Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Atina Uluslararası Havalimanı

0 452

Atina Uluslararası Havalimanı ya da resmi adıyla ”Eleftherios Venizelos Havalimanı”, Avrupa Birliği’ne 1981 yılında resmi olarak üye olan bir Akdeniz ülkesi Yunanistan’ın en büyük ve aynı zamanda da en şöhretli havalimanıdır. Resmi olarak 28 Mart 2001 tarihinde faaliyete geçen Atina Uluslararası Havalimanı, Atina’nın en büyük uluslar arası uçuşlara açık hava meydanı olarak bilinmektedir. Ayrıca başkent Atina’nın haricinde ülkenin en işlek havalimanı olan Atina Uluslararası Havalimanı, ülkenin en büyük markaları arasında yer almaktadır. Ülkenin en iyi işletmelerinden biri olan Atina Uluslararası Havalimanı, zarar etmeyen nadir Yunan kurumları arasında yer alması sebebiyle, ülke ekonomisi için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Yunanistan’ın başkentinde yer alan bu hava meydanı, Yunanistan’ın gerek Avrupa gerekse de diğer kıtalarla yaptığı bağlantının en önemli güvencesi konumundadır. Böylelikle Yunanistan başka Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya, Ortadoğu, Afrika, Asya ve Okyanusya kıtlarında yer alan ülkelerle bağlantının yüzde doksandan fazlasını bu hava meydanı vasıtasıyla yapmaktadır.

YAtina Uluslararası Havalimanıunanistan’ın nüfusunun 10 milyon olduğu göz önünde bulundurulursa söz konusu Atina Uluslararası Havalimanı, dünyanın en işlek hava meydanları arasında kabul edilmektedir. Öyle ki bu havalimanı, ülke nüfusunun yaklaşık olarak üç katını sadece tek başına üstlenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu Atina Uluslararası Havalimanı’nın yıllık olarak 25 milyon yolcuya ev sahipliği yaptığını göstermiştir. Bu da Atina Uluslararası Havalimanı, Avrupa hava meydanları arasında en işlek 30 havalimanı arasına sokmaktadır. Halen bir devlet işletmesi olan Atina Uluslararası Havalimanı, Atina’nın Spata ilçesinde bulunmaktadır. Şehir merkezi yaklaşık olarak 25km mesafede bulunan Atina Uluslararası Havalimanı, ayrıca gelişmiş bir ulaşım ağına da bağlı olmasıyla, kendisini kullanan yolculara ciddi anlamda kolaylıklar sağlamaktadır. Atina Uluslararası Havalimanı, şehir merkezi bağlantılı metro hattı güzergahına dahil edilmiştir. Yunanistan’ın doğusunda yer alan Atina Uluslararası Havalimanı, deniz seviyesinde 94m yüksekte yer almaktadır.

Son derece modern bir havalimanı olan Atina Uluslararası Havalimanı, iki adet devasa asfalt piste sahiptir. Öyle ki bu iki pistten biri 4 bin metre diğeri ise 3,8 bin metre uzunluğundadır. Bu anlamda havalimanı, her türlü büyük jumbo jetlerin rahatça iniş yapabileceği iki adet piste sahiptir. İki adet A ve B terminali bulunan Atina Uluslararası Havalimanı, uçuşlarında niteliğine göre konumlandırmıştır. A Terminali, Avrupa Birliği dışında gerçekleştirilen tarifeli uçuşlara ayrılmıştır. Buna göre, pasaport kontrolü bankoları da yerleştirilmiştir. Diğer terminal olan B ise, Avrupa Birliği içinde yer alan ya da daha doğru bir ifadeyle Schengen bölgesinde yer alan ülkeler arasında gerçekleştirilen tarifeli uçuşlarda kullanılır. Atina Uluslararası Havalimanı, ülkenin en büyük havayolu şirketi Aegean Airlines tarafından hub merkezi olarak kullanılmaktadır. Bu anlamda Aegean Airlines’ın gerçekleştirdiği uçuşların neredeyse tamamı bu merkezle bağlantılıdır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku