Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Michelada Nedir?

0 73

Michelada için Meksika’dan dünyaya yayılan en iyi buluş diyebiliriz. Mükemmel bir içecektir. Acılı, ekşili ve son derece ferahlatıcıdır. Birada eksik olan özel dokunuşu tamamlar. Buz dolu bardakta misket limonu suyu, tuz ve sos karışımı. Bunların üstüne soğuk birada eklendiğinde al sana Michelada.

İstediğiniz birayı ekleyebiliyorsunuz. Hafif, koyu, fıçıda dinlendirilmiş fark etmez. Michelada’da önemli olan biraya ne kattığındır. Orada da bitmiyor tabii. Çünkü eklenen şey konusunda dünyalar kadar seçenek var. Ne kadar çoksa o kadar iyi olur. Kırmızı toz biber, meyve, kurutulmuş et, şeker, sakız ve hatta votka. Her türlü damak zevkine ve sarhoşluğa uygun, sıra dışı karışımlar bu içecektedir. Alkol aldıktan sonra da, Michelada akşamdan kalanlar için mükemmel bir çözüm olabiliyor. Akşamdan kalmanın birçok sebebi vardır. Susuz kalmak, alkol ve uykusuzluk. Önemli sebebi ise susuz kalmaktır. Michelada ile bunların tüm etkisi kayboluyor. Meksika’da Michelada ve deniz mahsülü akşamdan kalma için bir numaralı çare olarak görülüyor. Bu durum baharatlı bir şey yediğinizde hissettiğiniz o yanma hissinden kaynaklanıyor olabilir. Bir anlığına aklınızı rahatsızlığınızdan uzaklaştırıyor. Michelada ve acı biber konusunda, terlediğinizde toksin attığınız yönünde bir inanış var. Ama gerçek şu ki, terin neredeyse %100’ü sudur. Biraz tuz ve protein içeren su. Toksin atmazsın. Acı biber genel olarak antienflamatuvar niteliğe sahiptir, o yüzden acı biber yiyip Michelada içmek yerine bir hap içmek daha iyidir.

Michelada Nedir?Bazı michelada severler biraya farklı içkilerde katmayı da tercih ediyorlar. Fakat içkileri birbirine karıştırmak alkol zehirlenmesi riskini artırır. Her biri için farklı faktörler geçerlidir. Ama daha ziyade alkolün niteliğiyle de alakalıdır. Bu da başa çıkacak bir şey daha ekliyor. Bir faktör ne kadar içtiğin, bir diğeri ise bu alkollerin vücudumuzda oluşturduğu birleşim. Her biri alkol zehirlenmesine farklı bir katkı yapıyor. Ne kadar çok içkiyi karıştırırsan alkolün yanısıra başa çıkman gereken o kadar çok şey olur.

Birçok Latin Amerikalı, michelada olarak bilinen bir Cerveza kokteyli ile sıradan birayı bir adım öne çıkarıyor. Biraya sadece limon sıkma, ısı arttırıcı baharatlar ve biraz tuz ve karabiber değil, aynı zamanda Worcester shire sosu ve domates suyu, midye suyu ve şekerden oluşan Clamato karışımı da girer. Bu karışım, Meksika’nın bazı bölgelerinde ve diğer Hispanik ülkelerde doğaçlama bir akşamdan kalma tedavisi olarak ve düşük kaliteli bira tadını lezzetli hale getirmenin etkili bir yolu olarak kullanılır.

Bu kokteyl yılın daha sıcak aylarında, özellikle de Meksika’nın Fransızlardan bağımsızlığını kutlayan Cinco de Mayo’da daha popülerdir. Pek çoğu, michelada kelimesinin İspanyolca’daki ” mi chela helado ” ifadesinden türetildiğine inanıyor, bu da “soğuk sarışınım” anlamına geliyor. Bu son terim, kaç Latin Amerikalı’nın hafif biraya atıfta bulunduğuyla alakalıdır.
Michelada çeşitli şekillerde yapılır. Bu, birçok şirket kendi içecek markalarını teneke ve şişelerde satışa sunmaya başladığı için özellikle 2011’de geçerli oldu.

2011’de bira şirketleri, daha fazla müşterinin biralarında kireç ve hatta tuz kullanımını kabul ettiğini görünce, bunu daha da karıştırmaya başladı.

Michelada’nın adını nasıl aldığına dair birkaç farklı teori var. Birincisi en bariz olanı: “Mi-chel-ada” muhtemelen “mi chela helada” veya “benim soğuk biram”ın kısaltmasıdır. Başka bir başlangıç hikayesi daha ayrıntılı: Michel Ésper adında bir adam, 1960’larda Club Deportivo Potosino’nun (Meksika, San Luis Potosi’de bir bar) günlük patronuydu. Ésper’in her zamanki siparişi – limon, tuz ve buzla servis edilen, kamışla birlikte chabela bardağında servis edilen bir bira – diğer sık gelen müşteriler arasında popüler bir içecek haline geldi. Kokteyl limonata ile aynı bardakta servis edildiğinden, Ésper’in siparişi “Michel’in limonatası” olarak bilinir hale geldi. Zamanla, malzemeler değiştirildi ve içecek michelada oldu.
Michelada’da kullanılacak doğru bira yoktur, ancak çok yanlış olanlar vardır. Örneğin, Guinness gibi ağır ve koyu bir demleme bu hafif ve ferahlatıcı kokteylde tamamen yersiz olacaktır. Bunun yerine, bir Meksika birasını tercih edin. Bir Corona gayet iyi çalışacak, ancak Tecate, Pacifico veya Modelo Especial gibi içecekler biraz daha sağlıklı seçenek olacatır. Michelada abartılı ve eğlenceli olmalıdır. Çoğu kişi bunun jelibon kullanıyor.

Kaynakça:

National Geographic

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.