Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beyaz Barbunya Özünün Sağlık Açısından Faydaları

0 596

Beyaz börülce özü savunucuları, sadece kilo vermekle kalmayıp aynı zamanda kan şekeri ve yağ seviyelerini düşürmeye veya kolon kanseri, boşluklar ve kan pıhtılaşması riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia etmektedirler.
Bununla birlikte, beyaz barbunya ekstraktı FDA tarafından hiçbir koşul için onaylanmamıştır. Takviyeler genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur. Beklenmedik etkileşimleri önlemek için beyaz börülce özü kullanmadan önce doktorla görüşülmesi tavsiye edilir. Bu yazıda beyaz barbunda özünün sağlık açısından faydaları bulunmaktadır.

Kilo Kaybı

Beyaz Barbunya Özünün Sağlık Açısından FaydalarıBirinci ticari fasulye ekstraktlarının düşük a-amilaz bloke edici aktivitesi olduğundan, bir konsantre (6 ila 8 kat daha fazla karbonhidrat bloke edici içeriği) geliştirilmiştir. 11 kişide yapılan 2 küçük çalışmada a-amilazları ağızdan ve ince bağırsaktan ayırmış ve bağırsak a-amilaz aktivitesini ve nişasta sindirimini azaltmıştır.
30 günlük bir karbonhidrat zengini yemekten önce günlük 2 faz alımı, vücut ağırlığını, vücut kitle indeksini, yağ kütlesini, yağ dokusu kalınlığını ve bel, kalça ve uyluk boyutlarını azaltmış ve 60 kilolu insan üzerinde yapılan bir denemede yağsız vücut kütlesini korumuştur. Faz 2, düşük kalorili bir diyet (1.800 cal) ve egzersiz ile birleştiğinde, 25 aşırı kilolu insan üzerinde yapılan küçük bir denemede kilo kaybı üzerinde hiçbir etkisi yoktu. Bununla birlikte, en fazla karbonhidrata sahip Faz 2 bireyleri daha fazla kilo ve bel çevresini kaybetmiştir.
100’den fazla kilolu insan üzerinde yapılan bir çalışmada, yemeklerden önce başka bir ticari ekstrakt (IQP-PV-101) 12 hafta boyunca düşük kalorili bir diyetle birleştiğinde kilo kaybı (kilo kaybı fazı). Kısıtlayıcı olmayan bir diyetle 12 hafta daha IQP-PV-101 almaya devam eden 49 kişinin % 73’ü kilolarını korumuştur (kilo koruma aşaması).
Sağlıklı ve obez sıçanlarla yapılan iki çalışmada, a-amilaz bloker (saflaştırılmış veya çiğ fasulye) yağsız vücut ağırlığını azaltmadan vücut yağını azaltmıştır. Beyaz barbunya ekstresinin kilo kaybı için faydaları sadece sınırlı, düşük kaliteli kanıtlarla desteklenmektedir. Tüm klinik deneyler küçüktü ve ticari özleri test edenlere bunları satan şirketler tarafından finanse edildi (Pharmachem Laboratories Inc. ve InQpharm Europe Ltd.). Çalışmalar, Faz 2 ve IQP-PV-101’in kilo vermeye yardımcı olduğunu, ancak belki de bu şirketlerin iddia ettiği ölçüde değildir.

İştah Azaltma

12 saatlik hızlı bir yemekten sonra bir yemekle alınan fasulye, iştah azalması, açlık hormonu ghrelin üretimi ve 12 sağlıklı insan üzerinde yapılan küçük bir denemede kanda glikoz ve insülin yükselir. 12 hafta boyunca alınan Beanblock, 60 aşırı kilolu insan üzerinde yapılan bir klinik çalışmada iştahı, vücut ağırlığını, bel büyüklüğünü ve oksidatif hasarı azaltmıştır. Benzer şekilde, 2 ay boyunca alınan fasulye ve enginar ekstraktlarının bir kombinasyonu, 39 kilolu insan üzerinde yapılan klinik bir çalışmada yemeklerden sonra iştah ve kan şekeri düzeylerini azaltmıştır.
Beanblock ayrıca sıçanlarda ve farelerde yapılan üç çalışmada gıda tüketimini azaltmıştır. Bir kez daha, kanıtlar sınırlıdır ve birkaç küçük insan ve hayvan çalışmasına dayanmaktadır. Ek olarak, Beanblock kullananların hepsi üretici (Indena SpA) tarafından finanse edilmiştir.

Kan Şekeri ve İnsülin Azaltma

18 kişi üzerinde yapılan küçük bir klinik çalışmada, 1.500 mg ve 750 mg Faz 2 alan, yemekleriyle birlikte kontrol grubuna göre sırasıyla karbonhidratların 1/3 ve 2/3’ünü emmiştir. Bununla birlikte, 13 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmada, sadece yüksek dozda (3.000 mg) Faz 2, bir yemekten sonra kan şekeri düzeylerini düşürmüştür. Saf beyaz börülce amilaz bloker, 8 insüline bağımlı olmayan diyabet üzerinde yapılan küçük bir çalışmada yemeklerden sonra kan şekerini düşürdü ve insülin seviyesi yükselmiştir.
Üç sıçan çalışmasında, beyaz börülce amilaz bloker (saflaştırılmış veya çiğ fasulye) kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azaltmıştır. Beyaz barbunya ekstraktının kan şekerini düşürdüğünü ve insülinin yetersiz olduğunu iddia eden kanıtların kalitesi yetersizdir. Klinik çalışmalar çok küçüktü ve Faz 2 kullananlara üretici (Pharmachem Laboratories, Inc.) tarafından fon sağlanmıştır.

Yağların Kan Seviyelerinin Azaltılması

27 obez insan üzerinde yapılan bir çalışmada, Faz 2’nin kilo kaybı üzerinde bir etkisi yoktu, ancak 8 hafta sonra kan trigliserit düzeylerini düşürmüştür. Beyaz börülce ve keçiboynuzu ekstraktlarını birleştiren bir ek, dışkıdaki yağların (trigliseritler) ortadan kaldırılmasını arttırmış ve 62 aşırı kilolu ve obez insan üzerinde yapılan bir klinik çalışmada kandaki kolesterol seviyelerini (hem serbest hem de LDL’ye bağlı) azaltmıştır. Sonuçlar umut verici olsa da, beyaz börülce ekstraktının kan yağ seviyelerini düşürmek için kullanımını destekleyen kanıtlar yetersizdir.

Kolon Kanseri

Beyaz Barbunya Özünün Sağlık Açısından FaydalarıSindirilmeyen nişasta, kalın bağırsaktaki liflere benzer şekilde hareket edebilir ve bu nedenle kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Kansere neden olan bir bileşik verilen sıçanlarda, fasulye içeren bir diyet verildiğinde normal bir diyetteki sıçanlara kıyasla kolon kanseri insidansı ve tümör hücrelerinin çoğalması daha düşüktür. Umut verici olmakla birlikte, bu hayvan evresi çalışması ön hazırlıktır. Beyaz barbunya ekstraktının kolon kanserinin önlenmesinde yararlı bir yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışma yapılmamıştır.
Saflaştırılmış beyaz börülce lektini büyümeyi önledi ve cilt ve karaciğer kanseri hücrelerinin ölümünü artırmıştır. Bununla birlikte, ağartıcı gibi düpedüz toksik kimyasallar dahil olmak üzere birçok maddenin hücrelerde anti-kanser etkileri vardır. Bu onların tıbbi değeri olduğu anlamına gelmez. Kanser hücrelerinde araştırması yapılan çoğu madde etkinlik eksikliği veya güvenlik sebebiyle daha başka klinik veya hayvan deneyleri geçemez.

Dişeti Kanamasını Önleme

A-amilazlar tükürük bezleri tarafından üretilir ve ağızda şu etkileri bulunmaktadır:
• Karmaşık olarak bulunan karbonhidratların sindirimine başlanmasında etkili olur, böylelikle basit şekerlerin kullanım oranı yükselir
• Amilazlar ağız bakterilerine (Viridans streptococci gibi) bağlanır ve karbonhidratları bir gıda kaynağı olarak kullandıkları basit şekerlere ayırmalarına yardımcı olur. Bakteriler diş minesini çözen ve boşluklar oluşturan asitler üretir.
• Emayeye bağlanırlar ve bakteriler tarafından diş plağı oluşumunu teşvik ederler. Plak birikmesi diş etlerinin ve boşlukların kanamasına neden olabilir.
Amilazları bloke ederek, beyaz börülce özü, boşlukları ve diş etlerini kanamayı önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, bu fayda sadece bu mekanizmaya dayanan bir spekülasyondur. Beyaz barbunya ekstraktının aslında diş sağlığını korumaya yardımcı olup olmadığını test eden hiçbir insan veya hayvan çalışması yoktur.

Kan Pıhtılaşma Riskini Azaltma

Fasulye özütü, trombosit hücrelerinin kümelenmesini azaltmıştır. Beyaz barbunya ekstraktı kanBeyaz Barbunya Özünün Sağlık Açısından Faydaları pıhtılarının oluşumunu azaltabilir, ancak bu bulguyu doğrulamak için insanlarda ve hatta hayvanlarda çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sınırlamalar ve Uyarılar

Çalışmalar genellikle güvenilir olmayan sonuçlar üretebilecek küçük örneklem boyutlarına sahiptir. Beyaz barbunya fasulye ekstresi uzun vadeli etkileri çalışılmamıştır. Çalışmaların birçoğu beyaz barbunya ekstraktını düzenli egzersiz veya düşük kalorili diyet gibi yaşam tarzı değişikliklerinin benimsenmesiyle birleştirmiştir. Bu değişikliklerin gözlemlenen vücut ağırlığı azalmasına ne derece katkıda bulunduğu net değildir.
2011 yılındaki kritik bir meta-analiz, o zamana kadar yayınlanan çalışmalardaki kanıtların, beyaz barbunya ekstraktının etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olduğunu doğrulamak için yeterli olmadığı sonucuna varmıştır. Daha uzun, daha titiz denemeler önerilmiştir. Beyaz barbunya ekstraktının kanser büyümesi ve kan pıhtılaşması üzerindeki engelleyici etkisi, sırasıyla sadece sıçanlarda ve trombosit hücrelerinde test edilmiştir. Buna karşılık, diş sağlığı üzerindeki etkisi spekülatiftir ve amilazların boşluklara ve kanama diş etlerine neden olmadaki rolüne dayanır. İnsanlarda yapılan çalışmaların bu ön sonuçları doğrulaması gerekmektedir.

Kaynakça:
examine.com
myprotein.com
drformulas.com
hnkeyuan.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku