Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kış Hastalıklarına Doğal Çözüm: Gülhatmi Çiçeği

0 455

Kış Hastalıklarına Doğal Çözüm: Gülhatmi ÇiçeğiGeniş yapraklı, ebegümecigillerden, büyük, beş yapraklı ve pembe çiçekleri ile göz kamaştıran bu otsu bitki, yaklaşık 1-2 metre boya kadar ulaşır. Tüylü bir yapısı ve dallanmayan bir gövdesi bulunmaktadır. Yuvarlak ve düz meyveler vermektedir. Yol kenarlarında, köy evlerinin ya da müstakil evlerin o doğal bahçelerinde sık sık karşılaşabileceğiniz bu çiçek, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmakta ve insanlığa bir çok faydası ile hizmet etmektedir. Uzmanlarca taze tüketilmesi önerilen bitkinin kurutulmuş olarak da tüketilmesi mümkün olmaktadır.

Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında etkili olan bu bitki ile şiddetli ve ağrı veren öksürük ve bronşit tedavisinde kullanıldığı gibi, mide rahatsızlıkları, ülser, gastrit, reflü, fıtık, sistit, renalin kolik rahatsızlıklarının tedavisinde de destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Gülhatmi Çiçeğinin Faydaları :

– Vücutta biriken suyun atılmasına yardımcı olan hatmi çiçeği, doğal bir idrar söktürücüdür. Bu özelliği ile böbrekte oluşan taşların ve kumun atılmasına yardımcı olmaktadır.

– Yapılan araştırmalar hatmi çiçeğinin mikro organizmalara karşı güçlü bir direnç sağladığı ve onlarla iyi bir şekilde mücadele ettiğini göstermiştir. Özellikle ağız içerisinde dişlerde ve boğazda oluşan zararlı organizmaların yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Böylece boğazda oluşan tahribatı engelleyerek kuru öksürüğün boğazınıza vereceği zararlardan sizi korur. Bu özellikleri ile hatmi çiçeği tüm vücudumuzda oluşan zararlı organizmaların yok edilmesinde etkili bir role sahiptir.

– Tropikal olarak uygulanabilen bir ağrı kesici olan hatmi çiçeği, ağrıları hafiflettiği gibi, yara almış bölgelere uygulandığında o bölgedeki ağrıyı hafifletir ve iyileşme sürecini kısaltır.

– Bağırsak sisteminin iyi çalışması vücutta oluşabilecek bir çok rahatsızlığı engellemektedir. Hatmi çiçeğinin yapraklarından ya da tohumundan elde edilen çay ile sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını, karın ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Kış Hastalıklarına Doğal Çözüm: Gülhatmi Çiçeği– Vücut üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratan hatmi çiçeği, uykusuzluk çeken kişilerin rahat bir şekilde uykuya dalmasına yardımcı olur. Sadece bir fincan hatmi çiçeği çayı ile ham zihninizi dinlendirmiş hem de rahat bir uyku çekmiş olursunuz.

– Yapılan bilimsel çalışmalar hatmi çiçeğinin anti-tusif (öksürük kesici) bir özelliğe sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Boğazdaki tahrişi, kuruluğu engellediğinden daha önce de bahsettiğimiz bu bitkinin ayrıca balgam söktürücü ve iltihaplı bölgeyi tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede akciğerlerin temizlenmesine ve nemlenmesine yardımcı olur.

– Kandaki akışın dengesini sağlayan ayrıca iyi kolesterol seviyesini artıran hatmi, bu özelliği ile kalp sağlığını önemli ölçüde korur. Kalp krizi riskini azaltır.

– Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının dengeli bir şekilde çalışmasını sağlar. Karaciğer ve böbrek sağlığı için iyi bir koruyucudur.

– Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklardan korur. İçeriğindeki B, C vitaminleri, kalsiyum, iyot, demir, bakır, çinko gibi mineraller sayesinde hastalıklara karşı daha dirençli bir bünyeye sahip olmanıza yardımcı olur.

