Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Şifa Kaynağı İzlanda Yosunu

0 909

İzlanda yosunu özellikle İskandinav ülkelerinde yetişmekte olan adını yosuna benzer görünümünden alan aslen yosun olmayan bir liken türüdür. Sulak ve gölgeli alanları seven bu bitkiler, iğne yapraklı ormanlarda ve yüksek yerlerde de yetişmektedir.Şifa Kaynağı İzlanda Yosunu

B12 ve Folik Asit açısından zengin, çok yıllık bir bitki olan İzlanda Yosunu dik bir mızrağı andırır. Dalları düzgün tıpkı bir yaba şeklindedir. 10 cm kadar boya sahip kıvrımlı kısımları ise kısa kıllar ile bezenmiş, kahvemsi bir yeşil ile alt kısımları beyaza çalan beneklerle doludur. Yeşilden griye kadar giden bir renk skalasına sahiptir. Halk dilinde püsküllü yosun, meşe yosunu olarak da adlandırılmıştır.

Bu bereketli bitki senenin her ayında toplanabilir. Gölgede yada ısıl fırınlarda 60 derecelik ısıda kurutularak balyalanır ve kuru oldukça havadar yerlerde muhafaza edilir.

İzlanda Yosunu Faydaları

-Çok eski yıllardan beri üst solunum yolları enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisinde, öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, boğaz tahrişi, bronşit, nefes darlığı, boğmaca ve veremli öksürük tedavisinde Şifa Kaynağı İzlanda Yosunukullanılmıştır.
-Üst solunum yollarının yanı sıra iltihap giderici özelliği ile mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. İştahsızlık ve hazımsızlığı gidermekte bağırsak yolunu yumuşatmaktadır.
– Vücutta oluşan kesik ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlamakta, enfeksiyon kapmasını önlemektedir.
-Karaciğer hastalıkları, idrar yolu rahatsızlıkları, ishal ve dizanteri tedavisinde kullanılmaktadır.

İzlanda Yosunu Nasıl Kullanılır?

Yosundan bir çorba kaşığı kadarı kaynar suda haşlandıktan sonra 5 dakika süre ile kaynatılır. Dinlendirilip süzüldükten sonra günde 4 kez yemeklerden 1 saat kadar önce 1 çay bardağını geçmeyecek şekilde tüketilebilir.

İzlanda Yosunu ZararlarıŞifa Kaynağı İzlanda Yosunu

-Müsilaj etkisi yaratabileceğinden farklı ilaçlarla birlikte kullanıldığında kullanılan ilaçların etkisini azaltabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışarak tüketiniz ilaçlarınızı içtikten 2 saat sonra yosunu tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Hamile ve çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
-Fazla kullanımı bağırsak florasını tahrip edebileceğinden bağırsak ülseriniz varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Kaynakça:

www.brittanica.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku