Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnsanların Ölümüne Neden Olmuş 10 Sebze

0 1.827

İnsanların Ölümüne Neden Olmuş 10 SebzeSebze yemekleri beslenme uzmanları tarafından oldukça önerilen yemeklerdendir. Özellikle kalp damar v.b. rahatsızlıkları bulunanlar için sebze çok tavsiye edilir. Et yemekleri için çok farklı görüşler olsa da toplumun geneli sebze yemeğe çok sıcak bakar. Gerçekten de sebze yemek nefis sağlıklı ve doyurucudur. Buradan sebze dışında başka bir şey yememeliyiz algısı çıkmamalı ama bol ve taze sebze yemeğe özen göstermeliyiz. Peki bu kadar sağlıklı diye herkesin söylediği ve çevremizde en zararsız diyebileceğimiz sebzelerin can alabileceğini düşündünüz mü? Her şeyin fazlası zarar ama her şeyi de usulüne göre yemek lazım. Hayatımızın her aşamasında olması gerektiği gibi sebze yerken ve seçerken de dikkatli davranmamız gerekiyor. Kimse birazdan karşılaşacağı 10 trajik olayı yaşamak istemez. Listeye geçerken sağlıklı ve taze sebzeleri bol bol tüketmeliyiz mesajı vererek ama düzgün tüketmezsek neler olabiliri en kötü örnekleriyle göstermek için karşınızda ” İnsanların ölümüne neden olmuş 10 sebze!”

İnsanların Ölümüne Neden Olmuş 10 Sebze1. Kabak

Hepimizin yemeğe bayıldığı çok farklı yemeklerde kullandığı kabak trajik ve aşırı nadir bir durumla karşımıza çıkıyor. 2015’te, yaşlı bir Alman çift komşusundan biraz bahçede bakılmış ve büyütülmüş kabak aldı. Ludwig ve Inge, oldukça acı ve normalden çok farklı tadı olmasına rağmen akşam yemeği için kabağı kullanıp bir güveç hazırladı. Çift o gece yoğun karın ağrısı şikayetiyle acile gitmek zorunda kaldı. Hastanede yapılan tahlil sonucu çok şiddetli bir besin zehirlenmesi geçirdikleri ortaya çıktı. Çok nadir bulunan ve kabakgiller ailesine dahil olan bir kabak cinsinin yüksek miktarda toksik etkisi olduğu ortaya çıktı. Çift üyelerinden biri yemeği az yediği için kurtarılabildi ama diğeri yüksek miktarda aldığı için kurtarılamadı.

İnsanların Ölümüne Neden Olmuş 10 Sebze2. Kırmızı Biber

2008’de İngiltere’de bir kişi büyük bir porsiyon kırmızı biberli yemek yedikten sonra hayatını kaybetti. Kız arkadaşının kardeşiyle en güzel sosu kim yapacak diye iddiaya giren adam, babasının bahçesinde yetişen kırmızı biberlerle yapılmış bir domates sosu hazırladı. Adam trajik bir şekilde iddiayı da kazandı ama zaferin bedeli bu sefer çok kötü oldu. Yarışmanın gecesinde mide rahatsızlığı ve aşırı kaşınma yaşamasına rağmen odasına geçip uyumaya geçti. Ne yazıkki sabah odasına gidenler cansız bedeniyle karşılaştı. Ölüm nedeninin kalp krizi olduğu açıklandı fakat kendisi yakın bir zamanda hastanede tüm testleri yaptırmış ve son derece sağlıklıydı. Daha detaylı yapılan bir araştırmada kırmızı biberin içindeki bir maddeye alerjisi olduğu öğrenilen adam yarışma için ilk defa kırmızı biber yemiş. Hem biberi çok kullandığından hem de kendisindeki alerji çok ağır olduğundan kurtarılamamış. Alerjimiz olduğu besinlerin bulunabileceği yemekleri yemeden önce kesinlikle içinde ne olduğunu sormamız gerekiyor.

3. Ispanak

Temel Reis ile adını öğrendiğimiz ve sevdiğimiz ıspanağın böyle bir olayla anılması son derece üzücü. Hepimiz küçükken Temel Reis sayesinde annemizden kaç kere ıspanak yemeği istemiştik bir hatırlayalım. Ispanak sebzeler arasında ilk yenmeye başlayanlarından. Tarihi çağlarda avcı toplumdan tarım toplumuna geçtiğimiz dönemlerde ilk yetiştirilmeye başlanan sebzelerden biri olan ıspanak uzun zamandır insanlık için üretilen ve tüketilen bir sebze. Ancak yakın tarihte ıspanak üzerinden çok kötü bir salgın yayıldı. 2006 yılında Amerika’da bir E. coli bakteri salgını oldu. Kısa zamanda bölgede hızla yayılan salgında otuz bir kişi böbrek yetmezliği yaşadı ve üç kişi salgın kaynaklı vefat etti. Daha sonra yapılan araştırmada salgına neden olan bakterilerin ıspanak üzerinden yayıldığı ortaya çıktı. Ne yazık ki bu besleyici sebze olan ıspanak kötü bir salgını üstünde taşıdı.

İnsanların Ölümüne Neden Olmuş 10 Sebze4. Bezelye

Kimin aklına gelirdi ki ayıla bayıla yediğimiz, pilavın yanına muhteşem yakışan küçük mavi topçuklar olması dolayısıyla çocukların da sevdiği bezelye ölüme kadar gidebilen bir duruma yol açabilecek diye. 1931’de Amerika North Dakota eyaletinde bir çiftlikte her sene yapılan bir kış yemekleri partisi düzenlendi. Yemekte konserve bezelye serpilmiş salata da vardı ve salatayı yiyen 12 kişi birkaç gün içerisinde hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında evin sahibi çift ve altı çocuğundan üçü de vardı. Toplu şekilde gerçekleşen bu ölümün nedenini araştıran yetkililer konserve bezelyeden kaynaklandığını buldu. Bezelyenin üstüne zehirli bir madde bulaştığını tespit eden yetkililer kısa zamanda tedaviye alınmazsa çok ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Ölmekten kurtulan diğer üç çocuk ise partiye katılamayacak kadar küçük olduklarında akşam odalarında uyuyorlardı. Ne yazık ki azıcık bile o bezelyeden yiyen kimse kurtulamadı.

İnsanların Ölümüne Neden Olmuş 10 Sebze5. Mısır

Mısır denilince akla sinema salonlarının önünde sadece kokusuyla bile insanı aşık etmeye yetecek muhteşem lezzetli şeyler geliyor değil mi? Bu seferki olay bambaşka, mısır yiyen değil üretenlerin yaşadığı bir sıkıntı. Hiç mısır işleme fabrikalarında bulundunuz mu bilmem ama mısır tarladan toplandıktan sonra tarlaya gönderilir ve orada mısır esaslı gıda ürünlerine, yakıt etanolüne ya da hayvansal yeme çevrilir. Hasat edildikten sonra kaya gibi sert çekirdekleri genelde tahıl kutularında depolanır. Bu işlem sırasında ambarlarda tepede depolanan mısır aşağıya doğru akıtılır. Fakat ambarlarda dikkatsizlikten doğan hatalar sadece 2010 yılında Amerika’da farklı olaylarda toplamda 26 can aldı. 2010 yılında gerçekleşen en büyük olay ise Amerika’nın İllinois bölgesinde yaşandı. Mısır ambarındaki tahıl asansörü arızalanınca işleri elleriyle yapmak isteyen tarla sahiplerinden biri yaptığı ufak hatasının sonucunda tepesine bir anda mısır dolmaya başladı. Onu kurtarmaya çalışan kardeşi ve o saniyeler içerisinde hayatlarını kaybettiler. Sonradan kurtarmaya gelen bir çalışan ise güçlükle kendini mısır yığınının tepesine çıkartabildi ve onun oradan kurtarılması 300 güvenlik görevlisinin 12 saat çalışmasıyla mümkün oldu. Bu tür ambarlarda tepeden dökülen mısır saniyeler içerisinde bir ağırlık yapıp diyaframa baskı yapıyor ve zaten ufacık olan taneler de burun ve ağızdan girerek nefes almayı engelliyor. Kurtulmak gerçekten çok güç oluyor. Mısır hasatında çalışanların çok dikkatli olması gerekiyor.

İnsanların Ölümüne Neden Olmuş 10 Sebze6. Salatalık

Salatanın olmazsa olmazı, acıktığımızda üzerine iki tuz döküp yediğimiz salatalık nasıl oluyor da böyle kötü bir sonuca yol açabiliyor? Çok yaygın olan ve fazlasının salgın hastalıklara sebep olabileceği Salmonella bakterileri genelde çiğ veya az pişmiş yumurta veya kümes hayvanlarında vardır diye bilinir. Fakat 2015 yılında Amerika’da yaşanan ve salatalık içinde tüm ülkeyi dolaşan bir salmonella salgınında 40 eyalette toplam 907 kişi hastaneye kaldırıldı. Yurt dışından ithal getirildiği anlaşılan salatalıklar 4 kişinin ölümüne sebep oldu. Salmonella tarafından enfekte edilen insanlar daha salatalıkları yedikten birkaç saat sonra ateş, kusma ve karın krampı şikayetleriyle hastanelere gitti. Çok yoğun bakteri içeren durumlarda sonuçları ne yazık ki görüldüğü üzere ölümcül olabiliyor.

İnsanların Ölümüne Neden Olmuş 10 Sebze7. Patates

Kızartması, haşlaması, bir sürü yemekte kullanılması ve hatta çocukken şekil verip baskısının yapılmasıyla ünlü olan sebzemiz patates hayatımızın vazgeçilmez bir sebzesi. Neredeyse her yemekte bulunan patates nasıl oluyor da ölüme götürebiliyor diye düşünebilirsiniz. Yetiştirme koşulları ve patatesin cinsine bağlı olarak özellikle yeşil görünen patatesler solanin denilen zehirli madde içerebiliyor. Bazı durumlarda solanin zehirlenmesi koma ve hatta ölümlere sebep olabiliyor. Ne yazık ki tarla gibi bir yerde çok fazla solanin barındıran patateslerin arasındaysanız zehirlenmeniz için yemeniz bile gerekmiyor. 2013 yılında çürümekte olan patatesler neredeyse tüm bir Rus ailesinin ölümüne yol açacaktı. 42 yaşındaki profesör bodrum kata bir şey almaya gitmişti döndüğünde eşi aşırı miktarda çürük patateslerden dolayı zehirlenmiş ve bayılmış durumdaydı. Eşine ne olduğunu anlamaya çalışırken kendisi de gazdan dolayı zehirlendi. Evde bulunan diğer iki kişi de gazdan zehirlendi ve biri sonradan kendini zar zor dışarı atıp komşulara haber verebildi. Ne yazık ki evin üst katındaki küçük kız hariç herkes zehirden hayatını kaybetmişti.

İnsanların Ölümüne Neden Olmuş 10 Sebze8.Marul

Salata denilince ilk akla gelen malzemesi, hatta hepimiz onu çiğ çiğ yemeğe de bayılırız. Fakat bu kadar sevilen ve herkese sağlık dağıtan bu sebze nasıl oldu da ölümle sonuçlanan bir olayla anıldı. Merak etmeyin bu sefer marul masum. 2007 yılında marul üreten ve paketleyen bir fabrikada çalışan kadın sabah işe gitti. Gece eve dönmeyince kocası panik yaptı ve polisi aradı. Ama ne yazık ki bulamadılar. 3 gün sonunda kadının cansız bedeni marul teslimatı yaptıkları bir römorkta bulundu. Nasıl olduğu bilinmese de genç kadın marulların altında kalmıştı. Son derece taze olan bu marullar da 3 gün boyunca bedenin çürüme hızını yavaşlattığından farkedilmesini güçlendirmişti.

9. Dondurulmuş Sebze

Hepimizin kolaylık olsun diye alıp yemek yaptığı dondurulmuş sebzeler tarihinde kötü bir olayla anıldı. Ünlü bir dondurulmuş gıda üreticisi tarafından üretilip paketlenen dondurulmuş sebzeler büyük bir felakete yol açtı. Paketlerin içine yerleşen ve fabrika kaynaklı olduğu anlaşılan bakteriler şirketin dağıtımıyla çok farklı yerlere dağıtıldı. Ve dondurulmuş ürünler çok uzun zamanlar sonra kullanılabildiğinden etkileri 3 yıl boyunca çok farklı yerlerden geldi. Enfeksiyonların çoğu ölümcül olmasa da 3 kişinin bu olay bağlantılı öldüğü öne sürüldü. Dondurulmuş sebze olarak genellenen ürünlerse yeşil fasülye, brokoli ve bezelye dahil olmak üzere 350’den fazla ürünü kapsıyor.

10. Konserve Sebze

Amerika’da yaşanan bir ilginç olayda bir konserve üreticisi 2015 yılında cinayetten tutuklandı. İddianamede konserve sebzeleri ölümcül bir silah olarak kullandığı yazıldı. Marketten hazır olarak alınan bezelye, havuç ve tavuk etini yedikten sonra bir insanın fenalaşıp hayatını kaybetmesiyle başlayan olaylar olayın sorumlusu olarak konserveyi üreten kişinin tutuklanmasıyla ilerledi. Ne yazık ki olay tam aydınlatılmadan tutuklanan kişi ceza evinde doğal nedenlerden öldü ve dosya kapanmış oldu.

Kaynakça:
http://listverse.com/2017/10/24/10-vegetables-that-have-killed-humans/

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.