Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir İkon; “Sydney Limanı Köprüsü”

0 440

Sydney Limanı Köprüsü, Okyanusya ülkelerinden Avustralya‘nın Sydney şehrinde bulunan dünyaca ünlü bir yapıttır. Avustralya ve aynı zamanda da bölgenin en önemli şehirleri arasında yer alan Sydney, ülkenin Melbourne ile beraber en popüler ve en turistik şehri olarak kabul edilmektedir. Avustralya’nın en önemli liman şehri olan Sydney’in dünyaca ünlü birkaç figürü bulunmaktadır. Bunlar arasında Opera Binası ve Sydney Limanı Köprüsü en önde gelenler arasında yer alır. Çelik konstrüksiyon olarak tasarlanmış olan Sydney Limanı Köprüsü, sahip olduğu tarzla beraber üzerinden demiryolu, karayolu, bisiklet yolu ve yaya yolu geçmesi sebebiyle de oldukça eşsiz kabul edilir. Sydney Limanı Köprüsü, Sydney şehrinin trafik yüküne ciddi anlamda katkı sunar; köprü sayesinde Sydney’in en işlek bölgesi olan finans bölgesi ile kuzey kıyısı birbirine bağlanır. Sydney Limanı Köprüsü sahip olduğu konum sebebiyle gerek Avustralya’nın gerekse de Sydney’in figürü haline dönüşmüştür. Söz konusu bu tarihi köprü, kendisi gibi oldukça şöhretli olan Sydney Opera Binası’nın hemen yanı başında sayılabilecek bir yerde bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle eğer bölgede fotoğraf çektirirseniz, her iki yapıyı da aynı kareye dahil etmeniz hiç zor olmayacaktır.

BBir İkon; "Sydney Limanı Köprüsü"u anlamda Avustralya ve Sydney’e ziyaret gerçekleştiren turistlerin çok büyük bir kısmı Sydney Limanı Köprüsü’nün üstünde fotoğraf çektirmekte ya da Opera Binası’nı fotoğraflarken arka planda Sydney Limanı Köprüsü’nün de yer almasını sağlamaktadır. Bu da söz konusu yapının gerek ülke gerekse de şehir için ne denli önemli olduğunu ortaya koymakta. Sydney Limanı Köprüsü’ne Avustralyalılar ”The Coathanger” adını vermişlerdir. Türkçe olarak ifade ettiğimizde ”Elbise askısı” anlamına gelecektir. Bu lakabın takılmasının en önemli sebebi Sydney Limanı Köprüsü’nün sahip olduğu mimari gereği bir elbise askısını andırıyor olmasıdır. Sydney Limanı Köprüsü’nün hukuken sahibi Sydney şehrinin bağlı olduğu New South Wales’dir. Avustralya devleti tarafından koruma altına alınmış olan Sydney Limanı Köprüsü, 1,149m uzunluğundadır. 134m yüksekliğe sahip olan bu köprü, 48,8m genişliğe sahiptir. Sydney Limanı Köprüsü’nün 8 şeridi bulunmaktadır. Ayrıca üzerinde demiryolu hattı da bulunan Sydney Limanı Köprüsü, yaya trafiğine de elverişli olarak dizayn edilmiştir.

Sydney Limanı Köprüsü’nün geçmişini incelediğimizde söz konusu yapının yapımına 28 Temmuz 1923 yılında başlanıldığını görmekteyiz. Yapı, başlangıç tarihinden yaklaşık 9 yıl sonra tamamlanmış ve 19 Ocak 1932 tarihinde son vida sıkılmıştır. Bu tarihten 2 ay sonra da Sydney Limanı Köprüsü’nün resmi açılışı gerçekleştirilmiş ve böylelikle başta Sydneyliler olmak üzere Avustralyalıların hizmetine 19 Mart 1932 tarihinde girmiştir. Köprü o tarihten günümüze dek başarılı bir şekilde ayakta kalmış ve kısa bir sürede ülkenin en önemli sembollerinden birine dönüşmüştür. Özellikle Noel gecelerinde söz konusu yapı havai fişeklerle aydınlatılır ve Sydneylilere unutulmaz bir gece sunulur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku