Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Neden Egzersiz Yapmalıyız?

0 275

Egzersiz yaptığımızda kalp atışlarımız hızlanır ve vücudumuzun daha fazla kan pompalamasını sağlar. Egzersiz sayesinde hücrelerimize ve dokularımıza giden kan ve oksijen miktarı daha yoğun olur. Oksijen vücudumuzun yakıtıdır ve enerjimizin artmasını sağlar.
Kendimizi yorgun hissettiğimizde kanımızın daha hızlı akmasını sağlayacak egzersizler yapmamız gerekir. Egzersiz yapmak bu durumda bizi yormaz aksine bizi yorgunluk hissinden uzaklaştırır.Neden Egzersiz Yapmalıyız?
Egzersiz bizim ruh halimizi olumlu yönde değiştirir ve mutluluk hormonu olan endorfinin salgısını hızlandırır. Mutsuz, üzgün veya herhangi bir sebepten dolayı moraliniz bozuk ise bir ormanda veya parkta yürüyüş yapmak sizi rahatlatacaktır.
Egzersiz yaparak sağlıklı PH dengemizi sağlamış oluruz, vücudumuz artan oksijen ile PH seviyesini dengeler. PH seviyesi dengeli olmaz ise kansere, eklem romatizmasına ve egzamaya yakalanma riskimizi arttırır. Egzersiz ile bu belirtilen hastalıklardan uzaklaşabilir ve kendinizi sağlıklı ve huzurlu bir yaşam biçimine ulaşabilirsiniz.
Egzersizlere ara vermeden uygulamak sağlıklı ve düzenli kilo vermenizi sağlar. Sağlıklı yiyecekler ve içecekler ile uygulayacağınız diyet kilo vermenizin en sağlıklı ve düzenli yoludur. Kaslarımız yağlarımıza oranda daha fazla enerji yakar. Bu sebepten kaslarınız ne kadar fazla ise daha fazla kalori yakarsınız.

Egzersize nasıl başlayabilirim?
İlk olarak kalorilerinizi ve yağlarınızı yakabileceğiniz size eğlenceli gelebilecek bir egzersiz programı seçmelisiniz. Egzersiz sadece fazla kalori ve fazla kilolardan kurtulmak için yapılmaması gerekir. Egzersiz sağlıklı bir yaşam için herkesin uygulaması gereklidir. Kalbimizin gençliği ve değerini siz belirlersiniz.
Ancak yoğun bir egzersiz programı uygulamak istiyorsanız ilk olarak doktorunuz ile irtibata geçmenizde yarar var. Daha sonra aşağıdaki soruları kendinize sorup samimi olarak cevaplayın.Neden Egzersiz Yapmalıyız?
• Düzenli bir egzersiz programına katılmak ve devamını uygulamak için yeterli motivasyonum var mı?
• Uygulayacağım egzersiz için günün hangi saati bana uygun?
Kendinize bir aktivite seçerken eğlenebileceğiniz bir program oluşturun. Sadece egzersiz yapmak için katılacağınız bir aktivite içerisinde verimli olmanız mümkün olmayacağından katılacağınız aktiviteyi kendiniz seçmeniz gerekir. İhtiyaçlarınızın ne olduğunu en iyi bilen kendinizsiniz. Eğer katılımından zevk alabileceğiniz bir aktivite seçerseniz bu sizi düzenli olarak o aktiviteyi yapmaya teşvik eder ve yaşamınızın önemli bir parçası olur.

Yazar: Nalan Kaya

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.