Altın Fiyatlarını Ne Belirliyor? 

Altın her zaman en güvenli yatırım araçlarından biri olarak görülmektedir. Piyasalarda ne zaman olumsuz gelişmeler görülmeye başlasa, buna ek olarak altın fiyatlarının da bir artış gösterdiği de fark ediliyor.

Altın fiyatlarını etkileyen en önemli faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Enflasyon
Altın fiyatları, enflasyonun rekorlar kırdığı 70’li yıllarda normal değerinin yaklaşık 18 katını gördü. Kısacası altının gerçek bir değeri vardır ve bir değerli metal olarak oldukça istikrarlıdır. Bu durum da dolar gibi para birimleri değerini kaybederken, altının güvenli bir liman olmasını sağlar.

Faiz Oranları
Altın, size faiz geliri kazandırmaz. Dolayısıyla faiz oranları arttıkça, yatırımcıların altına olan ilgisi dövize doğru kayacaktır. Bu durum da altın fiyatlarının düşmesine neden olacaktır.

Sermaye Piyasaları
Faiz oranlarında olduğu gibi altın fiyatları ile hisse senetleri arasında da ters yönlü bir ilişki söz konusudur. Borsadaki hisse senetlerinin değeri artarken altın fiyatları artacak. Altın fiyatları azalırken hisse senetlerinin değeri de azalacaktır. Altın, bu nedenle yatırımcılara portföylerini çeşitlendirmek için ideal bir fırsat sunuyor. Bu da dengeli bir portföyde olası risklere karşı altının değerini ortaya koymaktadır.

Jeopolitik
Altın fiyatları, Sovyetler Birliği 1980’de Afganistan’ı işgal ettiğinde 850 dolar ile zirveyi gördü. Tahran’daki ABD büyük elçiliği saldırıya uğradığında ise altın fiyatları yere çakıldı. 2011 yılı Arap Baharı sırasında bir çoğumuz altın fiyatlarının tekrar yükselişine şahit olduk. Kısacası değişik coğrafyalarda yaşanan olayların altın fiyatlarına çok farklı etkileri olabilmektedir.

Dolar
Diğer birçok doğal kaynakta olduğu gibi altın fiyatları da dolar ile ifade edilir.  Dolar kurunun düşüş, altın fiyatlarında artışa sebep olmaktadır. Altın fiyatlarındaki düşüşün dolar kurunda bir artışı mümkün kılabileceği de gözlemlenmiştir.

Petrol Fiyatları
Altın fiyatlarının belirlenmesinde coğrafi konuların önemi büyüktür denilebilir. Bu problemin çıkış noktasını da petrol fiyatları oluşturmaktadır. Son 20 yıl içerisinde altın fiyatlarındaki artış ve azalışların, petrol fiyatlarındaki artış ve azalışlara çoğunlukla paralel gittiği görülmüştür.

Arz ve Talep
Her mal ve hizmet grubunda olduğu gibi altının da fiyatını altın arzı ve talebi belirlemektedir aslında.

Altın ve kolye, yüzük ve bilezik gibi altın içerikli mücevherleri üretenler ve satanlar da düzenli olarak yerel altın fiyatlarının rapor edildiği yerel altın piyasası ile oldukça ilgilidir aslında.

Bir kişi kuyumcuya altın yüzüğü rehin bırakmak istediğinde veya bir bilgisayar üreticisi üretim sürecinde altın malzeme satın alırken, satıcı fiyatı mevcut altın fiyatları üzerinden belirlemektedir.

Fakat unutulmamalıdır ki altın ve altınla ilişkili herhangi bir ürünün satışı, alıcı fiyatı onaylamadan gerçekleşmemektedir. Sonunda diğer emtialarda da olduğu gibi altının alım ve satım fiyatlarını da belirleyen altın arzıdır ve talebidir diyebiliriz.

Yazar: Sercan Arman Kandemir

1 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :