Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pittsburgh Neresidir?

0 325

Pittsburgh Neresidir?Pittsburgh, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Pennsylvania eyaletine bağlı bir yerleşim yeridir. Eyalete bağlı şehirler arasında en popüler olanı olan bu şehir, aynı zamanda Pennsylvania’nın en kalabalık şehridir. Pennsylvania’nın Allegheny adlı bölgesinde yer alan bu şehir, bir diğer Pennsylvania şehri olan Philadelphia sonrasında ikinci büyük yerleşim yeridir. Amerika Birleşik Devletleri için son derece önemli bir şehir olan ve de tarihiyle dikkat çeken Pittsburgh, ülkenin kuzeydoğu hattında yer alır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kanada‘ya en yakın şehirleri arasında yer alan Pittsburgh, her iki ülke ile sıkı bir etkileşim halindedir. Bu etkileşim ağırlıklı olarak ticari ve de kültürel niteliklidir. Amerika toprakları bir bütün olarak ele alındığı vakit, ülkenin en eski coğrafyaları arasında yer alan bu şehir, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıyla bilinir. Günümüz itibari ile ülke için oldukça önemli bir kent olma özelliğini kazanan Pittsburgh, birçok etnik kökene sahip göçmenin yaşadığı yerdir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Pennsylvania eyaletinin Philadelphia ile beraber en eski şehri olan Pittsburgh, ağırlıklı olarak İrlanda ve de İskoç kökenli göçmenlerin yer aldığı bir kenttir. Resmi kuruluş tarihi Amerika Birleşik Devletleri’nin henüz bağımsızlığı kazandığı yılların da öncesine kadar uzanan Pittsburgh, bir dönem Fransa ve Büyük Britanya gibi devasa dönem devletleri tarafından kontrol altında tutulmuştur. Bölge tam anlamıyla bir Avrupa kolonisi olması nedeniyle çoğunluklu olarak Avrupalı göçmenlerin ikamet ettiği yerleşim yeridir. Şehrin kuruluş tarihi incelendiği vakit, 27 Kasım 1758 tarihi gözlerden kaçmaz. Bu anlamda Amerika’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Pittsburgh, Amerika Birleşik Devletleri henüz resmi olarak kurulmamışken kurulmuş ve de bağımsızlık tarihi öncesinde kasaba unvanını kazanmıştır. Pittsburgh, 16 Nisan 1771’de köy, 22 Nisan 1794’te ilçe ve 18 Mart 1816’da ise şehir olmayı başarmıştır. Şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucu başkanı Washington tarafından kurulmuştur. Aslında şehrin birden fazla kurucu bulunur bunlar General John Forbes ve George Washington’dır.

Pittsburgh Neresidir?Şehrin adı başbakan William Pitt’in anısına Pittsburgh olarak belirlenmiştir. Yani Türkçe olarak düşündüğümüz vakit bu isim ”Pitt Şehri” olarak çevrilmektedir. Pittsburgh, New York şehri sonrasında Türklerin en yoğun yaşadığı ikinci şehir olarak da kayıtlara geçmiştir. Ülke genelinde yaklaşık olarak 300 bin Türk yerleşik olarak ikamet eder. Bunlar arasında yüzde 9’luk bir kesim ise Pittsburgh ve civarında ikamet eder. Bu son derece yüksek bir orandır. Şehir merkezinde yaklaşık olarak 300 bin kişiyi daimi olarak ağırlar. Bunun yanı sıra bütün şehir sınırları hesaba katıldığı vakit bu durumda nüfus 1,8 milyona kadar çıkar. Türkiye üzerinden bölgeye ulaşmak son derece kolaydır. Türk Hava Yolları’nı tercih etmeniz durumunda İstanbul üzerinden herhangi bir aktarma yapmaksızın bu şehre ulaşmanız mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.