Yaban Gülü (Kuşburnu) Doğal Bir Antioksidan Kaynağı

Kuşburnu familyasından Rosa cinsine ait bu bitki, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması, İtgülü ve İtburnu isimleri ile de anılmaktadır. Avrupa, Kuzey Afrika ile Batı Asya’da kendine daha fazla yetişme imkanı bulan ve tercihen süs bitkisi olarak da yetiştirilen yaban gülü, çalılık bir ağaççık şeklindedir. Çok hoş bir kokuya sahip gül pembesi ve beyaz renklerde çiçekleri ile göz zevkinize hitap eder. Olgunlaşma döneminde taç yaprakları dökülmeye ve kuşburnu olarak adlandırdığımız 2-2,5 cm uzunlukta meyvelerini vermeye başlar. Kırmızı ve parlak olan bu meyveler, tam bir C vitamini deposudur. Halk arasında Yabangülü, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması, itgülü ve itburnu olarak da bilinir.

Kuşburnunun içeriğinde C vitamininin yanında A,E,B vitaminleri ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, selenyum, fosfor, kükürt, potasyum, çinko gibi bileşenler ile likopen, pektin, lutein, beta karoten gibi organik bileşenler bulunmaktadır. Antioksidanlar açısından zengin bir yapıya sahip yabangülünün bileşiminde flavonoidler, fitokimyasallar, karotenoidler de bulunmaktadır. Bu bileşenler sayesinde yabangülü sağlığınıza sağlık katar.

Yabangülü’nün (Kuşburnu) Faydaları:

– C Vitamini deposu olması vücudunuzu sağuk algınlığı semptomlarına ve enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirerek vucut direncini artırır.

– Safra kesesi, böbrek ve mesane sorunlarında bileşimindeki antioksidanlar ve idrar söktürücü etkisi ile büyük bir destek sağlar.

– Günümüz şartlarında ağır iş stresi, fiziksel ve zihinsel yorgunlukla mücadele eden herkes için yorgunluk giderici ve enerji verici etkilere sahiptir.

– Hafif müshil ve idrar söktürücü etkisi ile sindirim sistemini destekler. İshalin kesilmesinde yardımcı olur.

– İçeriğindeki bileşenler sayesinde açık yaraların kolaylıkla ve kısa sürede kapanmasını sağladığı gibi kanı temizleyici bir özelliğe sahiptir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini engeller. Düzenli olarak kullanıldığı taktirde kanserli hücrelerin üzerinde etkisi olan kuşburnu çayının haftada 3 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

– Kan dolaşımını düzenleyici özelliği ile kötü kolesterolü düşürür.

– Daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

– Özellikle çocuklarda meydana gelen kronik öksürük için çok faydalıdır. Bu faydası bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

– Vücuttaki kan hücrelerinin artmasını sağlayarak içeriğindeki demir sayesinde kansızlığı yok eder.

– Mide ile ilgili reflü, ülser, mide spazmı, mide tahrişi gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Yabangülü’nün (Kuşburnu) Zararları Nelerdir?

– Bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmayan kuşburnu, sürekli kullanımı durumunda alerjik reaksiyon gösterebilir.

– Doktor tavsiyesi olmadan hamilelik ve emzirme döneminde kullanmanız önerilmemektedir.

– Bazı ilaçlarla olumsuz etkileşim yapabileceğinden herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, kuşburnu tüketmeden önce doktorunuza danışınız.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu bitkisinin faydalarından en iyi çay olarak tükettiğinde faydalanabilirsiniz.
1 Çorba kaşığı öğütülmüş kuşburnu kurusunu kaynatılmış yarım litre kaynak suyunun içerisine ilave edin 15-20 dakika kadar kaynamasını bekleyin. 5 dakika kadar da demlenme süresini bekledikten sonra içerisine limon kabuğu atarak servis edebilirsiniz. Bazı yörelerde bütün halinde ve sürekli kaynatılarak tüketilen kuşburnu çayı C vitamini açısından zenginliğini kaybetmektedir. Sağlıklı günler dileklerimizle…

Kaynakça:
www.faydalarizararlari.com

Yazar: Eda Şahan

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar