Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hamburg Nasıl Bir Şehirdir?

0 1.848

indir (1)Freie und Hansestadt Hamburg ya da kısaca Hamburg, Almanya’nın Berlin’den sonra en büyük şehridir. Avrupa Birliği’nin ise en büyük 9. şehri olma özelliğini taşıyan Hamburg ayrıca Almanya’nın deniz ticari açısından kalbi konumundadır. Yaklaşık olarak 1.8 milyon kişinin yaşadığı Hamburg bu anlamda Almanya’nın en kalabalık 13. şehridir. Hamburg Metropolitan Bölgesi’nin toplam nüfusu ise yaklaşık olarak 5 milyon civarındadır ki, buna Schleswig Holstein ve Aşağı Saksona Eyaletleri de dahildir.

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Hamburg, her dönem stratejik olarak büyük bir öneme sahip olmuştur. Gerek Germanlar gerekse Prusyalılar bölgeye oldukça önem atfetmiştirler. Federal Almanya Cumhuriyeti’nin en önemli şehirlerinden biri kabul edilen Hamburg aynı zamanda da eyalettir. Tıpkı New York gibi hem eyalet hem de şehir olan nadir bölgelerden biri olarak kabul edilir. Hamburg Almanya’nın sanayi çalışmalarını çokça sürdürdüğü yerlerden biridir. Bölgenin gelişmişlik düzeyi Londra, New York, Tokyo gibi şehirlerle mukayese edildiğinde gerek altyapısı gerekse üstyapı alanında bu şehirlerden daha teknik bir oluşuma sahiptir. Hamburg’un en önemli özelliği, Almanya’yı Atlas Okyanusu’yla bağlayacak bir noktada yer alıyor olmasıdır. Bu yüzden deniz ticareti bakımından şehir sadece Almanya’nın ve Avrupa’nın değil dünyanın en önemli şehirleri arasında yer almaktadır.

CTB-CTW_Port_of_Hamburg-WaltershofHamburg Liman’ı, Hamburg’un en önemli tesislerinin başında gelmektedir. Almanya’nın ihracatının %70’ine yakın bir kısmı Hamburg Limanı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Geri kalan %30’un %10’a yakın bir kısmı da Bremen Limanı aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle Hamburg Limanı, dünyanın en gelişmiş 10 limanından biridir. Ayrıca kapasite bakımından da ilk 10’da yer almaktadır. Liman Avrupa’nın ise, Rotterdam Limanı’nın hemen ardından en büyük ikinci limanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Almanya’nın dünyanın en büyük ihracatçısı olduğunu düşündüğümüzde Hamburg Limanı’nın önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Hamburg Limanı, Elber nehriyle Baltık Denizi’ne bağlanmaktadır. Nehir bütün Hamburg boyunca gözükmektedir.

Hamburg, havacılık ve uzay sanayisi açısından da Almanya’nın ve Avrupa Birliği’nin en önemli merkezlerinden biridir. Alman Fransız ortak yapımı olan Airbus’ın iki ana merkezinden birisi Hamburg’dadır. Airbus’ın Hamburg merkezinde, 100’lerce uçak mühendisi ve teknikeri yeni üretilen Airbus’ları lisans testlerine hazırlamaktadırlar. Bu Hamburg için oldukça önemli kabul edilebilecek bir görevdir.

Hamburg_RathausHamburg, eğitim alanında da kendisini gösteren sayılı şehirler arasında yer almaktadır. Bölgede yer alan Hamburg Üniversitesi, en popüler Avrupa üniversitelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Hamburg Üniversite’si, özellikle, tıp ve hukuk alanında şöhret sahibidir. Finansal olarak da dünyanın en eski finans merkezleri arasında olan Hamburg, Berenberg Bank’a ev sahipliği yapmaktadır. Berenberg Bank; dünyanın en eski ikinci bankasıdır. Almanya’nın media merkezi özelliği de taşıyan şehirde birçok kanalın merkezi bulunmaktadır.

Coğrafi olarak oldukça nemli bir ortama sahip olan Hamburg, kışları oldukça soğuk geçirmektedir. Küresel ısınmadan payını alan şehrin kar yağısı oranları son 20 yıla nazaran oldukça azalmıştır. Okyanus iklimine sahip olan Hamburg, yazları oldukça serin geçirir. Haziran, Temmuz, Ağustos ortalaması 20.1 C derece olan şehrin kış değerleri ise Aralık, Ocak ve Şubat’a göre -0.3 ila 1.0 C derece arasında değişiklik göstermektedir. Hamburg şehrinin Alman birinci futbol ligi olan Bundesliga’da sadece bir temsilcisi vardır. Bu da şehrin adını taşıyan Hamburg SV’dir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku