Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uluslararası Geçerliliği Olan Dil Sınavları

0 2.231

Uluslararası Geçerliliği Olan Dil SınavlarıDünya artık hiç olmadığı kadar küresel bir yer haline gelmesiyle öne çıkar. İnsanoğlu, sonraki nesilleri de düşündüğünden Dünya’dan ayrı olarak yaşayabileceği başka gezegenler keşfetme konusunda sanıldığından bile mahir çıkmıştır. Çok kısa bir süre sonra Mars’ta insan yaşamının aktif bir şekilde rol alacağına şüphe yoktur. Hal böyle olunca, Dünya üzerinde yaşayan insan da bundan etkilenmeye devam etmektedir. Bir dönem ‘üzerinde güneş batmayan imparatorluk’ olarak lanse edilen Birleşik Krallık, sahip olduğu kültürü tam olarak dünyaya benimsetemese de dilini kabul ettirmeyi başarmıştır. Bu da başta akademi olmak üzere birçok önemli alanda İngilizcenin vazgeçilmez bir ayrıcalık olması sonucunu doğurmuştur. Hangi ülkede yaşarsanız yaşayın İngilizce bilmek, gerek sizin gerekse de yakınlarınızın yaşamına doğrudan etki eden parametrelerden biri haline gelmiştir. Özellikle 21. yüzyıla geldiğimizde İngilizce gerek kendi ülkeniz gerekse de yurtdışında iyi bir iş bulmanız bakımından size çok ciddi bir ayrıcalık ve avantaj sağlar. Bu yüzden yeni nesiller İngilizceye daha önceki nesillerde hiç görülmediği oranda ilgi göstermek zorunda kalmıştır. Aslında bu mecburiyet haline gelmiştir. Başka bir şansı olmayan insanların İngilizce öğrenmesi iyi bir işte çalışabilmeleri açısından zorunluluk haline gelmiştir. Bu yüzden Türkiye’de YDS adı altında bir çeşit İngilizce seviye tespit sınavı getirilmiştir.

Uluslararası Geçerliliği Olan Dil SınavlarıUluslararası anlamda geçerliliği olmayan bir dil sınavı olan YDS, Türkiye içinde yer alan çok sayıda kurum ve kuruluşa girmenizi sağlasa da uluslararası anlamda hiçbir kuruma müracaat esnasında kullanılmaz. Hal böyle olunca, Türk öğrencilerin birçoğu yabancı kurumlarca kabul gören dil sınavlarına yönelmektedir. Bunlar arasında ön plana çıkan ve hemen her yerde kabul gören iki dil sınavı vardır. İlki TOEFL, diğeri ise IELTS’dir. Bu iki dil tespit sınavı sadece İngilizce dillerinde seviyenizi tespit etmenize yardımcı olur. Eğer Almanca ve Fransızca diller için bir seviye tespit sınavı arıyorsanız bu durumda başka bir sınava girmeniz gerekir. IELTS, Birleşik Krallık ya da başka bir ifadeyle İngiltere merkezli bir seviye tespit sınavı olup, çok köklü bir geçmişe sahiptir. Bu dil sınavı haricinde ayrıca Amerika Birleşik Devletleri merkezi olan TOEFL da oldukça popülerdir. TOEFL, son yıllarda kendisini oldukça güncelledi ve online olarak sınav düzenlemeye başladı. IELTS ise henüz online sınav düzenlemese de yine de Türklerce en çok tercih edilen sınavlar arasında kendisine yer bulur. IELTS, İngiltere’nin bir sınavı olması sebebiyle daha çok İngiliz aksanı ve dili üzerinden sınav yapar. TOEFL ise tam tersi Amerikan İngilizcesini baz alarak sınav gerçekleştirir.

Uluslararası Geçerliliği Olan Dil SınavlarıTOEFL ve IELTS’a girmeniz için Amerika Birleşik Devletleri’ne ya da İngiltere seyahat etmeniz gerekmez. Türkiye’de bu sınavların yapıldığını bilmelisiniz. İstanbul Ankara ve İzmir sınava girebileceğiniz en merkezi şehirlerdir. Sınavlar YDS ile karşılaştırılamayacak kadar kapsamlı ve zordur. Burada ezber yapmak size herhangi bir avantaj sağlamaz. Ancak örneğin IELTS’tan 7 ve üzeri bir not almanız durumunda size birçok yerde kullanabileceğiniz bir hak verir ki, buna Avustralya ve Kanada‘ya göçmenlik başvurusu da dahildir. IELTS ve TOEFL sonuçları 2 yıl süreyle geçerlidir.

Kaynakça:
https://magoosh.com/toefl/2013/toefl-vs-ielts/

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.