Paraben Bağımlılığı Nedir ?

Günümüzde insanoğlu kullandığı eşyalara, yediği içtiği besinlere, üzerinde uyuduğu yatağa, giysilerine, kullandığı kozmetik ürünlere, kısacası ağız, deri, solunum yoluyla vücuduna aldığı, temasta bulunduğu herşeye dikkat etmek zorunda. Modern yaşam pek çok kolaylık, konfor sağlarken, beraberinde pek çok hastalığa maruz kalınacak kimyasallarla içiçe yaşamayı da getirmektedir. Avantajlar çoğu zaman dezavantaja dönüşmektedir.
Tehlike herkes için geçerli olmakla birlikte kadınların daha çok kimyasala maruz kaldıkları da bir gerçek. Güzellik salonlarında kullanılan ürünler, günlük bakım kremleri, diş macunları, deodorantlar, saç boyaları, , şampuanlar, duş jelleri, rujların içindeki kimyasallar… Ürünlerin içinde pek çok kimyasal bulunmakla birlikte raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan parabenler kimyasalların içinde en çok dikkat çeken grup. Eldesi zor ve pahalı olmasından dolayı çeşitli sentetik parabenler kullanılmaktadır.

Sentetik parabenlerin maliyeti oldukça düşük olduğu için yaygın kullanılmaktadır. Bebek kremlerinde dahi rastlanan bu kimyasal, gelişim bozuklukları, bağışıklık sistemi sorunları, cilt rahatsızlıkları,deride şişlik, kaşıntı hatta kansere yol açmaktadır. Artık pek çok kişi bilinçlenmeye başlamış olduğu için parabensiz kozmetik ürünlerine gösterilen talep artmaktadır. Dev kozmetik firmaları da çalışmalarını bu alana kaydırmış durumdalar. Bazı ürünlere ‘paraben içermez’ yazılıp bunun yerine yasa gereği E kodları kullanan firmalar da bulunmaktadır. Bu ürünlere karşı dikkatli olunmalıdır.

Metil paraben, butil paraben, propil paraben, etil paraben ve sodyum benzoat gibi farklı çeşitleri bulunan paraben çeşitlerinin satın alınan her ürünün içeriğinde bulunup bulunmadığı iyice kontrol edilmelidir. Paraben içermeyen ürünlerin fiyatlarının daha yüksek olmasının caydırıcı etkisi olmamalıdır. Fayda zarar orantısı kurulmalı, sağlıklı olmanın yerini tutacak hiçbir şey olmadığının bilinciyle hareket edilmelidir. Uzun vadede para ile karşılanamayacak ölçüde, telafi edilemeyecek sağlık sorunları insanın hayatında geri dönülemez zorluklara, üzüntülere yol açmaktadır.

Kaynakça:
Kişisel derleme.

Yazar: Murat Uysal

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar