Papağan Türleri

Papağanlar, renkli tüyleri, inanılmaz taklit yetenekleri, büyük gövdesi ve iri gagasıyla akıllı bir kuş çeşididir. Çoğunlukla tropik iklimlerde görülür. 400’e yakın türü bulunan papağanların ana vatanı ise Afrika’dır. İlk olarak 16 yüzyılda evcilleştirilen papağanlar hayatımıza renk katmaktadır. Dünya üzerinde yer alan en güzel papağan türleri şunlardır.

Aşk Kuşu (Cennet Papağanı)

Ana vatanı Afrika olan bu papağan türü, Agopornis olarak bilinir. 8 farklı cinsi bulunur. Bu papağanların ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Ağırlıkları 40-50 gram arasında değişir. Evde beslemek için uygun bir papağan türüdür. Fakat kafes seçimine dikkat edilmelidir. Geniş bir kafes bu papağanlar için uygun olacaktır. Kafese rahat tırmanmaları için kafes tellerinin yatay olması gerekir. Bu papağan türü tohum ve tahıl barındıran yiyeceklerle beslenir. Bunun yanı sıra meyve ve sebze parçacıkları da verilebilir. Bu türün uzaktan ya da çeşitli fiziksel özelliklerinden cinsiyetini öğrenmek mümkün değildir. Cinsiyetini anlamak için DNA testi gerekir. Konuşma yeteneği yetersizdir ve eğitilmesi çok zordur. Eğer sabırsız davranılırsa bu durum papağana ciddi zarar verir. Bu türün üremesi oldukça kolaydır. Uyumlu bir eşe sahip olduğu zaman kolayca ürer.

Lori-Lorikeet

Loriket isimli bu papağanın asıl adı Loriini’dir. Çok farklı bir tür olan Loriket papağanı meyve ve meyve çiçekleri ile beslenirler. Dilleri fırçaya benzediği için en rahat meyve türlerini tüketebilirler. Pek çok türü bulunan bu papağanın en bilinen türleri Zeytin Göğüslü Lori, Kırmızı Lori ve Gökkuşağı Lori türleridir. Türlerine göre vücut ağırlıkları değiştir. Kırmızı Lori 180 gramken Zeytin Göğüslü Lori 74 gramdır. Bu papağan türü en fazla Timor, Güneydoğu Asya, Endonezya, Yeni Gine ve Avustralya kıtasında görülür.

Aratinga Conure

Muhabbet kuşu olarak da bilinen Aratinga türü genellikle parlak sarı ve kırmızı tonlarındadır. En yaygın Arjantin’de görülen bu papağanın memleketi Güney Amerika’dır. Yetişkin bir Aratinga kuşunun ağırlığı 140 gram ve uzunluğu 40 santimdir. Pek çok alt türü bulunan bu papağanın en yaygın alt türü Mavi Tepeki Paraket ve Altın Paraket’tir.

Poicephalus Parrots

Latince ismi Poicephalus olan bu papağanın ana vatanı Güney Afrika’dır. Daha çok Senegal’in alt bölgelerinde yaşarlar. Yeryüzünde bilinen 6 cinsi vardır. Bunlardan yalnızca 4’ü evcilleştirilmiştir. Bu türler Senegal, Meyer, Jardine ve kahverengi gagalı türleridir. Ortalama yaşam süreleri 25-30 yıldır. Ancak Senegal cinsinin ortalama 50 yıl ömrü vardır.

Amazon Parrots

Ana yurdu Güney Afrika’da yer alan Amazon Ormanları olan bu papağanın Latince ismi Amazona’dır. Cinslerine göre büyüklükleri değişir. Yaklaşık 25 türü bulunan bu papağının yalnızca 10 tanesi evcilleştirilmiştir. Sarı Enseli Amazon cinsi ortalama 45 yıl hayat sürer. Boyutu diğer papağanlara göre oldukça büyüktür.

Hawk-Headed Parrot

Ana vatanı Güney Amerika olan bu türün diğer bir ismi Brezilya Şahin Başlı Papağan’dır. Boyu 40 cm’ye kadar ulaşabilir. Ortalama yaşam süresi 45 yıldır. Brezilya dışında, Bolivya, Peru ve Venezüella’da görülür. Bu cinsin en önemli özelliği, herhangi bir tehlike anında tüylerinin rengini değiştirebilmelidir. Eğitimi ve bakımı oldukça zordur.

Yazar: Can Baskın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar