Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karayılan Otunun Faydaları Nelerdir?

0 1.661

Ranuncularceae familyasından bir bitki olan karayılan otu oldukça etkilidir bu yüzden de dikkatli kullanmakta fayda vardır. Bu bitki çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Faydalarının çok olması bu bitkiden yararlanılmasını yaygınlaşmıştır. Bu bitkinin gövdesi ve kökleri sağlık için birçok alanda kullanılır.Karayılan Otunun Faydaları Nelerdir?
Karayılan otunun sağlık için faydalarını sıraladığımızda ilk sırayı kadınların jinekolojik rahatsızlıkları gelir. Bununla beraber menopoz sürecinde regl durumuyla ilgili rahatsızlıklarda tıpta bu bitkiden yararlanılmaktadır. Adet gecikmesi yaşayanlar için de iyi bir adet söktürücüdür. Adet dönemi bazı kadınlar için oldukça sıkıntılı geçer. Bu sıkıntılar sadece adet görme süresiyle sınırlı olmayıp adet öncesi de oldukça sıkıntılı geçebilir. Bu açıdan karayılan otu faydalıdır. Diğer bir yandan da vücuttaki iltihapların tedavisinde de etki sağlar.
Bu ot çağın en büyük problemi olan sıkıntı ve strese bağlı psikolojik rahatsızlıkların giderilmesinde de yardımcıdır. Vücutta oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar. Bu ağrıların başında romatizma ağrıları gelir. Karayılan otu bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncinin artmasını sağlar. Bu sayede kanser gibi hastalıklara karşı vücut güç kazanmış olur.
Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenler de bu ottan yararlanabilir. Cilde uygulanması ile sıklıkla sivilce problemi yaşayanların problemleri ortadan kalkmaya başlar. Zamanla sivilce ve aknelerin oluşmasını engellemiş olur.
Karayılan otu adını yılan sokmalarına iyi geldiği için aldığı rivayeti olmakla birlikte yılan sokmalarına karşı da oldukça etkilidir. Karayılan Otunun Faydaları Nelerdir?
Karayılan otu güçlü etkilere sahip olduğu için özellikle emziren anneler, hamileler, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar daha dikkatli olmalı ve bu ottan yararlanmak isteyen herkes mutlaka doktora danışmalıdır. Eğer doktor uygun bulursa belirlenen dozlarda tüketilmelidir. Çünkü çok yararlı bir bitki bile yanlış dozda kullanıldığında sağlığı olumsuz yönde etkiler. Karayılan otunun oluşturduğu yan etkilerin başında başta ve karında oluşan ağrılardır. Bunun en büyük sebebi de bitkiden nasıl ve hangi dozda kullanılacağının bilmeden tüketmektir. Aynı zamanda ciltte kaşıntıya, sararmaya sebep olabilir. İdrar rengi normalden daha koyu bir renge dönüşür. Bunlar ilk göze çarpan yan etkilerdir. Daha ciddi yan etkilerde ortaya çıkabilir. Buna örnek olarak karaciğerde oluşturduğu problemlerdir. Bu yüzden karaciğer hastaları karayılan otunu tüketmemeye dikkat etmelidir. Uzun süreli kullanmak sakıncalı olabilir. Tüm bitkiler gibi bu bitkide sadece tedavi sürecinde yardımcı niteliktedir. Tek başına hiçbir hastalığın üzerinde etkili değildir. Modern tıpla birlikte gelişen alternatif tıp da gün geçtikçe bitkilere olan ilgiyi artırsa da doktora danışmadan bitkileri kullanmak sakıncalı durumların ortaya çıkmasına sebep olur. Özellikle de böylesine güçlü etkilere sahip bitkilerden yarar sağlamak isterken zarar ortaya çıkabilir.
Bu bitki kuru ya da yaş olarak kullanılabilir. Çayını yapmak suretiyle tüketmek mümkündür.

Kaynakça:
https://www.ot.gen.tr/karayilan-otu.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.