Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Qantas Airways Nasıl Bir Havayolu Şirketidir?

0 350

Qantas Airways Nasıl Bir Havayolu Şirketidir?Qantas Airways ya da kısaca Avustralyalıların da dedikleri gibi ”Qantas”, Okyanusya’nın ve Avustralya‘nın en büyük havayolu şirketidir. Avustralya’nın bayrak taşıyıcı ya da başka bir ifadeyle ulusal havayolu şirketi olan Qantas, ülkenin dünya ile bağlantısını sağlayan en önemli havayolu şirketi olarak kabul edilmektedir. KLM ve Avianca’nın ardından dünyanın en eski üçüncü havayolu şirketi olan Qantas, Kasım 1920’de Avustralya topraklarında kurulmuştur. 1920 yılında kurulmasına karşın ilk başlarda sadece domestik bazlı uçuşlar gerçekleştiren Qantas şirketi, 1935 yılına gelindiğinde uluslar arası uçuşlar da düzenlemeye başlamıştır. ”Qantas” ismi; Queensland and Northern Territory Aerial Service anlamına gelmektedir. Queensland bilinildiği üzere Avustralya’nın en önemli eyaletlerinden biridir. Ayrıca Avustralya’nın ulusal simgesi olan kanguru Qantas’ın da simgesi olarak kabul edilir ve halk arasında Qantas’a ”Uçan Kanguru” denilmektedir.

Qantas, bir havayolu ittifakı olan ”Oneworld Airline Alliance”ın da kurucusu ve aynı zamanda da en büyük ciroya sahip olan havayolu şirketidir. 16 Kasım 1920 yılında Avustralya’nın Queensland eyaletine bağlı Winton şehrinde kurulmuş olan Qantas, resmi olarak ilk uçuşunu Mart 1921 tarihinde gerçekleştirmiştir. Qantas’ın 3 adet hubu bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla, Brisbane, Melbourne ve Sydney Havalimanlarıdır. Ayrıca bunların haricinde Qantas, Adelaide, Dubai ve Perth Havalimanlarını da ikincil hub olarak kullanmaktadır. Ayrıca kendi bünyesinde bulunan ve çoğu domestik uçuş gerçekleştiren birçok havayolu da vardır. Bunlardan bazıları; QantasLink, Jetstar Airways, Jetconnect, Network Aviation, Qantas Freight, Australian Air Express, Qantas Holidays.

Günümüz itibarıyla, 118 adet uçağa sahip olan Qantas, dünya genelinde 85 adet noktaya da tarifeli uçuş düzenlemektedir. Şirket merkezinin Sydney’de bulunduğu Qantas, Alan Joyce CEO’luğunda faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Ortadoğu ve Avrupa da başta olmak üzere dünyanın hemen hemen her noktasına uçuş düzenlemektedir. Ancak şirket Avrupa’ya gerçekleştireceği uçuşlarda Dubai üzerinden aktarma yapmaktadır. Dubai bu anlamda şirketin zorunlu transit noktasıdır. Son yıllarda izlediği politika sayesinde ciddi bir gelir artışı elde etmeyi de başaran Qantas, dünyanın en büyük ticari yolcu jeti olan Airbus A380’leri de bünyesinde barındırmaya başlamıştır. Şirket bu uçaklar vasıtasıyla uzun mesafeleri rahatlıkla aşabilmektedir. Şirket bünyesinde, Airbus ürünü 28 adet A330, 12 adet A380 bulunmasının yanı sıra, Boeing üretimi 67 adet 737 ve 11 adette 747 serileri yer almaktadır. Şirket ayrıca son zamanlarda yaptığı ciddi bir sıçrama sonrasında 8 adette Boeing 787-9 siparişi vermiştir. Şirket böylece 747 serilerinden 400 olanları 2020 itibariyle emekliye ayırma kararı almıştır. Şirket tarihinde çok ciddi olarak kabul edilebilecek herhangi bir uçak kazası bulunmamaktadır.

Kaynakça:
Qantas Airways Bulletin 2017

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.