Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Narın Cilde Faydaları Nelerdir?

0 135

Narın sağlığa faydalarından yararlanabilmek için nar suyu ya da narın kendisini tüketebilirsiniz. Bununla birlikte narın cilde olan faydalarını görebilmek için doğrudan cilt üzerine de uygulayabilirsiniz. Piyasada da nar suyu veya yağı ekstresi içeren çeşitli kozmetik ürünleri bulunmaktadır.

8354_narNar sağlığa olan sayısız faydalarından dolayı haklı olarak “mucize meyve” olarak anılmaktadır. Son zamanlarda ise narın cilde olan faydaları keşfedilmiştir. Tıpta narın kullanımı M.Ö 1552 yıllarına kadar izlenebilmektedir. Eski Mısır papirüslerinde narın şifa amaçlı kullanımını gösteren kayıtlar bulunmaktadır. Görünüşe göre, Antik Yunan şifacılarda çeşitli hastalıkların tedavisinden nardan faydalanmaktadır. Antik Yunan’da nar ile tedavi edilen hastalıklar arasında artrit, dolaşım bozuklukları, sindirim sorunları ve enfeksiyonlar sayılabilir. Nar eski zamanların güzellik sırlarının bir parçası olsa da modern çağda narın güzellik ürünlerinde kullanımı, narın cilde olan faydalarının keşfedilmesinin ardından başlamıştır.

Akne:

Akne çoğunlukla sindirim sorunları veya hormonal dengesizliğin bir sonucudur. Nar genellikle sorunu temelinden yok ederek akne oluşumunun önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Sindirim sorunlarını düzeltir ve sağlıklı kan dolaşımını arttırır. Çoktan patlak vermiş bir akne salgınınız varsa etkilenen bölgeye nar uygulamak biraz rahatlama sağlayabilir. Nar sivilceleri iyileştirir ve ayrıca etkilenen bölgede dokuların yenileyerek skar (yara) oluşumunu önler.

Yaşlanma Karşıtı Etkileri:

8354_nar2Nar suyu, güneşe maruz kalma ya da yaşlanma nedeniyle hasar alan ciltler için harika bir çözümdür. Nar suyu ciltteki bu hasarı onarır böylece genç ve pürüzsüz bir cilde kavuşursunuz. Nar, fibroblastlar denilen kollajen ve elastin üretiminden sorumlu hücrelerin ömrünü uzatır. Kollajen ve elastin cildi yeniler ve ona elastikiyet sağlar. Bu da cildi yıllar boyu genç tutar ve kırışıklıkların görünürlüğünü minimuma indirir.

Yara İyileşmesi:

Nar çekirdekleri muhteşem iyileştirici özellikler ihtiva eder. Bu çekirdekler yaranın hızlı iyileşmesini teşvik eder ve aynı zamanda enfeksiyonlara karşı savaşır. Ayrıca iyileşmeden sonra deride yara veya iz kalmamasını sağlar.

Narın Bileşenleri ve Özellikleri:

Nar cildi güzelleştiren ve ömrünü uzatan B5 ve C vitaminleri, potasyum ve polifenoller gibi maddeler bakımından zengindir. Bu serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olan ellagik asit ve antioksidanların iyi bir kaynağıdır. Punisik asit içerdiğinden cilt için nar çekirdeği yağı, bir “gençlik iksiri” olarak kabul edilebilir. Punisik asit hücre yenilenmesi ve çoğalması için etkili bir omega 5 konjuge yağ asididir. Yaşlanma sürecini önemli ölçüde geciktirir. Aynı zamanda fitoöstrojenler bakımından da zengindir.

Nar İçeren Kozmetik Ürünleri:

8354_nar3Narın cilde olan faydalarından yararlanabilmek için iki yöntem vardır. Bunlardan ilki narın doğal olarak uygulamak, ikincisi ise nar içeren kozmetik ürünleri kullanmaktır. Bu kozmetik ürünleri üretilirken nar tanelerinin özütünü çıkararak, özütü bir dizi diğer kimyasal maddeler ile birleştirilmektedir. Bunun bir sonucu olarak, narın en iyi özellikleri aşırı işleme nedeniyle kaybolmaktadır. Ayrıca, bu ürünler genellikle çok pahalıdır ve istenen sonuçları üretemezler. Bu sorunun üstesinden gelmek için en iyi çözüm cildinize ev yapımı nar suyu uygulamaktır. Ev yapımı nar suyu yapmak oldukça basittir sadece bir avuç nar tanesi alın ve blenderdan geçirin. Süzün ve doğrudan cildinize veya etkilenen bölgeye uygulayın. Hiç bir işlemden geçirilmediğinden ya da hiç bir kimyasal madde eklenmediğinden özellikleri bozulmadan kalır. Doğal nar suyu maksimum fayda elde etmek için en iyi yoldur.

Narın cilde faydaları sonsuzdur ancak etkisini görmek istiyorsanız, uzun bir süre boyunca uygulamalısınız. Bu süreçte, aynı zamanda sindirim ya da dolaşım ile ilgili herhangi bir sağlık probleminden de kurtulabilirsiniz.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku