Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Alman Markası: Grundig

0 1.031

Bir Alman Markası: GrundigGrundig,

Orta Avrupa ülkelerinden Almanya‘nın dünya piyasasına kazandırdığı bir küresel markadır. Söz konusu marka, Almanların teknoloji alanında ne kadar ilerlemiş olduğunun en büyük örneklerinden sayılır. Tarihi incelendiği vakit, 1945’te kurulan Grundig, adını bizzat kendisine hayat veren Max Grundig’den alır. Grundig şirketi Almanya’nın en önemli sanayi şehirlerinden biri olan Nürnberg’de kurulmuştur. Uzun yıllar bölge ve Almanya’nın en önde gelen markalarından biri olmuş olan Grundig, 2007 yılında el değiştirmiş ve de Türkiye’nin en önde gelen markalarından Arçelik’in bünyesine katılmıştır. Grundig ele alındığı vakit, Alman devi olarak elektronik sektöründe faaliyet göstermekte idi. Ancak 2007 yılında şirket, Türkiye pazarının en önemli markalarından olan Arçelik tarafından satın alınınca, bu alandaki durumu kısmen değişiklik göstermiştir. Avrupa’nın en büyük 3 beyaz eşya üreticisi arasında yer alan Arçelik, Koç Holding’in en büyük markalarından birdir. Her ne kadar marka 1945 yılında var olmaya başlasa da aslında geçmişi daha da eskidir. Bu anlamda Grundig, 1930’lara varan çok köklü bir tarihe sahiptir. Günümüzde bir Türk markasının alt markası olan Grundig, halen çok sayıda ülkeye ihracat edilen önemli markalar arasında yer alır.

Elde edilen verilere göre, marka 65 ülkeye ihracat edilmektedir. Bu anlamda küresel bir ürün olma özelliğini fazlasıyla kazanmış olan Grundig, artık bir Türk devinin himayesi altındadır. Grundig ayrıca Alman Futbol Ligi’nin resmi olarak sponsorları arasında yer alır. Ayrıca söz konusu marka, Nürnberg Stadyumu olarak da bilinen FC Nürnberg’in futbol karşılaşmalarını yaptığı tesise de sponsor olarak ismini vermiştir.

Bir Alman Markası: Grundigİlk olarak piyasaya radyo üretimi ile giren bu marka, sonraki dönemlerde radyodan ziyade televizyon üretimine odaklanmış ve bu alanda bir dünya markası haline gelmiştir. Şirketin kökeni 1930’lara kadar uzansa da Grundig markası olarak II. Dünya Savaşı sonrasında asıl ilerleme kaydedilmiştir. İlk olarak dediğimiz gibi bir radyo markası ya da başka bir ifadeyle üreticisi olarak başlayan Grundig, Avrupa’da sektörün en önemli markalarından olmuştur. Öyle ki, istatistiki verilere göre Grundig, bu alanda rakip tanımaz bir şekilde Avrupa’da lider konuma yükselmiştir. Grundig, Avrupa Birliği’nin yasaları da nazara alındığında çok hızlı bir büyüme imkanına nail olmuştur. Öyle ki marka, 1960’ta Kuzey İrlanda’da üretim tesisi kurmuş ve de burada kayıt cihazları üretmiştir. Ancak durum her ne kadar parlak gözükse de 1973 yılında şirketin bölge müdürü ayrılıkçı IRA tarafından kaçırılmış ve öldürülmüştür. Bu da Grundig şirketinin Kuzey İrlanda’dan çekilmesi sonucunu beraberinde getirmiştir. Sonrasında kısa bir süre için Hollanda devi Philips ile bir ortaklık var olsa da bu uzun sürmemiştir.

Günümüzde bu eski Alman devi artık bir Türk malı haline gelmiştir. Halen dünya çapında son derece önemli bir pazarı bulunan Grundig, eskisi kadar şöhretli midir bu tartışma konusudur. Yine de marka bir Alman markası olması sebebiyle ilgi görmeye devam etmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.