Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Midyenin Yaşını Nasıl Hesaplayacağınızı Biliyor Musunuz?

082
0 364

Midye, bilimsel olarak ifade edilecek olursa, iki parçalı kabuktan oluşan ve bu parçaların birbirine eklemlenmiş haliyle bütünleşmiş olan bir yumuşakçalardır. İnsanların çoğu tarafından keyifli bir şekilde tüketilen bir gıda ürünü olması da her zaman bu canlının popülerliğini korumasına yardımcı olmaktadır. Özellikle de midye dolma veya midye tava olarak tüketilen bu canlı, iyi temizlenmiş olduğuna inanılan güvenilir yerlerden yenildiğinde oldukça da lezzetlidir.

Keyifli bir yeme lezzeti sunan midyenin de bir canlı olduğu ve bir yaşı olacağı aşikardır. Bir midyenin yaşını hesaplayabilmek ve yediğiniz midyenin kaç yaşında olduğunu bilmek ister miydiniz?

Midyenin Yaşını Nasıl Hesaplayacağınızı Biliyor Musunuz?Yapılan araştırmalar ile midyenin yaşının hesaplanabildiği ortaya koyulmuştur. Princeton Üniversitesi öğretim görevlilerinden biri olan ve uzun yıllar boyunca midyeler üzerinde çalışma yapan Ida Thompson adındaki araştırmacı doktor, midyenin üzerinde yer alan halkalar sayesinde midyenin yaşının hesaplanabileceğini ortaya koymuştur. Araştırmalara göre, midye üzerinde yer alan her bir halka, dünyanın güneş etrafından bir tam tur dönüşüyle meydana gelmektedir. Yani, bir yıl tamamlandığında midyenin üzerinde bir çizgi tamamlanacağın, o çizgiler de midyenin yaşını göstermektedir.

Bu durum aynen ağaç gövdelerinde meydana gelen halkalara benzetilmektedir. Bilindiği üzere, bir ağaç gövdesinde oluşan her bir halka da, dünyanın güneş etrafından bir tam dönüşü ile tamamlanmakta ve bu da ağaca bir yaş katmaktadır. Bir ağaç kaç yaşındaysa, o kadar halkaya sahip olacaktır. Midyeler de ağaçlar gibi, midye üzerinde ne kadar halka varsa, yaşı o kadardır.

Bir midyenin üzerinde yer alan halkalar hem yaşı yansıtır, aynı zamanda denizin genel durumu hakkında bir nevi bir veri oluşturur. Midyeler dikkatli incelenirse halkaların genişliklerinin birbirinden farklı olduğu gözlenecektir. Bu farklılıkları oluşturan denizin içinde pek çok faktör vardır. Örneğin, okyanusların dip sıcaklıkları bu konuda en büyük etkenlerden birisidir. Su sıcaklıkları canlıların temin edeceği su içerisindeki oksijen miktarını etkilerken, aynı zamanda tüketecekleri besinin miktarını da etkilemektedir. Bir midyede halkalar arasındaki genişliklerde farklılıklar gözleniyorsa, bilinmelidir ki o sene içerisinde okyanus dibindeki sıcaklık değişkenlik göstermiş, dolayısıyla da su altındaki gıda ve oksijen miktarında bir değişim olmuştur.
Kaynakça:
http://durmaplay.com.tr/midyenin-yasini-nasil-ogreniriz/

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.