Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pikan Cevizi Nedir?

0 577

Bilimsel ismi “Carya illinoinensis”, dünyada bilinen ismi Pekan, bizde ise cevize benzerliğiyle Pikan cevizi olarak anılan sert kabuklu meyvedir. İsim kökeni, ceviz ağaçları için kullanılan Yunanca kelime “Karya” dan gelir. Kuzey Amerika ve Meksika kökenlidir.Pikan Cevizi Nedir?

Pikan Ağacının Özellikleri

Ağaç 50 metre yüksekliğine ve 2mt gövde çapına ulaşabilir. Ağaç yapısı dik ve yayvan gelişme gösterir. Kalın ve kuvvetli kök sistemiyle 3 metre derine inebilir. Dal yapısı narindir ve rüzgâr hasar verebilir. Yaprak yapısı; 5-9 birleşik yapraktan oluşur, kış mevsiminde yaprak döker.
Yerli cevize göre içeriğindeki zengin besin içeriği, ılıman iklimdeki ceviz yetiştirme maliyetlerinin düşüklüğü ve farklı lezzeti Pikan cevizini daha cazip hale getirmiştir.

Pikan ağacının meyvesi, kahverengi, silindirik, benekli kabuklara sahiptir. Ilıman iklim özelliği sayesinde kabuğu kolay kırılır ve uzun süre saklanabilir. Ekimi yapıldıktan 4-8 yıl sonra meyve vermeye başlar, 10 yaşından sonra, ağaç başına 40-80 kg hasat verimine ulaşır. Tabi ki bu, kültürel ve çeşide göre farklılık gösterebilir. ABD de; 150 yaş üzerinde olup verimli ürün vermeye devam eden pikan bahçeleri bulunmaktadır. Lezzet bakımından zengin ve farklı bir aroması olan cevizin, yağ oranı yüksektir. Kalori değeri neredeyse tere yağ ile aynıdır.

Tarihçesi Pikan Cevizi Nedir?

Pikan ceviz ağaçları ABD de 1847’de aşılanarak sınırlı ekime başlandı. 1890’dan sonra bazı çeşitleri piyasaya sürülmüştür. Güneydoğu Amerika da kayda değer bir sanayinin ham maddesidir. Çerez olarak tüketilmesinin yanında, ekmek, dondurma, pasta, şekerleme yapımında hatırı sayılır bir gelir kaynağıdır. Yöresel tatlarda Pralin bunlara en iyi örnektir. Gıda sektörü haricinde yüksek yağ oranıyla eczacılık ve kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır.

Pikan Cevizinin Faydaları

Antioksidan özelliği başta olmak üzere, tüm dünya da kalp dostu olarak bilinen bu ceviz türü, A vitamini, magnezyum, E vitamini, kalsiyum, potasyum gibi 19’dan fazla vitamin ve mineral içeriyor. Çinko oranı tavuktan daha yüksek, lif oranı elma ile aynı. Protein açısından da et ile yarışıyor. Ayrıca yağ asitleri açısından incelendiğinde %93 doymamış yağ oranına sahiptir. Bu da damar sertliği ve kolesterol birikimlerini önler.Pikan Cevizi Nedir?
6-12 yaş çocuklarda büyüme ve zekâ gelişimi için çok faydalı bir besin iken, tüm yaş aralıkları için bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile tercih sebebidir. Türkiye de pikan cevizi ile ilgili istatistik bir bilgi olmamasının yanında Ege, Akdeniz ve GAP bölgesinde olumlu sonuçlar alınmıştır. Günümüzde Gürcistan, Alabama ve Mississippi en önemli Pikan cevizi üreticileridir. Ceviz birçok ülkede tanınmasına rağmen dünya ve Türkiye de sınırlı olarak yetiştirme alanları mevcuttur.

Kaynakça:
Wikipedia
http://www.pikan-cevizi.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku