Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Propolis’in Faydaları Nelerdir?

0 378

Doğal balın şifa özelliklerini bildiğinizi ve sıkçatükettiğinizi biliyoruz. Hatta son yıllarda diğer bir arı ürünü olan polenintüketimi bile artmış durumda. Peki, kıymetli bir şifa kaynağı olan yine arılarınürettiği doğal propolisi tüketiyor muyuz? Dünya genelinde yaklaşık 40 ülkeyebal ihracatı yapan organik bal markaları içerisinde önemli bir yere sahip olan Buram Bal Turkey’in CEO’su Cengiz Manavbizlere propolisin faydaları konusunda ilginç olduğu kadar şaşırtıcı bilgilerverdi.

Propolis nedir?

Propolis, bal arılarının kovanlarını dış etkenlerden, farklı mikroorganizmalardan ve diğer zararlılardan korumak için bitkilerden topladıkları bir üründür. Reçinemsi, yapışkan bir gıda olduğu için koruyucu bir özelliği vardır. Arılar, kovanı korumak için propolisi kullanırlar.

Propolisin içeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitler oluşturur. Polifenoller, fenolik asitler, terpenler, streoitler, minareller, aminoaistler, B1, B2, C ve E vitaminlerini içeren propolisin kıymetli bir şifa kaynağı olduğunu dile getiren Manav, “Propolis, insan sağlığı için alınması gereken 22 bileşeni içermesi açısından mükemmel doğal ürün olma özelliği ile önem kazanmıştır. Koloniyi korumak için bunu arılar kullanıyorsa biz de vücudumuzu korumak için mutlaka kullanmalıyız,” diye konuştu.

Propolis’in Faydaları Nelerdir?

Manav’a göre doğal yollardan ızgara üstünden toplanan propolis her derde devadır ve bu son zamanlarda yapılan araştırmalarla da ortaya konulmuş durumda.

Propolis’in faydaları nelerdir?

  1. Propolis yaraları iyileştirir.

Propolis, yaraların iyileşmesinde hücre yenileyici özelliği sayesinde etkilidir.

  • Kanser tedavisine yardımcı olur.

1991 yılında Japon Kanser Araştırma Kurulu tarafından düzenlenen toplantıda propolisin anti-kanser etkisiyle ilgili tebliğ sunulmuştur.

Bununla birlikte Amerika’da yapılan farklı bir araştırmada propolisteki caffeic asit esterlerinin bağırsaktaki kanserli hücrelerin büyümesini inhibe edici özellikte olduğu belirtilmiştir.

  • Diş ağrılarında faydalıdır.

Propolis, dişeti hastalıklarına karşı koruyucu özellik taşır. Diş ağrılarını azaltmada da etkilidir.

  • Soğuk algınlığından korunmak için kullanılır.

Kış aylarının zor rahatsızlığı olan soğuk algınlığına yakalanmamak için propolis kullanabilirsiniz. Ayrıca vücut direncini yükselterek hastalıklara karşı vücudu korur.

  • Bağışıklık sistemini destekler.

Propolis, düzenli kullanımlarda bağışıklık sistemini destekler.

  • Antioksidatif özelliği vardır.

Propolis, diğer arı ürünlerinden çok daha yüksek antioksidatif etkiye sahiptir.

  • Akne tedavisinde kullanılır.

Propolis, akne ve uçuk tedavisinde harici tedavi olarak kullanılır.

  • Farklı boğaz tedavilerinde kullanılır.

Bademcik iltihabı, larenjit ve farenjit için etkili olduğu kadar boğaz ve ağız mukozası rahatsızlıkları için de propolis kullanılır. Hem oral olarak hem de gargara şeklinde kullanılması mümkündür.

  • Mikroplara karşı bir savunma aracıdır.

Propolis bakteri üremesini durdurur. İltihap giderir ve mantarlara karşı da etkilidir.


Propolis’in faydaları saymakla bitmiyor.

Propolis yanıklar için krem olarak kullanılıyor. Ülser ve iltihaplı hastalıklar için de faydalı olduğuna dikkat çeken Cengiz Manav; Buram Bal Turkey olarak düzenli olarak propolis kullanılması gerektiğini her zaman dile getirdiklerini söylüyor.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku