Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Müziğın Şehri; “Nashville”

0 607

Nashville, Kuzey Amerika kıtasında bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaletine bağlı bir şehirdir. Şehir, eyaletin ve aynı zamanda ülkenin en önde gelen yerleşim yerleri arasında bulunur. Nashville, Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında yer alan şehirler göz önüne alındığında en çok gelişen şehirlerden biri olarak karşımıza çıkar. Bağlı olduğu Tennessee eyaletinin başkenti olma özelliğini de haiz olan Nashville, bu anlamda eyaletin iktisadi ve siyasi merkezi olarak da adlandırılabilir. Tennessee eyaletinin önemli bölgeleri arasında gösterilen Davidson’a bağlı olan Nashville, bu bölgenin kalbi olarak lanse edilir. Konum olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu yakasında bulunan Nashville, sahip olduğu zengin toprakları ile de adından söz ettirmektedir. Toprakları çok verimli bir yer olan Nashville, Cumberland Nehri tarafından beslenmektedir. Eyaletin en gözde şehri olan bu yer, aynı zamanda eyalet sınırları dahilinde müzik, sağlık, matbaa, bankacılık, taşımacılık gibi çeşitli sektörlerin de kalbinin attığı bir noktadır. Bu anlamda özellikle müzik sektörü ele alınacak olursa Nashville şehrinin şöhreti sadece bağlı olduğu Tennessee eyaleti ile sınırlı olmayıp, bütün Amerika Birleşik Devletleri’ni de kapsamaktadır.

YaMüziğın Şehri; "Nashville"ni kısaca Amerika’nın müzik başkenti olarak da görülen bu şehir zaten, ”Music City” yani ”Müzik Şehri” olarak lanse edilmektedir. Resmi olarak da bu lakaba sahip olan Nashville, başta Amerikalı müzisyenler olmak üzere birçok sanatçı için çok ayrı bir öneme sahiptir. Birleşik Devletler topraklarında yer alan en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Nashville, resmi kayıtlara göre 1779 yılında keşfedilmiştir. Daha doğru bir ifadeyle bu tarihle beraber şehir Amerika Birleşik Devletleri’nin yerleşim yerleri arasında gösterilmiştir. Her ne kadar 1779 yılında keşfedilmiş olsa da Nashville ancak, 1806 yılında bugünkü gibi şehir olarak lanse edilmeye başlanılmıştır. Şehre adını veren Francis Nash’dir; Nash aynı zamanda da şehrin babası olarak kabul edilir. Birleşik Devletler’in en modern yerleşim noktalarından biri olan Nashville, sahip olduğu nüfus ile de dikkatleri çekmektedir. Şehir son derece popüler olmasına karşın hatırı sayılır bir yerleşik nüfusa sahiptir. Elde edilen son kayıtlar göstermekte ki, şehrin merkezi olarak kabul edilen hudutlar dahilinde 700 bine yakın insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Bunun dışında şehrin tamamı göz önüne alınırsa bu rakam, 1,9 milyona kadar ulaşmaktadır.

Nashville, eğlence ve dolayısıyla müzik sektöründe sahip olduğu şöhretle beraber eyalet ekonomisine yılda 7 milyar Amerikan doları tutarında bir katkı sağlar ki, bu oldukça yüksek bir meblağdır. Ayrıca bu finansal gücün yanı sıra şehir, yaklaşık 19 bin kişiye de bu sektör vasıtasıyla iş imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim alanında da çok ciddi bir atılım içinde olan Nashville, birçok Amerikan şehrinden de öğrenci çekmeye başlamıştır. Özellikle konservatuar alanında eğitim almak isteyen birçok yerli ve yabancı öğrenci bu bölgeyi tercih etmektedir. Bunlar arasında hatırı sayılır bir oranda Türk öğrenciler de bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku