Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli? Saç Bakımında Yapılabilecek Maskeler

0 438

Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli? Saç Bakımında Yapılabilecek MaskelerToplum içinde bireyler dış görünüşlerine önem vermektedir. Özellikle kadınlar için saç modeli saçın gün içindeki şekli çok önemlidir. Kadınlar için bu kadar önemli olan saçlara gereken önemin gösterilmesi gerekmektedir. Saçlar gün içerisinde birçok etkiye maruz kalmaktadır. Hava koşulları, kullanılan şampuan ya da saç kremleri, saç spreyleri ve birçok dış etki saçları etkilemektedir. Saçlarınızın istediğiniz şekilde görünmesini ve güçlü olmasını istiyorsanız saç bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Saç bakımı için özellikle şu hususları göz önünde bulundurmalı ve dikkat etmelisiniz;
a) Öncelikle saçınızı yıkadığınız günleri iyi belirlemeniz gerekmektedir. Aşırı yıkamak saçınızı yıpratır ve kurumasına neden olur. Bu nedenle saçınızı ortalama 2 yada 3 günde 1 defa yıkamanız yeterli olacaktır.
b) Saçınızı yıkayacağınız şampuan seçimini iyi yapmalısınız. Bunun için öncelikle saç tüpünüzü öğrenmeniz gerekmektedir. Mutlaka saç tipine göre şampuan seçiniz.
c) Duş esnasında saçınızı yıkadığını suyun sıcaklığı da saçlarınız için önemlidir. Su sıcaklığı normal olmalıdır. Aşırı sıcak su ile yıkamaktan kaçınmalısınız. Su sıcaklığı hep aynı ayarda olmalıdır. Sıcak ve soğuk su ayrı ayrı kullanılırsa saçta kepek oluşumuna neden olur.
d) Saçlarınızı yıkarken tırnak uçlarını kullanmak yerine parmak uçlarınızı kullanın. Tırnak uçlarını saç tiplerine zarar verebilir.
e) Duş sonrası saçınızı kurularken saçınızı aşırı ısıya maruz bırakmayın. Bunun yanı sıra saçınızı havluya sarıp geriye doğru atmanız da saçınızın kırılmasına ve koparak dökülmesine neden olabilir. Islan ve nemli saçlar her zaman çok narindir.
f) Gün içerisinde mutlaka fön ve saç düzleştirici kullanılmaktadır. Fön ya da saç düzleştirici kullanmadan önce mutlaka saçınızı koruma altına alın. Gerek bir ürün ya da evde yapacağınız bir maske ile saçınızı güçlendirin.
g) Vücuttaki herhangi bir vitamin eksikliği saçlarınızı da etkilemektedir. Bu nedenle beslenmenize dikkat edin.
ğ) Duştan cıkarken saçınızı sampuan ve saç kreminden arındırdıktan sonra saçlarınızın uç kısmı sirke uygulayın. Bir müddetten bekledikten sonra ılık bir su ile saçlarınızı durulayın. Sirke saçlarınızı güçlendirir ve saç da bulunan kimyasalların atılımını sağlar.

Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli? Saç Bakımında Yapılabilecek MaskelerSac bakımı için pahalı ürünler yerine evde elinizde bulunan malzemeler ile yapacağınız maskeler ile saç bakımınızı yapabilirsiniz. evde yapabileceğiniz saç maskelerinden bazıları şunlardır;
Saç Bakım Maskesi 1; Küçük bir kabın içerisinde bir adet yumurta akı, Bir yemek kaşığı zeytin yağı ve bir miktar bal koyarak karıştırın. Saçın nemlenmesi ve canlanması için bal çok iyi gelmektedir. Daha sonra elde ettiğiniz macun kıvamındaki karışımı nemli saçınızı uygulayın. Yaklaşık olarak yarım saat bekledikten sonra saçınızı ılık su ile durulayın.
Saç Maskesi 2; 2 adet yumurtayı derin bir kabın içerisine koyun ve köpürene kadar çırpın. Ardından içerisine 1,5 yemek kaşığı badem yağı ile bir tatlı kaşığı kadar yoğurt ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı nemli saçınızı uygulayarak yarım saat kadar bekleyin. Ardından soğuk su ile yıkayın. Bu karışım saç diplerinizi güçlendirecektir. Bunu yanı sıra badem yağı saçınıza doğal parlaklık verecektir.
Saç Maskesi 3; Bir miktar katı Hindistan cevizi yağını küçük bir tavanın içerisinde ısıtın. Ardından elde ettiğiniz yağı saç diplerinden uç kısımlara kadar uygulayın. Uyguladıktan sonra yarım saat bekleyin. Ardından ılık su ile durulayın ve şampuan ile yıkayın. Bu maske saç kırıklarına ve koparak dökülmelere iyi gelmektedir.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku