Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Suudi Arabistan Havayolları Nasıldır?

0 35

Saudia ya da daha bilinen adıyla Saudi Arabian Airlines ya da başka bir ifadeyle Türkçe olarak Suudi Arabistan Havayolları, Arap yarımadasında yer alan Suudi Arabistan’ın en önemli havayolu şirketidir. Suudi Arabistan Havayolları, Arabistan’ın en önemli havayolları arasında yer almasının yanı sıra aynı zamanda da ülkenin ulusal havayolu şirketidir. Başka bir ifadeyle Suudi Arabistan Havayolları, ülkenin bayrak taşıyıcısı konumundadır da. Suudi Arabistan’ın en önde gelen şehirlerinden biri olan Cidde’de merkezi bulunan Suudi Arabistan Havayolları, aynı zamanda da sadece Arabistan’ın değil Ortadoğu’nun ve Arap Yarımadası’nın da en önemli havayolu şirketleri arasında yer alır. Suudi Arabistan Havayolları, Cidde’de bulunan Cidde Kral Abdülaziz Uluslar arası Havalimanı’nı filo merkezi olarak belirlemiştir. Filosunun büyük bir kısmı Cidde’de bulunan bu havalimanında olsa da ayrıca Riyad’da ve Damman’da bulunan Kral Halit ve Kral Faik Havalimanları da filoların bir kısmına ev sahipliği yapmaktadırlar. Suudi Arabistan Havayolları, bakıldığında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Emirates’i ve Katar’ın Qatar Airways’inden hemen sonra bölgenin en büyük 3. havayolu olarak karşımıza çıkmaktadır.

SSuudi Arabistan Havayolları Nasıldır?uudi Arabistan Havayolları, özellikle Mekke ve Medine hesaba katılacak olursa, hac ve umre ziyaretleri sebebiyle Suudi Arabistan’a ziyaret gerçekleştirmek isteyen yolcuların sık tercih ettiği bir havayolu şirketidir. Bu anlamda Suudi Arabistan’ı dünya ile bağlayan Suudi Arabistan Havayolları, dünya üzerindeki birçok noktaya tarifeli sefer düzenlemektedir. Bu da Suudi Arabistan Havayolları’nın ülke ile Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Asya ve Uzakdoğu’da yer alan hemen hemen her ülkeye tarifeli sefer düzenlemesi anlamına gelmekte ve bu da söz konusu havayolunu özellikle Müslümanlar için çok cazip kılmaktadır. Resmi olarak Eylül 1945’te kurulan Suudi Arabistan Havayolları, bir havayolu ittifakı olan SkyTeam üyesidir de. Böylelikle Suudi Arabistan Havayolları, kendi tarifeli sefer düzenlemese bile ittifaktan kaynaklanan ”Code-Share” uçuşu aracılığı ile neredeyse her ülkeye ve her şehre ulaşma imkanına kavuşmuştur.

Bakıldığı zaman coğrafyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Suudi Arabistan Havayolları, filosunda toplam 183 adet ticari yolcu uçağı bulundurmaktadır. Bu 183 adet ticari yolcu uçağı vasıtasıyla da dünya üzerinde toplam 127 destinasyona tarifeli sefer düzenleyerek direkt uçan Suudi Arabistan Havayolları, böylelikle ülkesini dünya ile bağlayan önemli şirketler arasına girmeyi başarmıştır. Şirket sloganı ”Welcome to your world!” olan Suudi Arabistan Havayolları, resmi olarak Suudi Arabistan devletinin bir malıdır ve devlet güvencesi ve sermayesi altında hizmet vermektedir. Suudi Arabistan Havayolları, 70 yılı aşkın tarihinde birçok kazaya karışmıştır. Bunlar arasında havada iki uçağın çarpışması gibi ender rastlanılan kazalar da vardır. Öyle ki bu kazalarda binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Suudi Arabistan Havayolları, Türkiye’ye de tarifeli seferler düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku