Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tok Tutan Baharatlar

0 407

6614_9Baharatlar bitkilerin genellikle yapraklarının ya da tohumlarının kurutulması ile elde edilirler. Kurutulan bitkiler toz haline getirilir ve yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılır. Çeşitliliği oldukça fazla olan baharatlar nerdeyse tüm yemeklerde kullanılır. Her kültürün mutfağında ayrı ayrı baharatlar sıklıkla tercih edilmektedir.

Baharatlar yemekleri tatlandırmak için kullanıldığı gibi başka alanlarda da insanlara hizmet vermektedir. Alternatif tıpta şifa kaynağı olarak da pek çok baharat kullanılabilmektedir. Bunlar dışında diyet yapanlar ya da sağlıklı yaşamaya özen gösterenler için de baharatlar çok iyi bir yardımcıdır. Bazı baharatlar uzun süre tokluk hissi verir ve kan şekerini dengeler. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Bu baharatların bazıları şunlardır:

* Zencefil: Kış aylarının olmazsa olmaz baharatı olan zencefil soğuk algınlığına çok iyi gelmesiyle bilinir. Bunun yanında hazım sistemini düzenler, mide dostudur ve tok tutan baharatlardandır.

* Karabiber: Ülkemizde en çok tüketilen baharatlar arasında yer alır. Yemeklere ve çorbalara katıldığında tok tutan özelliği ile kilo vermeye yardımcıdır. Ayrıca vücutta rahatlamaya, boğaz ağrılarının geçmesine de yardımcıdır.

* Karanfil: Genelde ağızda çiğnenerek kullanılan karanfil, vücudun şeker ihtiyacını karşılamada oldukça faydalıdır. Bu sayede de tokluk hissi verir.

6614_8466* Zerdeçal: Metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkili olan zerdeçal, iştah kesme özelliği ile de bilinir. Şeker ihtiyacını azaltır ve sindirim sistemini düzenler.

* Kekik: Diyet listelerinde oldukça fazla kullanılan kekik, kan yağlarının azaltılması için kullanılmaktadır. Genelde kekik suyu şeklinde ayrana veya meyve suyuna karıştırılarak tüketilen kekik yağ yakmada ve tok tutmada oldukça başarılıdır. Az miktarda tüketilmesi gereken kekik suyu sindirimi kolaylaştıran bir etkiye sahiptir.

* Tarçın: Kan şekerini dengelemede çok faydalı olan tarçın uzun süre tokluk hissi veren baharatlar arasındadır. Şeker isteğini dengeleyen ve metabolizmayı hızlandıran bir etkiye sahiptir. Meyvelerin ve tatlıların üzerine serpiştirilerek kullanılabilen tarçın ağız kokularının giderilmesinde de yararlıdır.

* Kırmızı biber: Metabolizmayı hızlandırması ile bilinen kırmızı biber aynı zamanda tokluk hissi veren baharatlar arasındadır. Bağırsak hareketlerini hızlandıran bir özelliği vardır.

* Kimyon: Genellikle kuru baklagillerle tüketilen kimyon da tok tutan baharatlar arasındadır.

Bu baharatlar yemeklere aşırıya kaçmadan eklendiğinde tokluk hissi verecektir. Bu sayede kilo kontrolü daha kolay bir şekilde sağlanabilecektir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.