– Özellikle kozmetik ürünlerde kullanımı tercih edilen bu bitkinin cilt üzerinde onarıcı bir etkisi bulunmaktadır. Ciltte tahriş olmuş, morarmış, yanmış, kesilmiş bölgelerin tedavisi için bire birdir.

– Hatmi çiçeği çay olarak tüketildiğinde tokluk hissi vermektedir. Vücutta şişkinlik yapmadan zararlı toksinlerin atılmasını, iştahı azaltarak yavaş yavaş kilo verilmesini kolaylaştırır.

– Çok eski zamanlardan beri soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığının giderilmesi ve yüksek ateşin düşürülmesi için kullanılmaktadır.

– Vajinal enfeksiyonların giderilmesinde etkilidir.

– Bebekler diş çıkarma döneminde çok huzursuz olurlar. Gülhatmi çiçeği ile bebeğin ağzına yapılan gargara hem ağrılarının dinmesine hem de bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

– Saç bakımında da kullanılan gülhatmi, saçların daha parlak, güçlü, yumuşak ve güçlü olmasını sağlar.

Kış Hastalıklarına Doğal Çözüm: Gülhatmi ÇiçeğiGülhatmi Çiçeğinin Zararları:

– Sağlıklı insanlarda uygun miktarda kullanıldığında güvenli bir bitki olarak kabul edilen bu bitkinin kan şekerini düşüren bir sebebi olması nedeni ile düşük kan şekerine sahip olan kişilerde kullanımı önerilmemektedir.

– Hamileler için kullanımı konusunda yeterli araştırma bulunmadığından hamile bayanların kullanması önerilmemektedir.

– Herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz en az iki hafta önce hatmi çiçeği kullanımını kesmelisiniz. Çünkü kan şekeri üzerinde düşüşe sebep olan bu bitki yapılacak operasyonu tehlikeye sokabilir.

Gülhatmi Çiçeği Kullanım Şekli:

– Gülhatmi çiçeği genellikle çay olarak tüketilmektedir. Hem soğuk hem de sıcak olarak tüketebileceğiniz bu çayı gülhatmi çiçeğinin kurutulmuş yapraklarından, tohumlarından ya da kökünden yapabilirsiniz.

– Bitkinin 5-6 gramlık kapsül ve tabletleri piyasada satılmakta ve tüketilmektedir.

Kış Hastalıklarına Doğal Çözüm: Gülhatmi ÇiçeğiGülhatmi Çiçeği Çay Hakkında Önemli Bilgiler :

– Kaynatılmış bir bardak su içerisine bir tutam hatmi çiçeğini atıp karıştırdıktan sonra, bardağın ağzını bir tabakla kapatıp 2-3 dakika beklettiğinizde hatmi çiçeği çayınız hazır olmuş olacaktır.

– Günde 2 ya da 3 sefer içmeniz sağlığınızı korumak ya da varolan rahatsızlığınızı gidermek için yeterli olacaktır.

– 7 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler tüketilebilmektedir.

– Gülhatmi çayı içildikten en az yarım saat sonrasına kadar sigara içmemeye, asitli içecekler tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Özellikle boğaz enfeksiyonu ve ağrısı için kullanan kişiler bu hususa dikkat etmeliler. Çünkü bu şekildeki kullanım boğazdaki tahrişi daha artırabilir.

– Gülhatmi çayını içtikten bir süre sonra bir şeyler yememeye de özen göstermelisiniz ki; içerisindeki mineraller vücudunuza daha kolay geçebilsin ve sizlere fayda sağlayabilsin.

– Barış Manço’yu anmadan hatmi çiçeği ile ilgili yazımızı sonlandırmak olmaz diye düşünüyorum. Anılarımızda güzel bir şarkı bırakan değerli sanatçımız, hatmi çiçeği çayı için şöyle bir tarif vermiştir. “Nane, limon kabuğu bir güzel kaynasın, içine hatmi çiçeği, biraz tarçın, bir tutam zencefil…” der şarkıda. Sizler de hem sağlığınız hem de anılarınızı taze tutmak için bu tarifi deneyebilirsiniz.

Kaynakça:
faydalarizararlari.com
dogalhekim.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku