Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeni Dünya Ticaret Merkezi

0 203

One World Trade Center ya da Türkçe olarak ifade edecek olursak ”Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi”, 11 Eylül 2001 terör saldırıları esnasında yıkılan İkiz Kulelerin yerine inşa edilen yeni gökdelendir. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaleti sınırları içinde yer alan ve kendisiyle aynı adlı New York şehrinin Manhattan ilçesinde yer alan Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, 1973 yılında açılışı yapılan ve bir dönem için Amerika Birleşik Devletleri ve New York’un ulusal simgeleri arasında kabul edilen Dünya Ticaret Merkezi Kompleksi’nde yer alan İkiz Kulelerin yerine inşa edilmiştir. Uzun yıllar New York şehrinin simgesi olan İkiz Kuleler, 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen terör saldırısı sonrasında yıkılınca, Amerikan devleti yıkılan gökdelenlerin yerine yeni bir gökdelen yapılmasına karar vermiştir. Alınan bu karar sonrasında tasarlanan Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, Kuzey Yarım Küre’nin en uzun gökdeleni olmuştur. İkiz Kulelerin yerine inşa edilen Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, kimi zaman da ”Özgürlük Kulesi” olarak anılmaktadır. Ancak daha çok ve resmi olarak Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi şeklinde lanse edilmektedir.

2Yeni Dünya Ticaret Merkezi001 yılında gerçekleşen saldırılar sonrasında yaralarını sarmayı başaran New York eyaleti, söz konusu yıkımın gerçekleştiği Aşağı Manhattan bölgesine yeni bir gökdelen dikme kararı almıştır. Bu karar sonrasında çeşitli çalışmalar yapan Amerikan devleti, David Childs ve Daniel Libeskind adlı mimarların projelerinde karar kılmıştır. Tasarlanan yapıya göre bölgeye öncekinin aksına sadece tek bir gökdelen dikilecektir. Projenin startı resmi olarak 27 Nisan 2006 tarihinde verilmiştir. 2006 ile 2013 yılları arasında yürütülen proje çalışması sonrasında tam 7 yıllık sürede tamamlanan Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, Temmuz 2013 tarihinde resmi törenle hizmete açılmıştır. Tam lokasyonu 285 Fulton Street Manhattan New York City, NY olan Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, İkiz Kulelerden daha uzun olarak tasarlanmış ve inşası da o doğrultuda gerçekleşmiştir. Yüksekliği 546m olan Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, bu anlamda gerek Amerika Birleşik Devletleri’nin gerekse de Kuzey Yarım Küre’nin en yüksek yapısı olmayı başarmıştır.

İkiz kulelere nazaran daha az katlı olan Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, 110 katlı İkiz Kuleler yerine 104 katlı olarak inşa edilmiştir. En üst kat 386,5m’de yer almaktadır. Bunun yanı sıra gözlem katı bunun hemen altında yer alan katta yer alır ki onun da yüksekliği 382,2m’dedir. 104 katlı olarak tasarlanmış olan Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi’nin yerin altında da 5 katı daha bulunmaktadır. 73 adet asansörü bulunan Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, ThyssenKrupp asansörlerini kullanmaktadır. Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, New York ve New Jersey Liman İşletmesi tarafından işletilmektedir. Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, ağırlıklı olarak ofis ve iletişim sektörleri alanında kullanılan bir gökdelen olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir Numaralı Dünya Ticaret Merkezi, New York’un İkiz Kuleler sonrasında yeni yüzü olmaya aday olsa da İkiz Kulelerin verdiği etkiyi henüz ne turistlere ne de New Yorklulara verebilmiş görünmemektedir. Ancak bunun değişen kuşaklarla beraber sağlanılacağı düşünülmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku