Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Silikon Vadisi’nin Bulunduğu Şehir: San Jose

0 129

Silikon Vadisi'nin Bulunduğu Şehir: San Jose

San Jose, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı bir yerleşim yeridir. Gerek kıtanın ve ülkenin gerekse de eyaletin en gözde şehirlerinden olan San Jose, tam olarak isminden de anlaşılacağı üzere bir İspanyol şehridir. Amerika Birleşik Devletler’inde İspanyol nüfus, ağırlıklı olarak batı kanadında yer alır. İşte San Jose de tam anlamıyla bu batı kanadının bir parçasıdır. Dünyaca ünlü Silikon Vadisi‘nin merkezi olarak da bilinen San Jose, Kuzey Kaliforniya’nın en büyük ve en popüler şehirlerinden biridir. Şehir, ekonomik ve de kültürel anlamda tam olarak ”sıradışı” ifadesinin karşılığı olarak da kabul edilir.

Kaliforniya eyaleti sınırlarında yer alan Los Angeles ve San Diego’dan sonra eyaletin en popüler şehri olan San Jose, bunun hakkını fazlasıyla vermektedir. Sahip olduğu nüfus da buna uygun bir sayıdadır. Şehir, Silikon Vadisi‘nin bulunduğu bir şehir olması sebebiyle teknoloji ve mühendislik anlamında son derece önemli bir yere sahiptir. San Jose, bölgenin en ünlü vadilerinden biri olan Santa Clara’nın merkezinde yer alır. Şehir başka bir ifadeyle San Francisco Körfezi’nin güney kıyısında yer alır.

Silikon Vadisi'nin Bulunduğu Şehir: San Jose

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli şehirlerinden biri olan San Jose, gerek Amerikalı gerekse de yabancı turistlerce en çok ziyaret edilen Amerikan şehirlerinden biri konumundadır. Bu da bölgenin turist trafiğini son derece artırmaktadır. San Francisco Körfezi şehirlerinden biri olan San Jose, bu hatta yer alan diğer iki önemli şehir San Francisco ve Oakland hesaba katıldığında yaklaşık olarak 8 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bu da bölgeyi son derece hareketli kılar. Her manada oldukça hareketli bir yaşamı barındıran San Jose, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski şehirleri arasında yer almaz. Ancak şehir yine de yıllanmış görüntüsüyle İspanyol Amerikan ”Hispanic” figürünün en önemli temsilcisidir. Resmi olarak 29 Kasım 1777 tarihinde kurulmuş olan San Jose, bu tarihten çok uzun bir süre sonrasında ancak şehir statüsüne kavuşmuştur. Bu statüye 27 Mart 1850 tarihinde kavuşan şehir, Saint Joseph tarafından adlandırılmıştır. ”San Jose”, Saint Joseph’ten gelir.

Amerika’nın en popüler yerlerinden biri olan San Jose, şehir merkezinde 1 milyon, sınırları dahilinde ise yaklaşık olarak 2 milyon insanın yaşadığı bir yerleşim yeridir. Çoğunluğu İspanyol kökenli Amerikalılar oluştursa da yine de her milletten insana rastlayabileceğiniz türden bir şehir olduğunu da vurgulamakta fayda var.

Şehir sadece 2 milyonluk bir sınır nüfusuna sahip olsa da şehirle etkileşim halinde olan kişi sayısı 8 milyondan da fazladır. Bu da bölgenin ne kadar önemli bir yer olduğunu ortaya koyar. Bu şehre ulaşmak oldukça kolaydır. Türkiye üzerinde aktarmasız olarak San Jose’ye uçamazsınız. Ancak çevre şehirler olan Los Angeles ya da San Francisco’ya direkt olarak İstanbul üzerinden uçup, aracınızla ya da otobüs ile San Jose’ye ulaşabilirsiniz. Ya da küçük uçaklarla da bölgeye bu iki şehirden taxi niyetine ulaşabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku