Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Malta’ya Ulaşım: Air Malta

0 299

Malta'ya Ulaşım: Air Malta

Air Malta, Akdeniz’in küçük bir ada ülkesi olan Malta’nın sivil havacılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı yapan bir havayolu şirketidir. Şirket, ülkenin en önde gelen markaları arasında yer alıp, ülkenin dünya ile bağlantısını sağlayan en büyük ulusal havayolu şirketidir. Malta’ya birçok bayrak taşıyıcı ulusal havayolu tarifeli sefer düzenlese de Air Malta, Malta’nın ulusal havayolu olması sebebiyle, Maltalılarca en çok tercih edilen havayolu şirketi olarak bilinir. Ülkenin en önemli şehri olan Luqa’da şirket merkezi bulunan Air Malta, aynı zamanda da uçak filosunu da yine Luqa’da bulunan Malta Uluslararası Havalimanı’nda tutar. Malta her ne kadar son derece küçük bir ülke olsa da doğrudan doğruya Avrupa Birliği’nin bir paçası haline gelmiştir. Bir Avrupa Birliği üyesi olan Malta, Birliğin en küçük ülkesi olarak da dikkat çeker. Son derece yoğun bir hava trafiğine sahip olan bu küçük Akdeniz ülkesi, özellikle yılın her mevsiminde harika hava şartlarına sahip olduğundan birçok turist tarafından tercih edilir. Küçük bir ülke olmasına karşın son derece kendisine yetebilen bir ülke olan Malta, havacılık sektöründe de kendi ulusal bayrağını dalgalandırmayı başarmaktadır. Ülke Air Malta sayesinde, küreselleşmeyi kendi imkanları ile sağlayabilmektedir.

Ülkenin tek ve dolayısıyla en önemli havayolu şirketi olan Air Malta, resmi olarak 1973 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihle beraber başlayan şirket geçmişi, günümüze dek parlak bir süreçten geçmiş hiçbir ölümlü kazaya karışmamıştır. Ancak Air Malta tarihi boyunca iki kez terör saldırısına maruz kalmıştır. Bunlardan ilki 1981 yılında gerçekleşen terör saldırısıdır. Bu saldırıda Air Malta’ya ait bir Boeing 737-200’ye 3 adet bomba yerleştirilmiş ve bu bombalardan iki patlamıştır. Bu bombalar patlasa da uçak başarılı bir şekilde Kahire Uluslararası Havalimanı’na inmeyi başarmış ve de sadece 4 kişi bu saldırı sonucunda yaralanmıştır. Diğer ve son saldırı ise, 9 Haziran 1997 tarihinde Air Malta’nın 830 sefer sayılı uçuşunda gerçekleşmiştir.

Malta'ya Ulaşım: Air Malta

Malta – İstanbul seferini yapan bu uçak iki Türk tarafından kaçırılmıştır. İki hava korsanı, Papa suikastı sebebiyle İtalya’da tutuklu olan Mehmet Ali Ağca’nın serbest bırakılmasını talep etmişlerdir. Uçak başarılı bir şekilde Almanya‘nın Köln şehrine inmiştir. Ne yolcular ne de mürettebat bu kaçırılma eylemi sırasında herhangi bir zarar görmemiştir.

Malta’nın en büyük ekonomik değerleri arasında kabul edilen Air Malta Avrupa, Kuzey Afrika ve de Ortadoğu’ya seferler düzenler. Bu seferler arasında birçok önemli şehir de bulunur. Air Malta, bir havayolu ittifakı olan Star Alliance üyesi olduğundan, Lufthansa, Aeroflot, Türk Hava Yolları, Alitalia, Emirates gibi şirketlerle de ortaklaşa ucuz gerçekleştirebilir. Şirket bünyesinde sadece Airbus uçaklarını bulundurur. Bunlar da 8 adettir. Air Malta, Türkiye’ye de tarifeli seferler düzenlemektedir. Malta’ya ulaşmak isterseniz bu sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.