Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Olympiacos Nasıl Bir Futbol Kulübüdür?

0 268

1610266_w2Olympiacos Sindesmos Filathlon Pireos, Yunanistan‘ın Pire şehrini temsil eden ve aynı zamanda da ülkenin en başarılı spor kulübüdür. 1925 yılında kurulan Olypiacos, birçok spor dalında faaliyet göstermektedir. Özellikle basketbol ve futbol dallarında dünyaca ünlü bir şöhrete sahiptir. Olympiacos Futbol Kulübü, 42 kez Yunanistan 1. Futbol Ligi kazanarak kırılması oldukça güç bir rekora imza atmıştır. 42 Süper Lig şampiyonluğunun yanı sıra 26 kez de Yunanistan Kupası’nı müzesine götüren Olympiacos, bu iki büyük organizasyonu 16 kez de aynı anda kazanarak duble yapmıştır. Ayrıca son yıllarda düzenlenmeye başlanılan Yunanistan Süper Kupası’nı da 4 kez kazanan Yunan temsilcisi, tüm zamanların en başarılı Yunan futbol kulübü olarak tescillenmiştir.

generic_2Ulusal arenada ciddi bir ezici üstünlüğü bulunan Olympiacos, Avrupa kupalarında ise en büyük rakibi olan Panathinaikos’un oldukça gerisinde kalmıştır. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde finali bulunan Panathinaikos’a nazaran en fazla çeyrek final görebilen Olympiacos, bu anlamda ciddi bir açlık çekmektedir. Ayrıca Kupa Galipleri Kupası’nda da çeyrek final oynayan Olympiacos, daha ilerisine gitme başarısı gösterememiştir. Kulübün en büyük başarılarından birisi de 7 kez üst üste elde edilmiş olan Yunanistan Ligi şampiyonluğudur. Bunun yanı sıra UEFA organizasyonlarında en iyi derecesi çeyrek final olan Olympiacos, 1963 yılında ise, bir UEFA organizasyonu olmasa da Balkan Kupası’nı kazanma başarısı göstererek Avrupa kupalarındaki en başarılı sonucunu almıştır. Bu ayrıca kulübün domestik olmayan tek kupası olarak da müzesindeki yerini almıştır.

685898_w2Olympiacos, Avrupa kupalarında final oynayamasa da, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 1990’lü yıllarda ciddi başarılar elde etmiştir. Özellike 1998/99 yılında, A Grubunda mücadele vermiş olan Olympiacos, Zagreb, Ajax ve Porto’nun da bulunduğu grubu lider tamamlayarak çeyrek finale yükselme başarısı göstermiştir. Bu dönem Olympiacos, içerde oynadığı 3 maçı da kazanarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Çeyrek finalde Juventus ile eşleşen Olypiacos, rakibine evinde yenilmemiş ve 1-1 biten maçın rövanşında ise, 2-1 yenilerek elenmekten kurtulamamıştır. Bu tarihten sonra bir daha Avrupa kupalarında çeyrek final göremeyen Olympiacos, ciddi bir çöküş dönemine girmiştir.

Avrupa futboluna birçok yıldız isim kazandıran Olympiacos, taraftarı ile de dünyaca ünlü bir kulüptür. Birçok araştırmaya göre, Avrupa’nın diğer takımları, Olympiacos’un stadında maç yapmayı oldukça zor buluyor. Bundaki en önemli etmen ise, stadı dolduran ateşli olympiacos taraftarları olarak gösterilmektedir. Olympiacos maçlarını, 52.000 kapasiteli stadında oynamaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.