece gelişmiş olduğu bu şehirde, hemen hemen her destinasyona uçuş imkanı da havayolu şirketlerince Kuala Lumpurluların tercihine sunulmuş konumdadır. Kuala Lumpur, sahip olduğu yer altı ve yerüstü zenginlikleri ile de dünyanın en değerli 20 şehri arasına da girmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.